Presunúť na hlavný obsah

Intervalový tréning ako cesta k perfektným krivkám: Dostanete sa vďaka nemu v priebehu troch týždňov do formy

Chudnutie a diéty

Áno, bude za tým nejaký ten pot, ale aj výsledky, ktoré nielen v priebehu krátkej doby uvidíte, ale dokážete si ich aj udžať. Intervalový tréning je nová cesta k vášmu vysnívanému telu.

Aj vy sa hodiny trápite behom a hoci sa vám časom podarilo postavu krásne vyrysovať, máte zrazu problém zhadzovať kilá, ktoré ešte majú ísť dole? Ak sa pýtate ako je to možné, odpoveď je jednoduchá. 

Hlavným benefitom je, že pri ňom telo čerpá energiu z tukových zásob

Telo si skrátka na tento pohyb zvyklo a ak si nezvyšujete pridané kilometre, dostane sa do fázy stagnácie. Práve vtedy je ideálne zvoliť inú formu cvičenia. Môže ísť stále o beh, no musí byť v inom rytme. A intervalový tréning je v rámci chudnutia perfektnou voľbou. 

To, na čom je založený, je vlastne aj dôvodom, prečo tak dobre funguje. Jeho hlavnou prednosťou je, že pri ňom telo čerpá energiu z tukových zásob. Pri intervalovom tréningu totiž záťaž fokusujeme na kratší časový úsek, no zároveň s dôrazom na vyšší výkon. Takýto intenzívny tréning dokáže až 4x rýchlejšie spaľovať tuky ako napríklad klasický beh v konštantnej rýchlosti.

Ako na to?

Intervalový tréning sa od klasického behu líši práve spomínanou intenzitou. Začnite klasickým behom, ktorý dodržujte v štandardnom rytme 5 minút.

Potom pridajte 30 sekúnd šprintu, 30 sekúnd poklus a znova prejdite k 5 minútam behu. Počas ďalšej fázy tri minútky behajte vo svojom tempe a nasledujúcich 30 sekúnd urobte jumping jacka, 30 sekúnd výskoky vpred a opäť klasický beh. Znie to síce zložito, ale je to úplne jednoduché.

Prečítajte si: 4-týždenný plán na chôdzu, ktorý roztopí neželané tuky: Vďaka tomuto programu schudnete na želanie

Príklad 25 minútového intervalového tréningu

  • 5 minút beh vo vlastnom tempe
  • 30 sekúnd šprintu
  • 30 sekúnd poklus
  • 5 minút beh vo vlastnom tempe
  • 30 sekúnd jumping jack
  • 30 sekúnd výskoky vpred
  • minút beh vo vlastnom tempe
  • 3 minúty zakopávanie
  • 5 minút beh vo vlastnom tempe

Neprehliadnite: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne

Medzi jednotlivé fázy behu skrátka vkladáte akčnejšie a dynamickejšie prvky. Tie majú za cieľ priviesť vaše telo do úplne iného rytmu, zvýšia napätie v svaloch, zrýchlia dych a tepovú frekvenciu. Práve daný aspekt vám zabezpečí, že sa vám podarí naozaj schudnúť aj z tých partií, ktoré vám robili najväčšie problémy. Venujte sa intervalovému tréningu 4x týždenne aspoň 21 dní. Výsledky rozhodne budú stáť za to. 

 

- Najčítanejšie -