Presunúť na hlavný obsah

Dlhé šaty v šatníku každej ženy: Riaďte sa však svojou výškou a vekom, odborníčka prezradila, čo si všímať

Móda

Toto leto sa bude niesť v duchu nežnosti a éterickosti. Ak chcete naozaj zaujať, dlhé šaty sú niečím, čo by vám v šatníku nemalo chýbať. Len si treba vedieť vybrať tie správne.

Tohtoročné leto, sa bude niesť v duchu farieb, éterickosti, uvoľnenosti a túžby objavovať

A platí to aj vo fashion oblasti. Práve na horúce letné dni, by ste si nemali zabudnúť zaobstarať kúsok, ktorý nikdy nesklame a očaríte ním, v akejkoľvek situácii. Dlhé, nežné, voľné, či kopírujúce siluetu - presne také šaty, sú tento rok podstatnou súčasťou šatníka a summer výbavy. 

"Dlhé šaty sú ideálna alebo častá voľba do spoločnosti. Samozrejme sú obľúbené, hlavne v letnom období aj na deň. Majú však rôzne strihy, materiál, potlač, zdobenie. Pri ich výbere je dôležité uvedomiť si aký typ postavy máme. Čo znamená zadefinovať si, čo sú naše plusy a mínusy. A tiež by sme mali určite zohľadniť to ako sme vysoké," hovorí Andrea Ziegler, štylistka a módna poradkyňa.


Napríklad ak sme vysoké a rozhodneme sa pre šaty s potlačou, je lepšie siahnuť po väčšom vzore alebo vzore usporiadanom v horizontálnej línii. Ale zároveň treba dávať pozor, aby sme si zbytočne nepridali na objeme, ak to nepotrebujeme.

Potlač by mala byť na tmavšom podklade, lebo vieme, že svetlé farby pridávajú na šírke. Materiál by mal byť jemne padajúci, lichotivo kopírujúci postavu.

"Lesklý, hutnejší materiál si môžu dovoliť štíhlejšie dámy, lebo im objem navyše neublíži. Podľa typu postavy si treba vybrať aj strih. Ak máme širší pás, treba sa vyhýbať jeho definovaniu. Skôr siahnuť teda po voľnejšom strihu. Naopak ak má postava pekný driek, je dobré ho zdôrazniť."

Inšpirujte sa: Módne trendy na jar 2021, ktoré sa oplatí poznať. Dosť bolo teplákom, vymeňte ich za niektorý z týchto stylingov

Nižšie dámy by mohli siahnuť po asymetrickom výstrihu, dobrou voľbou sú aj šaty na jedno rameno. Pekne si tak opticky predĺžia postavu. Rozhodne by sa mali vyhýbať príliš voľnému strihu, ktorý ich zbytočne rozšíri v horizonálnej línii a ešte viac zníži.

"Je vhodnejšie ak sa postava „naťahuje“ do výšky ako do šírky. Dámy nižšieho vzrastu by mali uprednostniť skôr menšie vzory. Veľké vzory, by ich mohli tiež opticky viac zmenšovať. Keď je postava obdarená viac ženskými krivkami, mali by sme siahnuť po padavejšej látke a naopak, pri subtílnejšej postave, si môže dovoliť aj hutnejší materiál. Pokiaľ má žena široké ramená, je dobré sa vyhýbať vypchávkám či zdobeniu, aby si ich zbytočne ešte viac nerozširovala. Vždy si treba uvedomiť, že by malo ísť o dosiahnutie proporčnosti."

Keď má napríklad žena väčšie prsia, je vhodnejšie siahnuť po výstrihu do tvaru V. Jeho hĺbka závisí tiež od príležitosti, etikety či dress codu. Jedným slovom - o estetike. Okrúhly výstrih je vhodnejší pre dámy s menším poprsím.

"Treba tiež dávať pozor, či máme sklon k dvojbrade. Tento typ výstrihu, môže  totiž skracovať krk a dvojbradu zvýrazňovať. Potom je lepšie siahnuť po V výstrihu. Ten sa hodí aj viacerým typom postáv. Toto sú také všeobecné pravidlá, ktoré fungujú pri výbere šiat. Samozrejme každý sme jedinečný originál, kde usporiadanie detailov, pri ich výbere zohráva dôležitú úlohu ,v závislosti od osobnosti. "

Neprehliadnite: 5 módnych prikázaní minimalizmu: Týmto sa riaďte, ak chcete žiť spokojnejšie

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe