Spodná bielizeň má tiež svoj dátum spotreby: Koľko by ste ju mali nosiť?
Ako často by ste si mali zaobstarať novú spodnú bielizeň? Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoznačná. Má teda nejaký svoj dátum spotreby ako iné produkty?
Zo zdravotného hľadiska existuje termín
Samozrejmosťou pre väčšinu z nás je, že si svoju spodnú bielizeň meníme každý deň a perieme predtým než si ju oblečieme. Avšak, ako je to s jej životnosťou? Zo zdravotného hľadiska v skutočnosti existuje optimálny termín, kedy sa stáva spodná bielizeň starou a mali by sme si zaobstarať nové kúsky.
Mohlo by vás zaujímať: Spodná bielizeň nie je len obyčajný kus odevu: To, akú nosíte, o vás prezradí viac, ako si myslíte!
Nosenie starej spodnej bielizne nie je samo o sebe rizikovým faktorom
Ako prezrádza odborníčka, gynekologička, oslovená portálom health.com, pre začiatok treba uviesť jednu vec... Žiadne lekárske záznamy či dôkazy nepreukazujú, že nosenie starej bielizne je určite nezdravé alebo rizikovým faktorom pre vaginálny stav ženy: „Avšak, z hľadiska pohodlia a zníženia pravdepodobnosti akýchkoľvek gynekologických problémov ako je aj alergická reakcia alebo infekcia, má zmysel pravidelne vymieňať spodnú bielizeň,“ radí spomínaná gynekologička.
Dátum spotreby to presne nie je, ale...
Záverom teda je, že spodná bielizeň oficiálne nemá svoj dátum spotreby ako bežne dostupné, ďalšie produkty, s ktorými prichádzame do styku. Avšak, ak je vaša spodná bielizeň „mechanicky nefunkčná“, inak povedané je obnosená, má diery, gumička sa vypárala a pod., je čas nahradiť ju novými kúskami.
Čítajte tiež: 6 pravidiel nosenia nohavičiek: Tieto dôležité fakty by ste mali ovládať od A po Z!
Čo vám reálne hrozí, ak ju nevymeníte?
Riziko síce nie je vysoké, no opotrebovaná spodná bielizeň naozaj môže predstavovať zdravotný problém: „Časom sa v nej môže utesniť vlhkosť, ktorá by za normálnych okolností bola odvádzaná preč. To vedie ku kvasinkám a iným infekciám,“ hovorí gynekologička. Tiež dodáva, že ak sú švy vašej starej spodnej bielizne rozstrapkané, môžu vašu pokožku podráždiť a spôsobiť rezné rany alebo odreniny, a to rovnako zvyšuje riziko infekcie.
Neprehliadnite: Niekoľko výhod, pre ktoré by ste mali zahodiť podprsenku. Takto žena pôsobí maximálne sexi
Aby vydržala čo najdlhšie, stavte na materiál
Gynekologička tiež radí: „Keď si po prvýkrát vyberáte spodnú bielizeň, dávajte si pozor na veci ako prírodné materiály, farbivá a chemikálie.“ Odporúča nosiť bavlnenú spodnú bielizeň, pretože je priedušná a neumožňuje tak ľahké hromadenie vlhkosti, čo môže viesť k infekcii. Syntetické tkaniny ako nylon zadržiavajú vlhkosť a neschnú ľahko, čím sa zvyšuje riziko podráždenia a infekcie: „Čiže na každodenné nosenie si vyberte spodnú bielizeň, ktorá je pohodlná mäkká a absorbuje vlhkosť,“ dodáva na záver.
Preferujete aj vy nosenie bavlnenej spodnej bielizne?
spolu hlasovalo 300 ľudí