Presunúť na hlavný obsah

10 top filmov na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes: Tieto by ste nemali zmeškať

Lifestyle

Od okázalých cez tie, ktoré sú plné hereckých hviezd, až po špecifické svojou témou. Toto je zoznam desiatich najlepších filmov tohtoročného filmového festivalu v Cannes, ktoré upútajú vašu pozornosť.

Three Thousand Years of Longing 

Tento fantasy film v réžii austrálskeho režiséra Georga Millera je od čias filmu Mad Max: Fury Road považovaný za „epickú romancu“. Tilda Swinton ako cestujúca učenkyňa a Idris Elba ako mocný Djinn, ktorý jej výmenou za svoju slobodu splní tri želania. Vo filme nenájdete neutíchajúcu akciu alebo rozsah spomínaného filmu Mad Max. Všetko sa odohráva v jednej hotelovej izbe v Instanbule. No garantujeme vám, že budete nadšení. 

Crimes of the Future 

Prvý sci-fi horor od Davida Cronenberga od eXistenZ je aktuálne v Cannes veľmi diskutovaný, hoci ho ešte oficiálne nikto nevidel. Naprieč filmom sa prelínajú genetika, performatívne umenie a kultúra celebrít vo futuristickej spoločnosti, kde sa v živých ľuďoch pestujú nové orgány. Do tejto spoločnosti patrí aj výkonný umelec Saul Tenser, ktorého hrá herec Vigo Mortensen. Tiež uvidíte Léa Seydoux a Kristen Stewart. Film sľubuje oživenie typického telesného hororového predstavenia tohto kanadského režiséra. 

Armageddon Time 

Nový film amerického filmára Jamesa Graya, ktorý režíroval aj film s Bradom Pittom Ad Astra, sa odkláňa od jeho častých príbehov z New Yorku. V hlavných úlohách uvidíte legendárneho Anthonyho Hopkinsa, Jeremyho Stronga a Anne Hathaway. Vo filme ide o príbeh dospievania, ktorý skúma priateľstvo a lojalitu, zatiaľ čo je celá Amerika pripravená zvoliť si Ronalda Reagana za prezidenta. Toto obdobie sa zhoduje s tým, keď sa sám Grey stával tínedžerom, preto sa predpokladá, že by mohlo ísť o jeho doposiaľ najosobnejší film. 

Mohlo by vás zaujímať: Eva Doležalová a jej nový film Serpentine: O žene, ktorá zmení svoju DNA a premení sa na nový druh

Top Gun: Maverick

Nové pokračovanie legendárneho filmu s Tomom Cruisom Top Gun z roku 1986 s názvom Top Gun: Maverick vyjde len krátko po uvedení v Cannes. Tento film v réžii Josepha Kosinskiho bol niekoľkokrát odložený kvôli pandémii koronavírusu. Fanúšikovia sa teda konečne dočkajú. Tom Cruise a Val Kilmer si zopakujú svoje úlohy z pôvodného filmu a pridajú sa k nim nováčikovia Miles Teller a Jennifer Connelly. 

Triangle of Sadness

Švédsky režisér Ruben Östlund je kráľom šialenstva a prichádza s naozaj bláznivou komédiou. V jeho najnovšej novinke uvidíte pozoruhodnú situáciu, v ktorej sa ocitli dve modelky a upratovačka, ktoré uviazli na pustom ostrove so skupinou miliardárov. Jedna noc na tomto ostrove síce znie ako zábavná televízna relácia, ale realita bude pravdepodobne oveľa zaujímavejšia. 

One Fine Morning

Vo francúzskom filme v réžii bystrej a súcitnej spisovateľky a režisérky v jednom, Mie Hansen-Løve, uvidíte hereckú hviezdu Léa Seydoux ako slobodnú matku, ktorá sa snaží vybaviť starostlivosť o svojho ťažko chorého starého otca. V tomto čase stretáva starého priateľa a nadviaže s ním románik. Režisérka má neuveriteľný talent na zdieľanie semi-memoárov s hlbokým zmyslom pre sebapoznanie a ostré pozorovanie, čo sa prejavilo aj v tomto jej filme. 

Čítajte tiež: Kultové hororové filmy: Halloween v znamení niektorého z trhákov, ktoré sa navždy zapísali do histórie

Showing Up 

Showing Up bude prvým filmom Kelly Reichardt, ktorý bude súťažiť o Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes. Showing Up je Reichardtovej štvrtou spoluprácou s herečkou Michelle Williams a zahrajú si v nej aj americká herečka Hong Chau a raper André 3000. Hoci filmy tejto minimalistickej nezávislej filmárky nikdy v kinách neurobili poriadny rozruch, jej kinematografia bola vždy oceňovaná kritikmi aj festivalmi, čo hovorí samo za seba. 

Broker 

Veľký režisér Hirokazu Koreeda počas celej svojej kariéry rozprával meditatívne príbehy odohrávajúce sa v jeho domovine, Japonsku. Avšak pri svojom najnovšom filme Broker preplával Japonské more, aby nakrúcal v Južnej Kórei. Príbeh je po celý čas zahalený rúškom tajomstva. Sústreďuje sa na mechanizmus sociálnej starostlivosti známy ako babyboxy. Tie ľuďom umožňujú anonymne odložiť novorodencov, aby sa o nich postarali. Ide o akýsi humanistický prieskum okrajov spoločnosti. 

Stars at Noon

Skvelá francúzska režisérka Claire Denis po svojom intergalaktickom sci-fi High Life prináša na filmový festival v Cannes drámu. Ide o adaptáciu románu amerického spisovateľa Denisa Johnsona z roku 1986. Príbeh sleduje novinárku, v hlavnej úlohe Margaret Qualley, ktorá hrá svedkyňu revolúcie v Nikaragui v roku 1984 a zamiluje sa do tajomného Angličana, ktorého hrá Joe Alwyn. Film bol natočený v Paname, čo mu dodáva na dôveryhodnosti. 

Neprehliadnite: Nové trailery k filmu House of Gucci: Odhaľujú veľa o skrytom hereckom talente Lady Gaga

Elvis 

Dráma v réžii režiséra Baza Luhrmanna prináša životopisný film o Elvisovi v raných rokoch. Svetovú premiéru má práve na filmovom festivale v Cannes. V hlavnej úlohe sa predstaví relatívny herecký nováčik Austin Butler. Fanúšikovia tejto speváckej legendy len dúfajú, že herec dokáže rozhýbať boky a vykrútiť pery tak dobre ako originál. No vo filme uvidíte aj ostrieľanú hereckú legendu Toma Hanksa, ktorý hrá Elvisovho slávneho manažéra Toma Parkera. 

Ktorý z nových filmov uvedených na filmovom festivale v Cannes 2022 si určite pozriete?

spolu hlasovalo 68 ľudí

Elvis
17

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe