Presunúť na hlavný obsah

Prírodný odbúravač tukov aj antiage: Kurkuma dokáže s telom a pleťou viac, než si dokážete predstaviť

Lifestyle

Kurkuma je tu s nami celé stáročia, z jej liečivých schopností ťažili už v stredoveku. V tradičnej medicíne má teda pevné miesto. A pevné miesto by mala mať aj v našich jedálničkoch.

O  sýto žltom korení dovážanom predovšetkým z Indie dnes vieme veľa, lekár N.I. Danikov mu dokonca venoval celú knihu. Titul nesie názov Liečivá kurkuma a ako je z neho zrejmé, obsahuje mnoho informácií a cenných rád, ako používať kurkumu či už v kuchyni, alebo mimo nej. My si posvietime na dve z jej (super)vlastností - podporu metabolizmu a schopnosť omladiť.  

Rýchlejší metabolizmus vďaka očiste tela

Všeobecne platí, že na to, aby telo správne fungovalo, potrebuje byť zdravé. Preto by sme sa mali strániť predovšetkým neprospešným tukom, nikotínu a alkoholu, pretože práve z nich vznikajú v pečeni nebezpečné toxické látky. Tie spomenutý orgán zaťažujú, pečeň sa ich snaží neutralizovať v čo najväčšej miere. A aký to má súvis s kurkumou? 

Ak si pečeň predstavíte ako filter, práve kurkuma pomáha jeho očiste. Inak povedané, kurkuma pomáha pečeni čistiť sa a súčasne sa regenerovať. A teraz prichádza na rad druhá otázka - Čo má spoločné pečeň s chudnutím? Nie nadarmo sa hovorí, že ako prvá musí schudnúť pečeň, potom ide všetko ostatné, lebo vystresovaná a preťažená pečeň má tendenciu vo zvýšenej miere tvoriť tuk (hlavne v oblasti brucha) a tým sabotovať udržanie alebo redukovanie telesnej hmotnosti.

Neprehliadnite: Tieto živiny sú podľa nového výskumu skutočne dôležité pre udržanie zdravého črevného mikrobiómu: O ktoré ide?

Úpravou jedálnička s pridaním kurkumy sa naštartuje spaľovanie ťažkých tukov a súčasne sa zrýchli metabolizmus. Doktor N.I. Danikov v tomto súvise radí pridávať kurkumu do prvého a druhého jedla, pričom na dennej báze odporúča piť aj pohár kefíru s kurkumou a škoricou (z každej koreniny ½ čajovej lyžičky). Každodenným pridávaním kurkumy do jedla či nápoja dokonca viete zvrátiť "jojo efekt".    

Kurkuma + čierne korenie = silná dvojka

Kurkumín v kurkume a piperín v čiernom korení sú dokonalým párom. Vďaka piperínu je totiž kurkuma ešte účinnejšia, teda prospešnejšia, keďže niekoľkonásobne vyšuje jej vstrebávanie do tela. K ½ čajovej lyžičky kurkumy preto pridávajte za špic vreckového nožíka mletého čierneho korenia. 

Prečítajte si: Zlaté mlieko na chladné rána: Nielenže vás prebudí, ale aj ochráni pred zápalmi

Prírodný antiage aj highlighter

Blahodárne účinky kurkumy pôsobia na celé telo vrátane najväčšieho orágu nášho tela, ktorým je koža. Tá prirodzene starne, no tento proces urýchľuje oxidačný stres spôsobený voľnými radikálmi. Dobrou správou je, že kurkumín deštruktívny účinok voľných radikálov významne oslabuje, to znamená, že pravidelným užívaním kurkumy (a jej zaradením do kozmetiky) môžeme predísť tvorbe výrazných liniek.

Kurkuma okrem iného reguluje činnosť mazových žliaz, pleť prekrvuje, vyživuje a súčasne rozžiaruje. Nejde teda len o prírodný antiage, ale i highlighter.

- Najčítanejšie -