Presunúť na hlavný obsah

Ste fanúšikom prerušovaného pôstu? Toto je 7 chýb, ktoré robíte, ak počas neho priberáte

Zdravie a relax

Faktom je, že na väčšinu ľudí prerušovaný pôst funguje. Tento spôsob stravovania, ktorý obmedzuje, koľko hodín denne človek je, je spojený s kognitívnymi funkciami, imunitným zdravím a úbytkom hmotnosti. Čo však s tým, keď počas neho nechudnete, ale priberáte? Robíte asi tieto chyby...

Nechávate kalórie prekĺznuť do tela počas hodín pôstu

Pôst znamená, že konzumujete nulové alebo čo najnižšie kalórie počas hodín, kedy nejete. Možno nevidíte nič na tom, že si dáte kávu so smotanou alebo trocha sladidla v jogurte, ale práve to sú tie povestné skryté kalórie. 

Prejedáte sa

Pôst vám zvyčajne pomáha obmedziť príjem potravy bez počítania kalórií. Keď dodržiavate plán pôstu, zvyčajne nemáte potrebu sa počas obdobia „skutočného“ jedenia prejedať. Avšak niektorým jedincom sa môže prerušenie pôstu zdať ako pozvánka na konzumáciu obrovského množstva vysoko kalorického jedla.

Mohlo by vás zaujímať: 4 kľúčové chyby, ktoré nám bránia chudnúť: Ak ste skúšali všetko, no nevidíte na sebe zmenu, zrejme sa dopúšťate tohto

Nepíšeš si denník

Zapisovanie si toho, čo jete aj čo nejete do denníka, sa vám skutočne môže vyplatiť. Aj vďaka tomu sa učíte správne udržiavať plán prerušovaného pôstu. Sledovanie príjmu potravy spolu s ďalšími meraniami ako je vaša fyzická aktivita alebo úroveň nálady, vám tiež môže pomôcť určiť potenciálne prekážky vášho úspechu.

Príliš sa spoliehate na kofeín

Po celonočnom pôste sa vám môže zdať šálka silnej kávy ako dobrý a vytúžený začiatok rána. Medzi potenciálnymi výhodami kofeínu bolo preukázané, že kofeín potláča chuť do jedla a zároveň zvyšuje hladinu energie. No ak používate kávu ako barličku na zlý spánok alebo upokojenie, znamená to, že jej môžete piť až príliš veľa, čo u niektorých ľudí môže viesť k priberaniu na váhe. 

Čítajte tiež: Tipy ako sa vyhnúť jojo efektu pri chudnutí: Naberanie hmotnosti po skončení diéty trápi veľa žien

Jete nesprávne jedlá

18- alebo dokonca 24-hodinový pôst neznamená, že bezprostredne po ňom nabehnete a zjete celú obrovskú pizzu a zapijete to 3 pohármi vína, piva, či iného alkoholu. Tieto druha jedla po dodržiavaní prísneho pôstu zvýšia a zrútia vaše hladiny inzulínu, čo dostane váš krvný cukor na horskú dráhu. 

Postupujete príliš rýchlo

Okamžité ponorenie sa do 24-hodinového pôstu sa môže stať v skutočnosti katastrofou. Namiesto toho začnite pomaly s menším pôstnym oknom a postupne ho zväčšujte. Z tohto dôvodu sa veľa ľudí nakoniec rozhodne pre efektívny, no udržateľný plán prerušovaného pôstu 16:8. 

Neprehliadnite: Prečo nechudnem, keď jem úplne málo? Odborník odpovedá na jednu z najčastejších otázok žien

Neudržiavate dobré návyky životného štýlu

Nielen to, čo jete a nejete, ale aj osemhodinový spánok, život bez stresovania sa, zdravý spoločenský a duchovný život podporia vaše úsilie v pláne prerušovaného pôstu a v konečnom dôsledku aj v pestovaní si vášho dlhodobo optimálneho zdravia.  

Stretli ste sa vo vašom pláne prerušovaného pôstu s tým, že ste začali priberať kvôli jednému z týchto dôvodov?

spolu hlasovalo 33 ľudí

Áno
17
Nie
16