Presunúť na hlavný obsah

Príbeh dcéry, ktorej matka závidela úspech: Toto mi bola schopná tá moja urobiť

Sex a vzťahy

Sáru vychovávala jej matka sama už od narodenia. Nebol to ľahký život, plný obety, aby mohla ísť Sára študovať, až napokon nečakane otehotnela. Vtedy nastal zlom. Sára sa postavila na odpor a dôverovala si, že to zvládne. Jej matka v snahe, že to nedokáže, a že robí chybu, bola schopná urobiť jej toto.

Chcela, aby som išla na potrat 

Eva obetovala dcére celú svoju mladosť a život.Vychovávala ju od narodenia sama s pomocou rodičov, až kým nedospela a nezačala študovať na vysokej škole. Chýbal jej ešte rok do skončenia školy, keď Sára nečakane otehotnela so svojím priateľom. Hoci to bol šok aj pre ňu, oveľa väčší pre Evu, ktorá nemohla pochopiť, že bola taká hlúpa a toto vyvedie rok pred koncom školy, keď si mala rozbehnúť kariéru: „Chcela, aby som išla na potrat. Postavila som sa na odpor a spýtala sa jej, ako to môže povedať, veď ona ma predsa vychovala prakticky sama, bez otca, ktorého som nikdy nepoznala. Ja som mala oporu aj v priateľovi, ktorý nezutekal, ale sa na dieťa aj tešil a predsa pracoval. Verila som, že všetko dobre dopadne a rovnako som verila sama sebe, že to dokážem,“ hovorí na úvod Sára, ktorej matka Eva sa od tejto chvíle skutočne zmenila. 

Mohlo by vás zaujímať: Moja dcéra mi nikdy neodpustila rozvod s jej otcom: Ešte aj po rokoch mi to vyhodila na oči takýmto spôsobom

Vraj sa môžem snažiť koľko chcem, raz to prestanem zvládať 

Dieťa, Lukáš, nakoniec prišlo na svet v lete a všetci spolu so Sáriným priateľom zatiaľ bývali u Evy. Tá si však akosi nevedela nájsť cestu k svojmu vnukovi. Neustále dochádzalo k hádkam. Sára však mala svoj plán a nenechala sa odradiť. Jej budúca svokra sa podujala, že jej bude strážiť Lukáška, kým bude externe dorábať školu, aby ju dokončila. Po asi roku od narodenia malého si Sára našla aj prácu z domu cez internet, ktorej sa venovala po večeroch, keď malý spal: „Moja matka len chodila okolo nás a stále si šomrala popod nos, že som si skomplikovala život, že som si mala rozbehnúť kariéru. Že sa môžem snažiť koľko chcem, ale raz to prestanem zvládať. Akoby mi neverila, akoby neverila tomu, ako ma vychovala. No našťastie sa nestalo, čo predpovedala. Školu som nakoniec dorobila, môj priateľ ma požiadal o ruku, plánovali sme malú svadbu na úrade. Našla som si prácu na čiastočný úväzok. Chceli sme si pomaly začať šetriť, aby sme sa mohli od matky odsťahovať,“ prezrádza Sára ďalej. 

Čítajte tiež: Mama sa mi po 15 rokoch priznala k jednej veci: Náš vzťah to poznačilo do takej miery, že som urobila toto

Mama akoby zošalela a vyhodila nás z domu 

Eva podľa Sáriných slov vedela, že sa plánujú osamostatniť, a namiesto toho, aby sa tešila, že má zdravé vnúča a jej dcéra je skutočne dobre vychovaná a s budúcim manželom sa plánujú postaviť na vlastné nohy, a že sa im celkom darí, akoby zošalela: „Jedného dňa prišla a vyvolala ďalšiu hádku. Vraj, či som taká sprostá, kde by som od nej išla, vraj ma priateľ opustí, ostanem s deckom sama, a potom je zvedavá, ako budem všetko stíhať. Keď som sa do nej obula ja, pretože som už mala toho dosť, vyvolalo to takú reakciu, že mi vrieskajúc po mne vylepila za ucho ako nejakej pubertiačke a povedala mi, že máme týždeň na to, aby sme vypadli z jej domu. Vraj keď sa hrám na takú samostatnú a úspešnú, môžem začať hneď. Neverila som vlastným ušiam, že mi toto bola schopná urobiť,“ pokračuje vo svojom príbehu Sára, ktorej sa nakoniec podaril zohnať malý dvojizbový sociálny byt u nich v dedine. Našťastie rodina jej budúceho manžela bola celkom odlišná. Podporovala ich, hoci sami nemali veľa, strážili dieťa, pomáhali, ako sa dalo. 

Neprehliadnite: Moja mama mohla za to, že som až do 30-tky nenávidela svoje telo: Až táto udalosť mi ukázala, že problém bol v nej

Hnevala sa, lebo nemala vyššie ambície, závidela, že som chcela viac 

Sára nakoniec pochopila, že jej matka sa tak hnevá preto, lebo sama nemala odvahu si dorobiť školu, mať vyššie ambície, bola odkázaná na svojich rodičov: „Hoci by mohla byť hrdá, že to zvládla, ona mi závidela, že som chcela ešte viac a že sa mi to aj darilo dosiahnuť. Dokončená škola, svadba na spadnutie, dieťa, partner, ktorý ma skutočne miloval a neopustil, aj keď to bolo ťažké a k tomu som si dovolila skutočne rozbehnúť kariéru a mala som celkom dobré vyhliadky. Akoby bola radšej, keby ostanem sama bez partnera, s dieťaťom ako ona a odkázaná na jej pomoc do konca života. Nechápala som to vtedy a ešte stále to nechápem, no je mi z toho smutno, že toto dokáže urobiť jedna matka,“ dodáva na záver Sára, ktorá sa s matkou bohužiaľ nebaví, pretože nejaví o ňu a svojho vnuka ani najmenší záujem.