Presunúť na hlavný obsah

Historicky najkrajšie róby: Najštýlovejšia prvá dáma Ameriky Jackie Kennedy či ružový šifón Sophie Loren

Móda

Kúsky, nad ktorými každá z nás vydá jemný vzdych. Chceli by sme ich vlastniť. Mať zavesené doma v skrini a keď už nie oblečené, aspoň sa na ne zbožne pozerať. Šaty, ktoré ovládli filmové plátna, premiéry či odovzdávanie Oscarov, na ženy vždy pôsobili ako magnet. Nechajte sa nimi očariť aj vy!

Každá éra sa spája s určitým historickým kontextom. V ženskom ponímaní tvorí z veľkej časti tento kontext práve móda. Do šiat sa dá zaľúbiť, byť nimi posadnutý či snívať o nich. Toto sú tie najkrajšie róby, ktoré premenili svoje majiteľky na bohyne svojej doby. Našli by ste si v nich aj vy svojho vytúženého favorita?

Prečítajte si tiež: Top trendy v plesovej sezóne 2019: Šaty, ktoré budú IN a tie, ktoré v novom roku už nenoste

V štýle Veľkého Gatsbyho

Samostatnou módnou érou sa stalo obdobie okolo r. 1920. To ako prvé zamiešalo karty a ukázalo ženskú módu v novom svetle. Ľahké padavé strihy, koráliky, klobúky či tyl sa stali dennodenným odevom a pohltili všetky ženy sveta. V tejto dobe boli šaty nástrojom zvádzania, upozornenia na svoje spoločenské postavenie i spolupatričnosti k určitej vrstve. Vedeli ste však, že to ako šaty vyzerali navonok, podčiarkovala aj spodná bielizeň? Bolo to negližé, ktoré často žene zakrývalo aj celé stehná a končilo zarovno s lemom šiat. Voľná podprsenka jemne priľnula k šatám a vytvorila harmonický komplet. 

Ikony 50. rokov

Prvotným náznakom dokonalej módy, ktorá ovládla svet, bol práve rozmach filmu, v ktorom mali diváčky možnosť vidieť tie najkrajšie ženy sveta. Božská Marilyn Monroe, jemná a vždy elegantná Audrey Hepburn a anjelská Grace Kelly. Každá mala svoj štýl, vlastnú nálepku, ktorou bola jedinečná. Také boli aj ich šaty, ktoré si určite pamätáte dodnes. V ich filmoch to neboli iba jednoduché kostýmy, odievali sa do toho najlepšieho, do kúskov, ktoré by si momentálne každá z nás rada vzala na ples a ukázala sa v nich svojmu vyvolenému. 

Marilyn si získala každého, ženu i muža, počas svojho slávneho výstupu vo filme Muži majú radšej blondínky. Ružová sa vtedy stala neodlúčiteľnou súčasťou šatníka a šperk vo forme diamantu zase „najlepším priateľom ženy“. Vytvorenie tejto ikonickej scény však zabralo viac času ako samotné vystúpenie božskej Marilyn. Režisér chcel docieliť efekt kĺzania šiat po jej tele a samozrejme aj nekrčivosť látky. Toto by nebolo možné, keby jemný satén neprilepili k plsti. Tak sa mohla hviezda filmu prejsť po schodisku bez toho, aby šaty pôsobili ako nočná košieľka. Zadná mašľa bola orámovaná tuhou čiernou stuhou, aby sa zachovala jej stabilita a pevnosť. Zmena v strihu však musela nastať aj po prosbách herečky. Marilyn odmietla pôvodný návrh, ktorý predstavoval širšiu sukňu, plesovejšiu. Herečka tvrdila, že v nej na obrazovke vyzerá tučná a oveľa radšej by zaujala v úzkom variante. Podčiarklo by to jej sexepíl.

Mohlo by vás zaujímať: Vyberajte plesové šaty k odleskom vašej pleti: Nebojte sa farieb, máme pre vás rady, ako sa vyhnúť nevkusu

Nasledovala hanblivka Audrey Hepburn, ktorá si vo filme Sabrina užila svoju vlastnú romantickú rozprávku. Z ikonického Paríža si priniesla aj svoj nezameniteľný štýl a bielu róbu s čiernou potlačou. Šaty od módneho génia Huberta de Givenchy však neboli prvou voľbou. Tvorcovia filmu si na túto úlohu najprv predstavovali modely od Cristóbala Balenciaga, ktorý však bol príliš zaneprázdnený tvorbou vlastnej novej kolekcie. Givenchy mal slabosť pre Audrey a film bol následne nominovaný na cenu Academy Award za najlepšie kostýmy. Audrey bola úplne niečím iným ako Marilyn, avšak rovnako ikonickým a nezabudnuteľným. Jej jemná báseň o pochopení života, práve z tohto filmu, sa ešte doteraz nesie svetom. 

Grace Kelly dodala blonďavej hrive náznak bledomodrého padavého materiálu. Jemné šaty mali zrazu úplne iné línie ako čokoľvek predtým a ženy už nemuseli riešiť, prečo je vhodné riasenie v oblasti pŕs. Krásna herečka im ho ukázala naplno práve vo filme Chyťte zlodeja. Nemusela pod nimi mať podprsenku, pretože tá už bola všitá v jemnom korzete. Súčasťou šiat bola aj šatka, ktorú si Grace obmotala okolo krku a vytvorila tak nezabudnuteľný vzhľad.

Najštýlovejšia prvá dáma Ameriky

Síce sa snažila každá, aj tá súčasná, na módu Jackie Kennedyovej nemala ani jedna. Tá priniesla do Bieleho domu strohosť, ktorá sa však v tej dobe nosila a bola in. Jackie sa stala módnou ikonou a prezentovala iba tie najladnejšie modely. V jej podaní sú plesové šaty jednoduchosťou a eleganciou v jednom. Tento spôsob bez zbytočného prečačkania má svoje miesto v módnom svete až dodnes. Niet sa čomu čudovať, Jackie Kennedy spôsobila revolúciu a zrazu všetky ženy chceli byť ako ona. Množstvo jej šiat sa ešte doteraz uchováva v archívoch Kennedyovcov a napríklad k jej slávnemu ružovému kostýmu, ktorý mala na sebe počas postrelenia jej manžela, sa nikto nemôže dostať až do roku 2103.

Ružový šifón na Sophii Loren

Do módnych dejín sa zapísali aj šaty, ktoré sú inšpiráciou pre návrhárov aj v dnešných časoch. Pôvabná Sophia Loren si za film Arabeska nevyslúžila iba množstvo pochvál, bola nominovaná aj na cenu BAFTA za najlepšie kostýmy roku 1966. V ružovom šifóne od Diora zniesla vyhrážanie od svojho pohľadného hereckého partnera a nepôsobila pritom vôbec presladene. Mac Bohan vedel presne, ako zaujať ženský pohľad a navrhnúť šaty, ktoré bude chcieť kopírovať nejedna milovníčka módy.

Jemné ramienka a podtrhnutá ženská krása

S nástupom 80. rokov  dostali zelenú aj nové elegantné šaty, ktoré pôsobili dojmom nočnej košieľky a iba zvýrazňovali ženské krivky. Žena pôsobila ako bohyňa, schopná ovládnuť celý svet. Tak to bolo aj prípade Michelle Pfeiffer vo filme Zjazvená tvár. Ukázala, že zločin má naozaj hlbší zmysel, ak si zaň dokážete kúpiť tie najkrajšie večerné šaty, aké nájdete pod slnkom. Michelle priznala, že počas natáčania práve tohto filmu bola najchudšia, aká kedy za svoj život bola. Vžila sa do svojej postavy a šaty na nej postupne jemne viseli ako jemná pavučinka. Na konci natáčania, ktoré sa natiahlo z 3 na 6 mesiacov, sa netešila na nič iné ako na jedlo, konkrétne paradajkovú polievku a balíček cigariet. 

Nenechajte si ujsť: Typy náušníc, ktoré môžete nosiť s dlhou plesovou róbou: Stavte na tieto kúsky plné lesku a originality

Nenahraditeľná červená

Svoje čarovné obdobie si prežila aj Julia Robers, ktorej červená róba je nezabudnuteľným kúskom, pri ktorom ešte aj teraz mnohé ženy zadržia dych. V tejto farbe je vyjadrená vášeň, láska, ale i komplikovanosť celej situácie, ktorú zažívala filmová Vivian. Odhalené ramená sa stali prvkom, ktorý sa s láskou objavuje na šatách doteraz. Vivian si ich zobrala do opery na predstavenie, ktoré sa veľmi podobalo jej súčasnej situácii. La traviata je o prostitútke, ktorá sa zamilovala do bohatého muža. Vidíte tú podobu?

Návrat k jemnosti

V roku 1999 si na odovzdávanie Cien Akadémie obliekla Gwyneth Paltrow šaty, ktoré boli ako utkané z jej dievčenského sna. Tento jedinečný kúsok v sladkej ružovej farbe bol často porovnávaný so šatami Grace Kelly, pretože z nich sršal jej štýl a pôvab. Gwyneth však v modeli od Ralpha Laurena žiarila a tlmená ružová farba perfektne vystihla jej osobnostné črty. Nezabudnuteľný večer si bude určite pamätať až do svojej smrti, pretože práve v týchto šatách, ktoré sa vyznačovali tenkými ramienkami, priliehavým živôtikom a plnou sukňou, si odniesla svojho Oskara za najlepšiu herečku roka. Šaty však v sebe niesli aj negatívny podtón. Gwyneth si ich obliekla, aby upozornila na sexuálne obťažovanie a pôsobila ako dievča, nie zneužívaná žena. 

Naša najlepšia priateľka Carrie

Šatník, ktorý by chcela vlastniť nejedna z nás, si užívala hrdinka Carrie Bradshaw. Šiat, ktoré sme mohli na nej vidieť, boli tisíce, avšak jedny konkrétne sa zapísali do histórie najkrajších rób sveta. Carrie sedí a čaká v hoteli v Paríži na svoju lásku Alexandra Petrovskeho. Netuší však, že on nepríde. Ako sa mohlo stať, že v takýto šatách ju muž jednoducho nechá čakať? Zákazkový model dostal názov Mille Feuille, podľa zákusku, ktorý je tvorený z vrstiev jemného cesta. Šaty s miliónmi spodničiek stáli 79-tisíc dolárov a boli ušité z jemného tylu a šifónu vo farbe pripomínajúcej morské vlny.

Oveľa viac článkov o móde a o trendoch v róbach nájdete v novom čísle magazínu Feminity, ktorý je práve v predaji!

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus