Presunúť na hlavný obsah

Čo sa stane s vaším zadkom, keď príliš často sedíte? Strata kolagénu vyvolá na ženskom tele takéto zmeny

Chudnutie a diéty

Veľa žien natoľko zabudne hýbať sa, že si po čase všimne v zrkadle na sebe úplne zmenenú postavu. Profesionálny tréner Michael Achberger tvrdí, že zadok je jej súčasťou a pre sebavedomie, veľmi dôležitý.

Viete, čo považujú niektorí ľudia za najhorší vynález ľudstva? Stoličku. Ak pracujete v kancelárii, pravdepodobne presedíte denne najmenej osem hodín. Možno občas cítite, že vás z toho bolí zadok a ste unavení. A to nie je zďaleka všetko, čo vám môže nadmerné sedenie spôsobiť.

Prečítajte si: VIDEO: Skúste tieto pohyby a z vašich bokov ubudne niekoľko cm: Už po mesiaci zbadáte rozdiel na svojom tele

Predstavte si váš bežný pracovný deň. Prídete do kancelárie, zasadnete za stôl, pustíte najskôr počítač, prstíky vám začnú kmitať po klávesnici a z mozgu sa začne dymiť, ako usilovne premýšľa. A zadok? Ten len hlúpo sedí a ani sa nepohne. Necítite, ako vám tuhne chrbát?

Je to pekne "nefér". Vy tvrdo pracujete, ale zadku sa to, bohužiaľ, netýka. Ten je úplne mimo hru. Akonáhle sú nehybné sedacie svaly, nie sú aktívne ani boky a celá oblasť panvy. Ako by ste od pása dolu ustrnuli.
Myslite na to, že čo je zlé pre zadok, to je zlé aj pre celé telo. Neaktívny zadok totiž sťahuje ohýbače bedier a narúša tým zakrivenie chrbtice, čo vo finále spôsobuje bolesti chrbta. Dochádza k narušeniu celkového držania tela. To sa týka viac ako 90% ľudí, ktorí často sedia. V mladšom veku telo všeličo vydrží, ale neskôr si príliš časté sedenie začne vyberať svoju daň v podobe neznesiteľnej bolesti chrbta, predovšetkým v oblasti bedier a spodného chrbta.

Akonáhle sa niečo nehýbe, zablokuje sa to. Rovnako tak aj vaše ohýbače bedier, ktoré spôsobia zamedzenie aktivácie sedacích svalov. Kvôli tomu sa obmedzí aj natáčanie panvy dopredu, čo spôsobuje stlačenie v dolnej časti chrbta a nepríjemné bolesti. Ak nedostanete tento zlozvyk pod kontrolu, môže to viesť k chronickej bolesti.

Môže bolieť nielen chrbát

Ak nepracuje dobre zadok alebo boky, môže to mať neblahý dopad aj na kolená a členky. Príčinou bolestí členkov alebo kolien teda niekedy môže byť aj nesprávna aktivita, teda skôr neaktivita sedacieho svalu a panvového pletenca. Ak nie je veľký sval sedací schopný uniesť to, čo by mal, prenáša sa tento tlak a sila do slabších miest  do členkov či kolien, ktoré sú nadmerne zaťažované.

Slabší zadok môže negatívne ovplyvniť aj vaše cvičenie

Zoslabnuté sedacie svaly bohužiaľ prestanú správne pracovať. Ak nie sú pravidelne posilňované a aktivované, dôjde k ich ochabnutiu. Tento jav sa nazýva svalová atrofia, čiže nedostatočné vyživenie svalov. Kvôli tomu môže prísť akákoľvek vaša doterajšia drina na lekciách aerobiku, tanca alebo v posilňovni nazmar. Nehovoriac o tom, že je potom fyzicky aj psychicky náročnejšie začať budovať svalovú hmotu v podstate od nuly.

Môže sa vám zmeniť tvar zadku

Fyzioterapeuti sa zhodujú, že presedené roky v kancelárii spôsobia zmenu vášho pozadia. Kvôli skráteným ohýbačom bedier vyzerá vaša panva, ako by bola naklonená mierne vpred. V dôsledku dôjde aj k splošteniu zadku. Nevyzerá potom príliš žensky, nemá takmer žiadne krivky. Niektoré ženy to možno ocenia, ale väčšina túži po krásne zaguľatenom zadočku, čo potvrdzujú aj osobní tréneri. Čím ďalej častejšie k nim totiž chodia ženy, ktoré sa roky toľko sústredili na svoju kariéru, že sa zabúdali hýbať. V zrkadle ich prekvapilo, ako majú znížené svalové napätie, ochabnuté svaly a ovisnutú kožu. Zhoršila sa aj kvalita pokožky. Vzhľadom k jej nedostatočnému prekrveniu, čo spôsobuje stratu kolagénu, sa na koži objavila celulitída.

Čo robiť proti negatívnym dôsledkom sedenia

Začnite s tým, že si dobre nastavíte stoličku. Upravte si ju tak, aby boli vaše boky mierne nad úrovňou kolien a zároveň boli obe chodidlá na podlahe. Uistite sa, že je vaša dolná časť chrbta podopretá buď o operadlo, vankúšik alebo overball. Udržujte uvoľnené ramená, ale seďte vzpriamene. Obrazovka počítača by mala byť na úrovni očí, alebo o trochu nižšie. Ale nie tak, aby sa hlava ohýbala dopredu. Lakte majte vo výške stola a uistite sa, že ste k nemu dostatočne blízko, aby zostali lakte pod ramenami a vy ste súčasne pohodlne dosiahli na klávesnicu.

Neprehliadnite: Tento cvik vás zbaví bolesti chrbta, krku a hlavy: Zaberie 1 minútu, no budete z neho ťažiť niekoľko mesiacov

Pomôže aj pravidelné cvičenie a pomôcky

Ak robíte nejaký šport, kde zapájate sedacie svaly, aspoň obdeň, nemusíte sa báť. Pre posilnenie vášho stredu môžete skúsiť napríklad pilates alebo jogu. Viacmenej vám pomôže akékoľvek cvičenie, ktoré sa zameriava na boky a zadok. Nemusíte chodiť do žiadneho fitka, pokojne si môžete posilňovať aj v pohodlí domova. Veľmi efektívne sú  výpady. V kancelárii posilníte zadok len tým, že ich budete sťahovať k sebe. Môžete pri tom dokonca sedieť.

Ak vám nevadí zainvestovať do pomôcok, môžete si zakúpiť nejakú balančnú podložku, ktorú si dáte na stoličku. Bude vás neustále nútiť balansovať, krásne tým posilníte nielen zadok, ale predovšetkým stred tela. Ďalším skvelým tipom je penový valček, ktorý príjemné uvoľní ohýbače bedier, zvýši ich pohyblivosť a flexibilitu.

- Najčítanejšie -