Presunúť na hlavný obsah

Super ovocie tohto leta: Žltý melón je prekvapivo bohatý na beta karotén, vlákninu a tieto ďalšie vitamíny

Zdravie a relax

O žltom melóne sa toho ako o letnej superpotravine veľa nenahovorilo. Napriek tomu si zaslúži dostať toto leto priestor, aby ste ho zaradili do svojho jedálnička.

Málokto vie, že aj tento zvláštny, ale zato chutný druh melóna je plný živín a dokážete ho v kuchyni zúžitkovať rôznym spôsobom. Ako si vybrať ten správny a prečo by mal vôbec tvoriť podstatnú časť vášho ovocného jedálnička počas leta?

1.    Beta karotén

Ako informuje internetový portál healthline.com, žltý melón má v sebe oveľa viac betakaroténu než napríklad marhule, grepfruit, pomaranče, broskyne, mandarínky či mango a nektarinky, ktoré tiež patria k obľúbeným letným druhom ovocia. Dokonca jedna americká štúdia Trusted Source tvrdí, že z hľadiska obsahu beta karoténu je žltý melón na rovnakej úrovni ako mrkva. Betakarotén sa v tele buď premieňa na vitamín A alebo pôsobí ako silný antioxidant, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné napríklad aj za vznik rakoviny.

Mohlo by vás zaujímať: Červený melón ženy milujú pre jeho chudnúce účinky: Prečistí organizmus, obsahuje málo cukrov a kalórií

2.    Vitamín C

Jedna miska žltého melóna, ktorú si denne doprajete, obsahuje podľa tejto istej štúdie viac než 100% odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Práve ten je zodpovedný aj za produkciu kolagénu v kostiach, krvných cievach, chrupavkách a svaloch. Vďaka tomu je toto ovocie vhodné aj ako prevencia pred cukrovkou či astmou.

3.    B-9, folát či kyselina listová

Všetky tieto tri názvy slúžia ako pomenovanie toho istého vitamínu, ktorý tiež zabraňuje vrodeným poškodeniam plodu, pretože je zodpovedný nielen za tvorbu červených krviniek, za syntézu DNA, ale aj rast a tvorbu buniek plodu. Preto by si žltý melón mali dopriať najmä tehotné ženy v lete čo najviac. Tiež môže kyselina listová v žltom melóne pomôcť výpadkom pamäte v dôsledku starnutia. Takže nie je na škodu ani starším ľuďom.

4.    Voda

Rovnako ako väčšina druhov ovocia, aj melón má vysoký obsah vody, takmer 90 percent. Takže jesť žltý melón počas leta je skvelý nápad pre vaše telo a pokožku, ktorá ostáva po celý deň hydratovaná. Je to tiež dôležité pre zdravie srdca, pretože ak ste hydratovaní, srdce nemusí vynaložiť priveľké úsilie, aby pumpovalo krv. Dostatok vody podporuje aj trávenie, zdravé obličky a tým  napomáha aj udržiavať zdravý krvný tlak.

Čítajte tiež: Superpotravina s veľkým množstvom antoxidantov: Stačí jedna šálka tohto zeleného čaju každé ráno

5.    Vláknina

Veľa vlákniny znamená bezproblémové trávenie. Strava s vysokým obsahom vlákniny môže znížiť riziko srdcových ochorení a cukrovky a tým vám pomáha aj schudnúť. Len jedna porcia, šálka žltého melónu vás zasýti nadlho a obsahuje pritom len veľmi málo kalórií.

6.    Ďalšie  vitamíny a minerály

Jedna šálka žltého melónu obsahuje 1,5 gramu bielkoviny. Má tiež malé množstvo mnohých ďalších vitamínov a minerálov ako vitamín K, niacín, vápnik, magnézium, zinok, meď, mangán, fosfor a iné. To všetko z neho robí skvelý a najmä plne výživný ovocný zdroj.

Ako si vybrať ten správny žltý melón?

Hoci je k dispozícii dostať takmer celoročne a v teplých krajinách obzvlášť, najčerstvejší a najlepší či najsladší je práve v lete. Pri jeho výbere sa zamerajte na to, aby bol sýto žltooranžový alebo krémový, žiadna zelená farba, takto spoznáte, že je skutočne zrelý a bude aj sladký ako má byť. Najlepšie je ho skonzumovať do troch dní od nákupu.

Neprehliadnite: 5 zázračných potravín pre mladší zhľad: Obsahujú v sebe živiny nevyhnutné pre tvorbu kolagénu

Ako ho použiť v kuchyni?

Možností ako použiť žltý melón v kuchyni je skutočne neúrekom. Či ho pridáte do ovocného alebo zeleninového šalátu ako spestrenie a osvieženie chuti, alebo ho pridáte do smoothie, do gréckeho jogurtu, či len tak samotný na raňajky či desiatu, je to na vás a vašej chuti. Žltý melón je skutočne veľmi chutný, výživný a všestranný. Presvedčte sa o tom sami.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus