Presunúť na hlavný obsah

MALE SHAMING. Naozaj dnešných mužov príliš kritizujeme? Toto sú 3 najčastejšie stereotypy

Zábava

Celý svet bojuje za zrovnoprávnenie žien. Zlé jazyky však tvrdia, že popri boji za ženské práva sme začali tak trochu zhadzovať mužov. Čelia dnešní muži prehnanej kritike?

Približne v časoch jaskynných prestalo ženy baviť sedieť doma a čakať, kým sa muž uráči prísť domov s mamutom. Už vtedajší chlap sa musel dovtípiť, že má pri sebe silného protivníka. Stáročia sa nás všemožne snažili zahnať do kuchyne. Nuž, odvtedy sme prešli dlhú cestu. Pred pár rokmi muži nad nami konečne zlomili palicou, vzdali sa predstavy lídra spoločnosti a uvoľnili miesto za okrúhlym stolom aj nám ženám. Podľa odborníkov je však nežiadúcim vedľajším efektom ženskej rovnoprávnosti pocit mužskej menejcennosti. 

Neprehliadnite: Nestratila som len 20kg, ale aj priateľa: Neverili by ste, čo mu na mojom tele vadilo najviac

#Metoo kampaň

Sme späť v roku 2019. Kampaň #metoo urobila taký prievan v Hollywoode, že to nikto nečakal. Hashtagom na Instagrame, ktorý ako prvý uverejnila herečka Alyssa Milano, ženy po celom svete priznávajú, že boli obeťou sexuálneho obťažovania na pracovisku. Do kampane sa zapojilo množstvo celebrít a žien po celom svete, no len pár známych mužov. Medzi nimi hollywoodsky herec Terry Crews, ktorý priznal, že ho obťažovala žena z najvyšších hollywoodskych kruhov. Na svojom Tweeteri uviedol, že ho táto žena chytala za rozkrok a hoci bol v rozpakoch, nechcel to nahlásiť, lebo sa obával, že incident bude otočený proti nemu. Neexistujú presné štatistiky o tom, koľko mužov čelí na pracovisku obťažovaniu. Dôvod je jednoduchý – väčšina z nich sa k tomu nikdy neprizná, pretože sa boja posmechu.

Neprehliadnite: Najväčšia kríza v manželstve prichádza v tomto momente: Ak sa budete držať tejto jednej veci, určite ju prekonáte

Ženy na vzostupe

Ženy z celého sveta sa pred časom spojili a povedali si: „Stačilo! Sme rovnako silné a schopné ako muži!“ Keď magazín Time zverejnila pre rok 2019 rebríček 100 najvplyvnejších osobností sveta, 40 miest obsadili ženy. Iste, potrvá dlho, kým nás prestane svet posudzovať podľa výzoru, kým sa zbavíme predsudkov o „náladových“ líderkách, ktoré robia emočné rozhodnutia, ale deň za dňom sa zbavujeme ženských stereotypov. 

Kult mužského tela

Už dávno neplatí, že ženskú krásu posudzujeme podľa mier 90-60-90. Módny priemysel dáva čoraz väčší priestor rôznym škálam postáv, tipov, farieb pleti a zdá sa, že im naozaj záleží na rozmanitosti. Keď sa však pozrieme na mužov modelov, stereotyp tam stále pretrváva – na mólach sa vždy prechádzajú kópie Adonisa s dokonalou svalnatou postavou. „Skutočný muž musí mať svaly.“ „Muž nikdy neplače.“ „Muž má chuť na sex každú sekundu.“ To sú len tri najčastejšie stereotypy, ktoré o mužoch panujú. Kritériá na  dnešného muža sú naozaj vysoké a ak nespĺňa jedno z vyššie menovaných, okamžite čelí podozreniu: „Môj manžel chce sex len raz do týždňa. Je gay alebo má milenku? Mimochodom, otázka manželovej chuti či nechuti na sex je jeden z najčastejších mýtov, s ktorým bojujú mnohí muži.

Neprehliadnite: Koniec všetkým komplexom: Tieto slávne ženy sa cítia v plavkách dobre, aj keď nemajú tip-top miery

Male shaming

Po bodyshamingu sa vo svete čoraz častejšie skloňuje pojem male shaming. Označuje sa tým kritizovanie mužov pre ich vzhľad. Verejnému male shamingu najčastejšie čelia celebrity, ktoré sú pod drobnohľadom médií aj fanúšikov. Tí svojim hviezdam nedarujú žiadne nedostatky v podobe nadváhy, zlého účesu či outfitu. Medzi najčastejšie kritizované hviezdy patria Leonardo DiCaprio, Sam Smith, James Corden, Justin Bieber, Chris Pratt, Ben Affleck, Jonah Hill, Kit Harrington, Rob Kardashian či Ed Sheeran. Mužský tuk sa v Hollywoode skrátka neodpúšťa. Čoraz viac mužov pritom trpí poruchou príjmu potravy. Či už je to anorexia, bulímia či menej známa bigorexia – závislosť od posilňovania, netýka sa len žien. Muži dokonca na následky poruchy príjmu potravy zomierajú častejšie ako ženy, a to z jednoduchého dôvodu. Hanbia sa o svojich problémoch hovoriť a pomoc vyhľadajú, až keď je príliš neskoro.

Kým niektorí hovoria o celej ére „male shamingu“ a upozorňujú na negatívne vplyvy na mužskú psychiku a narastajúci počet depresií, ženy sa bránia: „My s predsudkami o dokonalom tele bojujeme každý deň už celé stáročia. Konečne vedia, aké to je.“  

Neprehliadnite: Na dovolenke s manželom sa stalo niečo, po čom sa náš vzťah zmenil k lepšiemu: Môže za to tento netradičný zážitok

Máte pocit, že muži sú dnes pre svoj vzhľad kritizovaní viac ako ženy?

spolu hlasovalo 125 ľudí

Áno
50
Nie
75