Presunúť na hlavný obsah

Toto mi manžel povedal len pár dní pred svadbou. Dodnes ľutujem, že som nepočúvla svoj vnútorný hlas

Partnerské vzťahy

Dominika a Michal boli spolu už niekoľko rokov, keď sa rozhodli vziať sa a založiť si rodinu. Pár dní pred svadbou však Michal povedal svojej nastávajúcej niečo prekvapivé. Dominika dodnes ľutuje, že nepočúvla svoj vnútorný hlas.

Medzi nami bola láska ako z filmu

Bola to klasická vysokoškolská láska. Ja na masmédiách, on architekt, spoznali sme sa na jednej vysokoškolskej krúžkovici a odvtedy sme boli nerozlučný pár. Spolu sme promovali, prenajali si prvý byt v hlavnom meste, budovali sme si kariéry, kúpili sme si nový dom a tešili sa, keď ho naplníme deťmi. O deťoch sme sa vždy bavili otvorene, dokonca sme mali vybraté už aj mená pre chlapca a dievča. O ruku ma požiadal na Štedrý deň  pred celou mojou rodinou a ja som vedela, že som našla muža svojho života.

Neprehliadnite: Táto superpotravina zaháňa hlad a zrýchľuje trávenie: Ak si ju doprajete každý deň počas mesiaca, dokážete zhodiť 5 kíl

Prvé zneistenie

Začali sme plánovať veľkú svadbu, chceli sme náš veľký deň osláviť naozaj veľkolepo. V svadobný týždeň, keď sme mali plné ruky práce s prípravami, povedal vetu, ktorá ma zneistila. Prišla k nám na návštevu aj moja sestra s dvoma deťmi, ktoré sú poriadni huncúti. Keď odišli a dom bol hore nohami, môj manžel povedal vetu, ktorá ma trochu zneistila: „Pre toto nikdy nechcem deti.“ Zarazilo ma to a myslela som, že žartuje. Keď som sa ho podráždené spýtala, o čom to hovorí, hodil rukou a povedal, že predsa žartuje.

Nemohla som sa dočkať, keď budem aj ja konečne mama

Na celú vec som rýchlo zabudla. Užili sme si nádhernú svadbu a začali sme sa pripravovať na svadobnú cestu. Tešila som sa, že na svadobnej ceste začneme konečne pracovať na vytúžených ratolestiach a pri balení som ostentatívne pred manželom hodila antikoncepciu do koša. „Toto už potrebovať nebudeme,“ usmiala som sa.

Neprehliadnite: Odpovedzte si na jednu základnú otázku: Toto je dôvod, prečo sa väčšina vzťahov rozpadne

Začal strašne vyvádzať. Vraj ešte nie je správny čas, v práci ho čaká ťažký rok, chce začať podnikať. Bola som zaskočená, dovtedy sme predsa o deťoch hovorili neustále a obaja sme sa na rodinu tešili. Koniec koncov, aj svadbu sme plánovali len preto, aby sme mohli priviesť deti do rodiny s jedným priezviskom. Vtedy som to znova hodila za hlavu, hoci som bola sklamaná. Povedala som si, že je možno vystresovaný z toľkých zmien a chvíľu počkám.

Na deti zrazu nikdy nebola správna chvíľa

Po roku trpezlivosti však stále nebola vhodná chvíľa, po dvoch rokoch tiež nie a po troch rokoch som začala naňho naliehať. Začali sa hádky, vyhrážanie, že ho opustím, bola som zničená a netúžila som po ničom inom, len byť konečne mama. Vtedy mi nahnevane vykričal: „Pochop konečne, že ja k šťastiu deti nepotrebujem. Tento svet je príliš zlý na to, aby doň priviedol ďalšiu živú bytosť.“ Vraj je dokonale šťastný so mnou a nikoho iného už nepotrebujeme. Nechápem, kde sa to v ňom vzalo toľko negativity. Predsa áno, vo svete sa dejú zlé veci, ale vždy sa diali a nemať deti predsa nie je riešenie.

Neprehliadnite: Môj milenec by pokojne mohol byť mojím otcom: No viem, že s nikým mladším by som nemala túto jednu vec

Proste som si to rozmyslel

Argumenty nepomáhali. Výčitky a tajný plač v kúpeľni boli u nás na dennom poriadku. Prečo mi to nepovedal pred svadbou, prečo sa tváril, že sa nevie dočkať, keď sa konečne stane otcom? „Tak som skrátka zmenil názor, prepáč.“ To bola jeho najčastejšia odpoveď. Trpezlivo som čakala, kým ho táto fáza prejde a on zatúži po vlastnom potomkovi, ktorý by mal jeho oči, úsmev. Našim priateľom sa narodili prvé deti, neskôr ďalšie a ďalšie a ja som vždy čakala, kedy sa to v ňom konečne zlomí. Ktorá detská tvárička rozpustí jeho tvrdohlavé srdce. Som veriaci človek a keď som pred Bohom sľúbila, že budeme spolu až do smrti, myslela som to vážne. Až do chvíle, keď mi v Štedrý večer, desať rokov od našich zásnub, zabalil do škatule malé mačiatko so slovami: „Aby ti už nebolo tak ľúto, že nebudeme mať deti.“ Vtedy som prehltla posledné slzy a odhodlane som mu oznámila: „Michal, aj ja som zmenila názor. Už nechcem manžela.“

Neprehliadnite: List pre môjho bývalého: Ďakujem, že si mi zlomil srdce, bolo to to najlepšie, čo si mohol pre náš vzťah urobiť

Žiadny happyend

Rozvod síce neprebehol najlepšie a nemôžem povedať, že by sme ostali priateľmi, ale bolo to skvelé rozhodnutie. Rada by som tento príbeh ukončila happyendom v podobe: „Dnes som mama piatich šťastných detí.“ Na svoj skutočný šťastný koniec však stále čakám. Niečo vám však poviem. Stálo ma to jedno rozpadnuté manželstvo a pár krátkych neúspešných vzťahoch, kým som pochopila, že na to, aby som sa stala mamou, nepotrebujem po svojom boku nikoho iného.