Presunúť na hlavný obsah

Deti sa učia byť pasívnymi prijímateľmi zábavy: Kedy je vlastne ten správny čas dávať im do ruky smartfóny?

Lifestyle

Dokážu ešte naše deti prežiť leto bez smartfónov a kedy je vlastne ten správny čas dávať im ich do ruky?

„Mami, ja sa nudím...“ Hláška, ktorú z úst dieťaťa počuje rodič často, najmä v lete. Namiesto toho, aby zábavu aktívne tvorilo, ju len pasívne prijíma. Leto je ideálne na mobilný detox, preto sa postarajte o to, aby sa najkrajšie zážitky vášho dieťaťa odohrali vonku a nie pred obrazovkou smartfónu alebo tabletu.

Mohlo by vás zaujímať: Jednoduchá vec, ktorou môžete zvýšiť inteligenciu svojho dieťaťa: Na toto často zabúdame, tipnete si, čo to je?

Dieťa má zažiť čo najširšiu paletu podnetov

Zatiaľ čo my súčasní tridsiatnici sme mali prvé mobily v rukách možno ako 15-roční alebo aj neskôr a rozhodne sme v nich nemali nainštalované aplikácie typu Facebook, Instagram, Twitter či 4G neobmedzený internet, aby sme si mohli pozrieť film alebo stiahnuť hudbu, súčasné deti sa s tabletom alebo smartfónom v ruke už rodia. Prinajmenšom, akoby v hlave nosili presný návod, čo robiť, keď sa im po prvýkrát dostanú tieto šikovné malé vecičky do ich ešte šikovnejších a menších ručičiek. Mnoho z nás rodičov si možno pod vplyvom dožičenia si chvíľky pre seba povie, veď nech sa na mobile na chvíľu zahrá. To mu predsa neublíži. A ruku na srdce... Koľko z nás rodičov, len aby prinútili dieťa sa poriadne najesť, postavilo pred neho na stôl okrem jedla aj tablet s rozprávkou, aby odpútali jeho pozornosť? Mnohí rodičia dokonca berú obraz svojho dieťaťa s mobilom v ruke v troch rokoch za prirodzený a vlastný dobe, v ktorej ich deti vyrastajú. Je však skutočne v poriadku, keď dieťa dostáva svoj prvý smartfón alebo tablet vo veku troch rokov alebo namiesto toho, aby sme im rozprávku čítali z knižky, im ju dáme pozrieť na tablete? Psychológ Mgr. Gabriel Hrustič hovorí: „Deti sú zvedavé a tieto zariadenia prirodzene priťahujú pozornosť svojou širokou možnosťou využitia. Deti sú aj veľmi učenlivé, takže sa vedia veľmi rýchlo naučiť s nimi zaobchádzať. Dieťa však potrebuje na uspokojenie svojej zvedavosti, na vývin svojej osobnosti a učenie veľa rôznych podnetov, preto je úlohou rodičov im vytvoriť priestor, kde si dieťa môže zažiť čo najširšiu paletu podnetov, ale smartfóny alebo tablety majú byť len jedným z mnohých.“

Treba ísť dieťaťu príkladom

Hrustič tiež dodáva, že sa nedá jednoznačne hovoriť o tom, v ktorom veku je dieťa pripravené zodpovedne pracovať s týmito výdobytkami súčasnej doby: „Skôr ako dieťa alebo mladý človek dostane do vlastného používania mobilné zariadenie, mala by tomu predchádzať príprava, resp. výchova, ako s nimi zaobchádzať. Je nutné, aby rodičia s malými deťmi rozprávali o výhodách a nevýhodách týchto technológií, aby poznali riziká závislosti, nebezpečného obsahu na internete, nástrahách zamieňať si virtuálnu a reálnu komunikáciu s priateľmi, vedieť rozlíšiť bezcieľne a účelové surfovanie po internete, vedieť rozlíšiť, čo zverejňovať a čo nie na sociálnych sieťach a pod. Samozrejme, môže to fungovať len v tom prípade, že my sami ideme príkladom, lebo ak nás dieťa vidí stále s mobilom v ruke, tak potom je zbytočné vodu kázať... Za zamyslenie stojí aj fakt, či naše dieťa po týchto výdobytkoch len túži alebo či ich aj reálne potrebuje. Preto sa možno niekedy oplatí čakať do momentu, že ho bude naozaj potrebovať.“

Čítajte tiež: Najčastejšie chyby rodičov vo výchove detí: Týmto podkopávame hodnoty vyrastajúcej budúcej generácie

Deti sa učia byť pasívnymi prijímateľmi zábavy a nie jej tvorcami

Asi najkrušnejšie chvíle, čo sa týka trávenia voľného času, prežívajú rodičia ohľadom svojich detí cez ich letné prázdniny. My sme v práci, naše dieťa možno u babky na chalupe, a hoci  dúfame, že na dedine si predsa len nájde lepšiu zábavu alebo sa aspoň nadýcha čerstvého vzduchu, ono si zase len vezme tablet do ruky a presedí pred ním celé hodiny, kým si poň neprídete. A doma si dá do večera ešte aj repete. Keď ich upozorníte na to, aby ho odložil bokom, dočkáte sa hlášky: „Mami, ja sa nudím.“ A keďže nemáte čas a možno mnohí ani energiu vymýšľať zmysluplnejší program, len si povzdychnete a necháte ich tak. Možno vás aj múza kopne a svoje dieťa sa na chvíľu snažíte aj iným spôsobom zaujať a zabaviť, ale ani to ho často nebaví nadlho a po pár minútach prestane spolupracovať. Tak sa z nich stávajú introverti, domasedi s mobilom v rukách, ktorí namiesto toho, aby sa šli von hrať s kamarátmi, si s nimi píšu z pohodlia gauča či pozerajú nezmyselné YouTube videá, ktoré by ešte možno ani nemali vidieť, a vy, ich rodičia, o tom nemáte ani potuchy. Alebo prežívajú virtuálne dobrodružstvo namiesto toho, aby sa išli von a boli súčasťou toho reálneho dobrodružstva. Zatiaľ čo mojím najlepším priateľom bolo teplé a slnečné letné počasie, ktoré ponúkalo nespočetne veľa možností, čo vonku s kamarátmi robiť od rána do večera, najlepším priateľom množstva súčasných detí je ich smartfón či tablet.

Aj podľa Hrustiča je dôležité, aby dnešné deti prežívali taký kontakt s prírodou a rovesníkmi ako kedysi my od útleho detstva: „Pre deti je potrebné, aby zažili voľnosť a dobrodružstvo aj za cenu rizika zranenia, len tak si môžu rozvíjať svoje praktické a sociálne zručnosti a nadobúdať postupne sebavedomie aj zodpovednosť. Je dôležité, aby deti zažili aj nudu, jednak aby mohli spracovávať prežité zážitky, ale najmä, aby dali priestor vlastnej kreativite z nich vystúpiť a naučiť sa zabaviť vlastnými schopnosťami. V tomto je ďalšia z nástrah mobilných zariadení, že deti sa učia byť pasívnymi prijímateľmi zábavy, a nie ich tvorcami. Internet a sociálne siete vedia poskytnúť ilúziu zážitkov, ilúziu vzťahov... Deti sa potrebujú socializovať a sociálne siete im to nevynahradia.“

Neprehliadnite: Tieto 4 veci naučia deti len starí rodičia: Práve toto je dôvod, prečo by s nimi mali tráviť viac času

Aký najkrajší zážitok si v lete mal? Pri tablete alebo smartfóne to skutočne nebude...

Možno sa mnohým rodičom aj zdá, že ich dieťa od nich očakáva, že im bude vymýšľať program. V lete si síce možno o niečo viac vypočujeme hlášku „mama, ja sa nudím, čo mám robiť?“, ale v podstate mnohé deti takto fungujú aj počas ostatných mesiacov. Akoby dnes musel byť súčasný rodič aj akýsi kúzelník a mať poruke nespočetné množstvo nápadov, ako zabaviť svoje dieťa. Pretože v opačnom prípade chytí do ruky smartfón či tablet a už ho do večera neuvidíte. Hrustič ponúka svoj názor a tiež nápad, ako možno dieťa cez letné prázdniny od tabletov a smartfónov čo najviac izolovať: „Letné prázdniny je dobré využiť na podporu socializácie a nezávislosti – prihlásiť ich do táborov, ideálne takých, kde majú tablety a mobily pevne uzamknuté. Nech vám píšu pohľadnice, ako sa im vodí, a nie posielajú správy cez messenger. Pre niektoré deti to síce môže byť šok, ale po cca 4 dňoch sa už začnú adaptovať a objavovať nové vnímanie trávenia času. Skrátka leto je dobrá príležitosť na mobilný detox... treba ich len motivovať a to nielen v lete, ale po celý rok. Aký najkrajší zážitok si v lete mal? Nikdy, ale naozaj nikdy nedostanete od dieťaťa odpoveď, že to bolo pri mobile alebo tablete. To skutočne najkrajšie sa predsa deje tam vonku. Ak však toto rodič zanedbá v útlom detstve, pubertiakov už ťažko budete k niečomu nútiť. Treba začať od narodenia a to doslova.“

Leto je už  tu, preto nenechajte nič na náhodu a rozhodne neponechajte svoje deti napospas smartfónom či tabletom. Postarajte sa o to, aby na otázku ich triednej učiteľky po lete, aký najkrajší zážitok v lete prežili, bola odpoveď: „Postavil som si s kamarátmi bunker na strome, potom som z neho spadol, ale aj tak to bol bohovský bunker, v ktorom sme sa hrali a nasmiali celé dni.“ 

Upútavku na aktuálne číslo magazínu FEMINITY LETO 2019, ktoré je práve v predaji, nájdete TU: