Presunúť na hlavný obsah

Dovolenkové blues: 6 krokov k tomu, ako sa po lete znova nabudiť a získať chuť do života

Cestovanie

Vraciate sa z dovolenky a začiatok septembra vo vás vyvoláva depresiu? Nie ste sami! Naučte sa, ako zvládať svoj post-dovolenkový syndróm.

Do hry nám neprihráva ani fakt, že každá zmena ročného obdobia naozaj ovplyvňuje našu náladu. Kým počas jari cítime nový príval energie, na konci leta mnohí z nás cítia nevysvetliteľnú vyčerpanosť, aj  napriek tomu, že sme sa práve vrátili z dvojtýždňovej dovolenky. Post-dovolenkový syndróm je v slovníku psychológov už známy termín a určite nie ste jediní, koho trápi. Dokonca ním často trpia aj deti. Ako si poradiť s dovolenkovým bluesom a znova sa bez problémov naštartovať do práce?

Neprehliadnite: Work life balance ako náboženstvo novej doby. Ako sa neprepracovať a milovať svoju prácu?

1. Naplánujte si hneď ďalšiu dovolenku

Nesmúťte za tým, že sa práve skončila jedna dovolenka. Hneď si v rozmedzí maximálne jedného mesiaca, ideálne jedného týždňa naplánujte ďalší výlet či niečo špeciálne, čo urobíte počas nasledujúceho víkendu. Zjednodušene povedané: poskytnite samej sebe zámienku, prečo sa tešiť na návrat.

2. Po dovolenke si doprajte krátky čas na aklimatizáciu

Nikdy si nenaplánujte dovolenku tak, aby ste sa vrátili hneď do práce. To je recept na katastrofu. Doprajte si minimálne dva dni na prechod do bežného života. Prvý deň oddychujte a až druhý deň začnite riesiť všetky povinnosti súvisiace s návratom, od nákupov, až po pranie.

3. Nájdite si od septembra nový koníček

Nie ste fanúšik jesene? Naplánujte si niečo nové a zábavné. Tak ako nový školský rok v detstve, aj teraz sa naučte vnímať september ako šancu na nový začiatok. Prihláste sa na hodiny tanca, začnite trénovať vo fitnescentre, alebo sa prihláste na kurz varenia. Začnite sa v septembri zabávať!

Neprehliadnite: Petra svoje celoživotné hobby premenila na podnikanie: Štýlové pikniky vďaka nej ožívajú

4. Do práce sa vráťte v strede týždňa, nie na začiatku

Trochu svoju myseľ oklamte. Naplánujte si návrat do práce až v stede týždňa, ideálne v stredu či vo štvrtok. Budete tak mať pocit, že sa predsa vraciate len na jeden – dva dni a hneď potom je za dverami víkend. Ručíme za to, že takýto návrat do práce prebehne bez problémov.

5. Zaveďte dovolenkový mód aj v bežnom živote

Ruku na srdce, čo najviac milujete na dovolenke? To, že nemusíte ráno vstávať na budík, robíte si, čo sa vám zachce, celý deň relaxujete a staráte sa o seba? Niektoré prvky z dovolenky môžete zaviesť aj do svojho bežného života: začnite sa rozmaznávať aj počas svojich bežných dní. Možno však máte z návratu do práce taký stres preto, že nenávidíte svoje súčasné zamestnanie, alebo máte doma osobné problémy. Váš dovolenkový blues vám môže napovedať, že v živote potrebujete urobiť poriadne zmeny. Je to v poriadku, dovolenky sú presne nato, aby sme mali čas premyslieť si, ako sa pohnúť ďalej.

Neprehliadnite: Kids friendly dovolenka: S deťmi si môžete užiť Európu aj ďalekú exotiku

6. Jesenné aktivity

Naozaj tak veľmi nenávidíte jeseň? Skúsime to povedať inak: ochutnávky vín, jesenné jarmoky plné skvelého jedla, Halloween párty a predovšetkým teplé septembrové večery, ktoré ukryjú rozhorúčený august hravo do vrecka. Jeseň môže byť úžasná!

- Najčítanejšie -