Presunúť na hlavný obsah

Sussex verzus Cambridge. Vojna britských princov sa vyostruje, môžu za to ich vznešené manželky?

Zahraničné celebrity

Začalo sa to len špekuláciami o tom, že britskí nerozluční bratia sú na nože. Udalosti z posledných týždňov však hovoria za všetko. Bratia vraj medzi sebou vedú tichú súrodeneckú vojnu. Môžu za to ich vznešené manželky?

Princ Harry a William vždy na verejnosti pôsobili ako zohratý tím, ktorý sa navzájom podporuje. Keď sa do klubu pridala Wiliiamova manželka Kate, skvele k nim zapadla. Trojica viedla spoločnú charitu, vystupovala spolu na verejných udalostiach, dokonca natočila spoločný dokument o mentálnom zdraví. Hneď ako sa však ku kráľovskej rodine pripojila Meghan Markle, začalo to medzi súrodencami poriadne škrípať. Kým niektorí obviňujú z bratskej vojny Meghan, podľa iných sa cesty bratov rozišli prirodzene, vzhľadom na odlišné povinnosti v kráľovskej rodine. 

Neprehliadnite: Modelka Hailey Bieber na týchto záberoch ako princezná Diana: Športový štýl lady Di sama obdivuje

Prirýchle zásnuby?

Keď v novembri 2017 Harry a Meghan oznámili svoje zásnuby, v exkluzívnom rozhovore pre BBC prezradili, že Harryho rodina im bola po celý čas nesmiernou oporou. V médiách sa však okamžite začalo špekulovať o obavách princa Williama a Kate z toho, že Harry sa s Meghan zasnúbil len po roku a pol randenia na diaľku. 

Presťahovanie zo spoločného sídla

A bola svadba. Krásna ako z rozprávky. So zatajeným dychom ju sledoval celý svet. Po svadbe žili Harry a Meghan podľa zvyku kráľovskej rodiny v Kensingtonskom paláci v Nottingham Cottage hneď vedľa švagrovcov. Pred narodením ich prvorodeného syna Archieho sa však rozhodli opustiť zlatú klietku a trochu sa osamostatniť. Nasťahovali sa do sídla Frogmore Cottage vo Windsore. Harry s Meghan tým jasne naznačili, že nechcú žiť v centre pozornosti kráľovskej rodiny a túžili si zariadiť svoj vlastný život.

Neprehliadnite: Princezná Diana má v kráľovskej rodine stále silné slovo: Ovplyvňuje spôsob výchovy svojich vnúčat aj dnes

William vymazal Harryho zo spoločnej nadácie

Charitatívnu organizáciu Royal Foundation založili Harry a William v roku 2009 a viedli ju spolu. Po Harryho svadbe sa názov organizácie zmenil na The Royal Foundation of The Duke and Duchess of Cambridge and The Duke and Duchess of Sussex. Krátko na to však kráľovská rodina vydala vyhlásenie, že Sussexovci a Cambridgovci budú ako nové rodiny, s rozdielnymi povinnosťami aj postavením viesť vlastné nadácie. Aby vyvrátili akékoľvek špekulácie o nezhodách manželských párov,  hovorcovia kráľovskej rodiny uviedli, že v mnohých projektoch budú naďalej úzko spolupracovať. Založenie vlastných nadácií ďalej viedlo k ďalšiemu kroku: obe rodiny si založili svoje vlastné Instagramové účty. Už na prvý pohľad je jasné, že každý z nich má rozdielny štýl komunikácie. Je to pochopiteľné, vzhľadom na odlišné povinnosti oboch bratov. Kým William je v poradí druhý následník trónu, jeho rodina sa musí aktívne pripravovať na to, že sa raz stane kráľom Veľkej Británie. Preto je jeho vystupovanie a životný štýl oveľa formálnejší v porovnaní s Harrym, ktorý bol vždy o niečo uvoľnenejší.

Posledná kvapka: náhoda či provokácia?

Kým doteraz bolo pochopiteľné, prečo sa cesty bratov oficiálne rozišli a každý začal vystupovať samostatne, po poslednom incidente sa opäť špekuluje o nevraživosti dvoch kedysi nerozlučných bratov. William údajne vytýka bratovi aktivity jeho manželky Meghan, ktorá na seba strháva priveľa nežiadanej pozornosti. Keď v zime 2019 absolvovala extravagantnú oslavu k narodeniu dieťatka, kvôli ktorej súkromným lietadlom priletela do New Yorku a užívala si pozornosť svetových médií, kráľovská rodina zúrila. Briti boli rozhnevaní ešte viac, keď vysvitlo, že celý výlet stál údajne pol milióna libier!

Neprehliadnite: Zdá sa vám členstvo v kráľovskej rodine lákavé? Dodržiavanie týchto striktných beauty pravidiel je povinnosťou

Po poslednom kráľovskom škandále si však Harry a Meghan vyslúžili označenie pokrytci. Kým v auguste Harry na konferencii o ekológii vášnivo hovoril o zodpovednom správaní k životnému prostrediu a vyzýval všetkých k ekologickej rozumnosti, v súkromí  sa choval presne opačne. Počas letných mesiacov so svojou ženou absolvoval šesť letov na súkromnom lietadle. To nie je práve ekologické správanie, vzhľadom na to, že súkromné lietadlo zanecháva sedemkrát vyššiu emisnú stopu ako verejná letecká doprava. Mladá rodinka čelila obrovskej kritike o to viac, že pár dní po škandále sa na internete objavili fotky šťastnej, vzornej päťčlennej rodinky princa Williama, ako s úsmevom nastupujú do komerčného lietadla so ako bežná rodina. Je to len náhoda alebo provokácia dvoch bratov, medzi ktorými naozaj vzrástlo napätie?

Myslíte si, že medzi kráľovskými bratmi panuje napätie?

spolu hlasovalo 518 ľudí

- Najčítanejšie -