Presunúť na hlavný obsah

Rozhovor s Máriou a Adriánom Bartalos: Od prvého rande až po založenie vlastného pohybového štúdia

Celebrity

O herečke Márii Bartalos je známe, že pohyb je neoddeliteľnou súčasťou jej života.

Vaša láska je ako z amerického filmu - stretli sa pri pohybovej aktivite, vedeli ste, že ste pre seba stvorení a do pár mesiacov bola svadba. Dnes ste už rodičmi krásneho chlapčeka... pamätáte si na ten moment, keď ste sa prvý krát stretli? Aké bolo vaše prvé rande?

Áno, naše manželstvo by sme presnejšie vedeli prirovnať k romantickej komédii nominovanej na Oscara. Naše prvé stretnutie sa udialo počas všedného zimného dňa na hodine pohybu, no to, čo nás spojilo boli dlhé rozhovory, ktoré nasledovali po spoločných lekciách. Čas, ktorý sme spolu strávili bol veľmi prirodzený a mali sme pocit, že sa poznáme už roky. Veľa sme sa nasmiali, ale taktiež sme hovorili o hlbších témach ako je rodina či manželstvo. Od tohto momentu sme vedeli, že sme naladení na jednu vlnu. Naším prvým rande sme nazvali spontánny nápad ísť sa navečerať o desiatej hodine večer. Nešlo o žiadnu nóbl reštauráciu so stolom preplnenými sviečkami a ružami, ale o pub, v ktorom sme si objednali zabíjačkovú misu pre dvoch.

Nepochybne vás teda spája aj pohyb. Myslíte si, že k pohybu motivujete jeden druhého alebo to obidvaja jednoducho máte v krvi?

Pohyb je to, vďaka čomu sme našli k sebe cestu a myslím si, že láska k pohybu je zakorenená hlboko v nás už od detských čias. No zároveň si myslím, že motivovať jeden druhého je tiež veľmi dôležité a to nie len v oblasti pohybu, ale v čomkoľvek, čo nám pomôže využiť náš skrytý potenciál. Pohyb je pre nás hlavne prostriedok k vytvoreniu komunity, v ktorej ľudia môžu nadviazať nové vzťahy, vzájomne sa inšpirovať a osobnostne rásť.  

Prečítajte siCestovanie s deťmi je jej vášňou: Baša Števulová vám ukáže, že sa dá do dvoch hodín zbaliť a vyraziť po Slovensku

Dnes je už známe, že sa obidvaja venujete movementu... ako ste sa k tomu ale dostali?

Ja som si prešiel naozaj mnohými disciplínami, od loptových športov cez tanec, gymnastiku, bojové umenia až po akrobaciu, a v každej oblasti som sa musel riadne nadrieť, aby to dosiahlo požadovanú formu. Mary je na druhú stranu rodená a talentovaná umelkyňa, ktorá Vám zatancuje čokoľvek a učí sa veľmi rýchlo. K movementu sme sa dostali skrz našu detskú zvedavosť, skúmaním a spoznávaním pohybového sveta okolo nás. Vieme sa nadchnúť pre čokoľvek nové a veríme, že práve takéto výzvy otvárajú dvere k novým možnostiam a môžu nás rozvíjať rôznymi smermi. Každá skúsenosť nám priniesla do života mnoho úžasných ľudí, a taktiež zážitky, z ktorých sme sa veľa naučili.

Ako by ste vysvetlili ľuďom, čo to vlastne movement je? Pre koho je tento šport určený a akú výbavu na to treba?

Myšlienka movementu sa sústreďuje na rozvoj pohybových schopností v rozmanitých disciplínach, čím sa snaží prebudiť v človeku prirodzenosť pohybu a zábavu. Naučené prvky otvárajú dvere k širokému spektru, v ktorom má študent pohybu dosah na rôzne oblasti. Naším cieľom je teda ponúknuť čo najpestrejšiu ponuku pohybových kurzov a preto sme sa rozhodli prijať do nášho tímu skutočných odborníkov, či už z tanečného alebo cirkusového pozadia. Movement pre nás teda nie je iba nejaká čierno-biela knižka obsahujúca cviky s vlastnou váhou, ale skôr pestrofarebná vymaľovánka plná kreatívnych nápadov, v ktorej si príde na svoje aj úplný začiatočník. 

Nepotrebujete nič špeciálne. Výbava na movement pozostáva skôr z mentálneho nastavenia. Dôležité je mať otvorenú myseľ a chuť učiť sa nové veci. K tomu samozrejme patrí aj dávka trpezlivosti. Táto forma pohybu je pre každého, kto sa rád hýbe a rád objavuje nové možnosti. Movement nie je limitovaný, ale musí si vás získať.

Každá pohybová aktivita má mnoho priaznivých účinkov - nepochybne aj movement. Ktoré sú to a ktoré konkrétne badáte na seba aj vy dvaja?

Najčastejšie nám ľudia hovoria, že na našich hodinách zažívajú pocity radosti, možnosť uniknúť pred každodenným stresom a vďaka atmosfére, ktorá v našom štúdiu prevláda, taktiež obrovský pokoj. No okrem skvelých subjektívnych pocitov, môžeme hovoriť aj o zdravotných benefitoch ako sú napríklad  kardiovaskulárna odolnosť, zlepšenie mobility a fyzickej zdatnosti, čoho produktom sú šťastní ľudia. Najpriaznivejší pozitívny účinok, ktorý badáme na nás a zároveň je pre nás nesmierne dôležitý je dobrá funkcia metabolizmu, lebo obaja zbožňujeme veľa jesť (teda Mary troška menej). :)  

Keď ste už spomenuli to štúdio - je to už nejaký ten mesiac, čo ste si otvorili Creative Movement Studio, ktoré nie je len pastvou pre všetkých pohybovo chtivých ľudí, ale aj potešením pre oči. Kedy a akým spôsobom prišla myšlienka mať vlastné priestory?

Myšlienka otvoriť vlastné štúdio prevládala v našich mysliach už dlhšie, no nechávali sme tomu voľný priebeh a na nič sme netlačili. Jedného dňa sme uvideli veľkú reklamu voľného priestoru na Bajkalskej ulici. Pri prvom prekročení prahu, sme vedeli, že je to ten pravý (ako pri našom zoznámení). Okamžite sme sa dali do práce a po 3 mesiacoch veľkého prerábania sme dosiahli svoj vytúžený cieľ.

Creative Movement Studio nie je telocvičňa, ale kreatívny priestor, ktorý sa stal súčasťou už viacerých projektov ako sú workshopy, fotenia, diskusie alebo dokonca natáčanie videoklipu. Sme optimisti a otázka, či bude štúdio vynášať nás veľmi nezaťažovala. Dali sme do toho srdce a primárne sme chceli prispieť spoločnosti niečím naozaj plnohodnotným. Nie sme podnikateľské typy, ale podobne ako pri pohybe, sme otvorení novým životným výzvam a veríme, že čeliť neznámemu nás buduje a naše životy sa stávajú dobrodružnými. 

Spomínali ste niekoľko ďalších zaujímavých aktivít, ktoré v štúdiu vediete. Vedeli by ste nám ešte nejaké vymenovať?

Naše životy nie sú iba o pohybe a ako som už spomínal, pohyb je pre nás skôr akýmsi nástrojom k dosiahnutiu niečoho oveľa väčšieho. Veríme, že takýchto nástrojov je mnoho, no my si vyberáme tie, ku ktorým najviac inklinujeme. Práve preto sme sa rozhodli v štúdiu organizovať verejné diskusie, bazár oblečenia alebo Montessori herničky pre rozvoj malých detí. Taktiež u nás naši zákazníci nájdu produkty z oblasti slow food (kvalitné bio potraviny od slovenských výrobcov). Do budúcna taktiež chystáme workshopy formou prednášok a malé koncertíky lokálnych umelcov

Mohlo by vás zaujímať: Tereza Maxová je ukážkovým príkladom, ako by mali ženy starnúť: Túto ženu je za čo obdivovať

Bude tieto aktivity navštevovať aj váš synček Noel?

Noel sa zatiaľ ukazuje ako veľmi pohybovo zdatné dieťa a prirodzene sa stal neodeliteľnou súčasťou štúdia. Vybudoval si priateľské vzťahy s našimi návštevníkmi a každého jedného privíta s veľkým, srdečným úsmevom. Dokonca sa už zapája do rozcvičiek na našich skupinových hodinách. Noel je taktiež dôvod, prečo sme napríklad zaviedli naše nové Montessori herničky pre deti. Pri dovŕšení 18 mesiacov to bude jeho prvý kurz. Jeho rozvoj a charakter sú pre nás veľmi dôležité a sme veľmi radi, že sa už od takého malého veku socializuje s komunitou v štúdiu.

Plánujete nejako expandovať, respektíve aké sú vaše plány do budúcna?

Veľakrát sme dostali túto otázku a je veľmi povzbudivé, keď ľudia povedia, že by prijali podobný koncept aj v iných častiach Slovenska. No zatiaľ sme ešte len na začiatku a chceme sa výhradne  zamerať na budovanie Creative Movement Studia v Bratislave. Je to našou prioritou a sme si vedomí, že nás čaká ešte dlhá cesta. 

- Najčítanejšie -