Presunúť na hlavný obsah

Základom životného štýlu budúcnosti je udržateľnosť: Priekopníci z Berlína prišli s jedinečným konceptom

Móda

Mnoho ľudí sa čoraz viac prikláňa k udržateľnej móde. Ako však spoznať skutočnú udržateľnosť?

V Európe fungujú tisíce eshopov s módou. Prečo ste sa aj vy rozhodli pre vašu platformu a ako nápad s eshopom výlučne s udržateľnými kúskami vôbec prišiel?

Pred dvoma rokmi sa náš tím presťahoval do Berlína, ktoré sa tiež nazýva mesto trendov. Ľudia tu berú udržateľnosť ako prirodzenú súčasť života. Našli sme mnoho možností, ako minimalizovať náš dopad, v móde to však tak nebolo.

Čoskoro sme sa dostali do kontaktu s energickou komunitou inovatívnych módnych návrhárov a značiek, ktorá zdieľa svoje príbehy, ambície a kolekcie oblečení. Bolo jasné, že to, čo im chýba je online platforma, ktorá by im dala hlas a zároveň zastupovala dôležité prvky, akými sú estetika, no najmä udržateľnosť. Tento koncept vznikol, aby formoval budúcnosť módneho odvetvia.

Máte poňatia, koľko eshopov funguje na rovnakej báze ako vy? 

Ťažko povedať. Udržateľná móda môže mať rôzne podoby – od secondhandu, prenájom až po zodpovedne vyrobené odevy. Nedávno začali niektoré nové eshopy objavovať nové formy stylingu. Je veľmi ťažko odhadnúť tie, ktoré sa zameriavajú na štýl a popritom zaručujú konzistentnú metriku hodnotenia spôsobom, akým to robíme my. 

Prečítajte si: Pracovné kabelky pre každý typ ženy: Ako oživiť biznis look?

Ak tomu správne chápem, je to teda jedinečná platforma, ktorá zaručuje, že všetko oblečenie je ekologické, udržateľné – no zároveň štýlové. V dnešnej dobe sa však označenie ''eko'' dosť zneužíva...

Ekologické označenie je často využívané bez toho, aby boli splnené konkrétne parametre. Stretli sme sa už so situáciami, kde značka rozumela pojmu "eko" inak, než my, ich prístupy boli pre nás nedostačujúce, a tak sme ich museli odmietnuť.

Aby boli značky reprezentované na našej platforme, musia spĺňať prísne kritériá a ich skóre musí byť za stanovenou hranicou. Najdôležitejšie sú materiály, z ktorých je oblečenie vyrábané. 

Aké sú vaše ďalšie parametre?

Udržateľnosť je v dnešnej dobe mimoriadne obľúbeným slovom a treba si uvedomiť, že v budúcnosti bude ešte populárnejším. Treba si tiež uvedomiť, že trvalá udržateľnosť je skôr stupeň, než jednoduchá odpoveď áno alebo nie. Na stanovenie parametrov je nevyhnutné stanoviť si jasné formy hodnotenia. Podľa nich napríklad podniky minimalizujú svoj vplyv a sledujú svoj pokrok z dlhodobého hľadiska.

V spoločnosti Staiy nie je udržateľnosť trendom. Je to skôr etický základ, ktorý je základom životného štýlu budúcnosti. Každú značku dôkladne hodnotíme, aby sme zhodnotili ich širší obraz udržateľnosti a postupov v rámci piatich pilierov: voda, vzduch, materiály, pracovné podmienky a viazanosť. Za týmto účelom kladieme 62 otázok súvisiacich s globálnym trvalo udržateľným rozvojom stanovené OSN.

Aký štýl oblečenia prevláda? Viete nám vymenovať zopár značiek, ktoré sú na vašom webe najpopulárnejšie, respektíve značky, ktoré tam môžeme nájsť?

Staiy selektuje značky, ktoré prezentuje to najlepšie z udržateľnej módy z celého sveta. Keď sa stretne štýl s uvedomelosťou, je to pre nás zhoda. Keďže ponúkame množstvo šiat, kúsky sa delia od unikátnych – špeciálnych, až po tie na každodenné nosenie.

Úplne prvá značka, ktorá nám napadla, je Patagonia. Sú priekopníkmi v zodpovednej spotrebe a zároveň v udržateľnosti v tom najširšom slova zmysle. Svojou módou sa dotýkajú sociálnej a ekonomickej sféry, ale aj sféry životného prostredia. Zastupujeme veľkých a osvedčených hráčov, napríklad priekopníkov denimu Kuyichi, prvú etickú značku Komodo, ale aj talentovaných dizajnérov s exkluzívnymi kúskami, akými je napríklad Aramu.

Neprehliadnite: Tričká vyrobené z morských rias. Zoznámte sa s ekologickou značkou Pangaia, ktorá ovláda módny priemysel

Mnoho ľuďom pri ekologickejšom zmýšľaní napadne otázka – ako je to s cenou? Je totiž pochopiteľné, že eko veci sú o čosi drahšie...

Uvedomelé veci majú spravidla o niečo vyššie náklady ako bežná móda. K cene sa totiž priráta napríklad zabezpečenie zodpovedného zaobchádzania so zdrojmi a pracovníkmi. Stále viac ľudí si, našťastie, začína uvedomovať význam vyššej ceny – kvalitu, trvanlivosť a nižší dopad. To sú vlastnosti, za ktoré sa oplatí priplatiť si.

Ľudí po celom svete však poznačil koronavírus a finančná situácia nie je pre všetkých priaznivá...

Áno. Nadchadzajúce časy môžu byť finančne náročné, čo by mohlo poškodiť scénu s udržateľnou módou. Avšak v dôsledku Covidu sme zaznemanali taktiež posun v správaní potencionálnych zákazníkov – s tým, že sa všetko zastavilo, prichádza otázka, čo jednotlivý kúsok oblečenia pre spotrebiteľa znamená. Staiy zaznamenal v poslednom období silný rast a dúfame, že skutočný príbeh, kvalita a úctyhodná výroba sú aspekty, ktoré budú čoraz viac v centre pozornosti moderného človeka.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

V najbližšej dobe sa sústreďujeme na vyhľadávanie zaujimavých značiek, konceptov a spoluprácu, ktorá umožní našej komunite rásť. Je dôležité spomenúť aj iniciatívy, podujatia a partnerstvá, ktoré sa uskutočňujú v zákulisí – a dostať sa na cestu smerom k navrhovaniu životného štýlu budúcnosti. 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus