Presunúť na hlavný obsah

Sezóna letných dovoleniek pomaly začína. Kam je možné v najbližších týždňoch vycestovať?

Lifestyle

Začiatok mája je čas, kedy sa cestovné kancelárie prebiehajú s tými najlepšími ponukami rezortov, kde si možno oddýchnuť. Ako to však bude toto leto?

Už od momentu, kedy na Slovensku udrela druhá vlna, sa mnoho ľudí zrieklo vysnívaných dovoleniek. Dôvodom bola okrem pandémie koronavírusu nepochybne aj nestabilná finančná situácia, v ktorej sa väčšina rodín ocitla. Teraz, keď sa celkový stav krajiny, ale aj podmienky, zlepšujú, svitá ďalšia otázka - a to, či bude vôbec bezpečné cestovať bez toho, aby sme potrebovali špeciálne povolenia a zároveň sa nemuseli báť toho, či sa v cudzine nemôžeme nakaziť. 

Prečítajte si: Leto, na ktoré len tak nezabudnete: Tieto znamenia si ho užijú ako nikdy, patríte k nim aj vy?

Záchrana turizmu

Vzhľadom na to, že mnoho obľúbených dovolenkových destinácií žije práve z turizmu, sa najmä Európska únia snaží o ich čo najväčšiu podporu. V praxi to znamená, že tieto krajiny dostávajú ''zelenú'' v prípade, ak si dohliadnú na kolektívne zdravie vlastného národa, ale zároveň aj turistov, ktorí do rezortov prichádzajú. Ako však európsky parlament apeluje, povolenie turizmu v jednej krajine neznamená trvalú priepustku na celé leto, práve naopak. Každá destinácia bude kontrolovaná a zoznam tých povolených sa môže každé dva týždne meniť.

Zatiaľ čo v Európskej únii je už približne jasné, do akých krajín zavíta húf dovolenkárov, o čosi neistejšia je situácia vo svete. Ráznu stopku má zatiaľ napríklad Brazília, Kuba, Dominikánska Republika, ale aj Spojené štáty, ktoré vyžadujú, aby sa každý, kto vstúpi na územie Ameriky, predtým zdržiaval minimálne dva týždne mimo Schengenu. V prípade, že tak neurobíte, vás pri príchode na letisko otočia späť. 

Neprehliadnite: Travel blogerka Janka roky radí, ako cestovať lacno: Na Slovensku máme krásne miesta s dušou, no nevieme ich predať

Brány majú otvorené

Na turistov sa z európskych krajín môže tešiť Chorvátsko, Grécko, ale aj ostrov Madeira. Dovolenkárom sa však naskytne aj možnosť vycestovať do iných svetových krajín - avšak len v prípade, že podstúpia testovanie. Výnimka platí pre tých, ktorí budú minimálne dva týždne už po druhej dávke očkovania (alebo po jednej vakcíne Johnson&Johnson). Na turizmus sa nespolieha len Európa, ale aj krajiny z Afriky či Južnej Ameriky. 

Podľa zoznamu, ktorý bol naposledy aktualizovaný 5.mája, je možnosť za už uvedených podmienok vycestovať na Seychelly, Belize, do Ecuadoru, Barbadosu či Guatemaly. Povinnosťou po pricestovaní nie je žiadna karanténa, a tak si dovolenku môžete pokojne užívať rovno na slniečku. Netreba však zabúdať na to, že každá z destinácií má svoje vlastné pravidlá, ktoré treba dodržiavať a rešpektovať. Platí teda, že zatiaľ čo sa niekde môžete pohybovať s rúškami, inde ich nemusíte mať ani v reštaurácií.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe