Presunúť na hlavný obsah

Dohodnuté manželstvo v tomto storočí je pre ženy strašiakom: Čo ak si ho však dohodnete sami? Ja som to urobila...

Sex a vzťahy

Dohodnuté manželstvo bolo pre Stelu niečím z doby minulej. Nikdy by nepovedala, že raz bude jedného takého súčasťou, a že ho aj sama navrhne. Nikto však za ňu nerozhodol, bolo to jej slobodné rozhodnutie. Čo myslíte, ako ho hodnotí dnes s odstupom času?

Cítila som, že je čas sa rozhodnúť... tak som to urobila 

Naša známa, volajme ju Stela, urobila niečo, na čo by možno iná nemala odvahu. No ako sama priznáva, pociťovala tlak vo vlastnej hlave, že je čas sa nejako rozhodnúť a urobiť pre seba to najlepšie: „Tak som to urobila. Po sérii vzťahov s mužmi, ktoré nikam neviedli, a s tridsiatkou na krku, som sa rozhodla, že je čas vydať sa,“ prekvapuje Stela hneď na úvod svojho príbehu. 

Mohlo by vás zaujímať: V prvom manželstve som nebola dobrou ženou: Chcela som to napraviť v ďalšom, a takto to dopadlo

Viem, že by ma asi nikto nesúdil, ale nechcela som ostať sama 

Zaujímavé je, že Stela sa necítila tlačená do role manželky. Nikto jej to nepripomínal, nikto sa nevypytoval, kedy sa konečne usadí, vydá a bude mať deti. Dokonca ani vlastná rodina. Ibaže vždy bola pragmatička a ohľadom svojho života vyvodila isté závery: „O dohodnutých manželstvách som vedela skôr z historických románov. Hoci sú súčasťou aj tejto doby, skôr v častiach Zeme, od ktorých som na míle ďaleko, žijem v slobodnom svete. Viem, že by ma len málokto súdil, za to, že som sa rozhodla ostať sama. Ale pravdou je, že som to nechcela. Zrazu mi myšlienka na to, že si svoje manželstvo dohodnem sama, pripadala veľmi pokroková, nie ako z doby minulej,“ opisuje svoje myšlienky Stela ďalej. 

Voľba bola jasná... Návrhom som ho prekvapila uprostred večere 

Nakoniec Stela vybrala vhodného kandidáta. Spoľahlivého, aj celkom atraktívneho muža, o ktorom vedela, že ju nebude súdiť, ak príde s takýmto návrhom práve za ním: Voľba bola jasná. Môj starý priateľ a bývalý kolega z inej práce, s ktorým som bola stále v kontakte, hoci sme žili každý inde. Vedela som, že je stále slobodný, ale rozhodne nečakal na tú pravú. Bez okolkov som ho pozvala na večeru a ešte uprostred nej som mu dala aj návrh na dohodnuté manželstvo za určitých podmienok,“ pokračuje v rozprávaní Stela. 

Čítajte tiež: Svojho manžela som si vzala, pretože bol vhodný kandidát: Možno sa čudujete, no mala som na to dôvod

Vždy som bola presvedčená, že láska nestačí

Stela mu hneď aj predostrela svoje podmienky, ktoré boli podľa nej výhodné aj pre neho. Budú manželmi len na papieri a v rámci jednej domácnosti. Nemusia si byť verní, ani mať deti, pokiaľ sa sami nerozhodnú, že chcú, aby vzišli z tohto netradičného zväzku. Musia byť však diskrétni a navzájom si pomáhať, zdieľať, čo budú práve potrebovať: „Vždy som bola presvedčená, že nehynúca láska nie je to, čo drží dlhoročné páry pokope. Je to práve priateľstvo, pochopenie, podpora a bola som presvedčená, že v Jakubovi toto nájdem. Hoci som mala isté pochybnosti, či to príjme a akceptuje podmienky, nakoniec sa ozval, vraj to v skutočnosti pokladá za celkom dobrý nápad,“ hovorí Stela a dodáva, že dnes sú už manželmi tretí rok a zatiaľ im to funguje dobre. Keď chcú, sú jeden pre druhého dobrou spoločnosťou, keď nechcú, idú si každý po svojom. Stela oceňuje najmä to, že sa znej rozhodne nemusela stať žienka domáca. Nikto od nej nevyžaduje, aby mala vždy upratané, pre muža navarené či opraté, každý je samostatná jednotka, pričom spoločne sú manželia, ktorí si vychádzajú dobre a nemajú sa zatiaľ prečo hádať. 

Neprehiadnite: Dlho som bola slobodná, potom som sa vydala za prvého, ktorý ma požiadal: Nikdy neurobte takúto chybu ako ja