Presunúť na hlavný obsah

The Big Six: V elitnom modelingu prerazili ako prvé a zapísali do histórie módy, niektoré z nich posúvajú svoje skúsenosti dcéram

Zahraničné celebrity

"The Big Six" alebo "Veľká šestka". Presne tak sa v 90. rokoch nazývala úzka skupinka elitných modeliek, ktorých mená rezonovali naprieč svetom. Ako žijú dnes a koľké z nich predávajú svoje cenné skúsenosti vlastným dcéram?

Medzi najväčšie modelingové hviezdy dnešnej generácie bezpochyby patria Kaia Gerber, Kendall Jenner a sestry Bella a Gigi Hadid. V zlatej ére 90-tych rokov však na absolútnom špici modelingového sveta stáli  Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Kate Moss, Cindy Crawford a Christy Turlington. Šestici supermodeliek sa hovorilo "The Big Six" alebo "Veľká šestka". Meno každej jednej z nich sa zapísalo ho histórie módy.  

Linda Evangelista

Jednu z najikonickejších elitných modeliek objavil agent na súťaži krásy Miss Teen Niagara v roku 1978. O približne desať rokov neskôr si už Evangelista mohla dovoliť vysloviť (dnes už legendárnu) vetu: "Nezobudíte sa za menej než 10 000 dolárov na deň."

Cez meter sedemdesiatpäť vysoká Kanaďanka predvádzala pre tých najprestížnejších návrhárov a podpisovala významné kontrakty. Dá sa povedať, že Linda Evangelista bola pre značky garanciou úspechu. Tým sa zaradila nielen medzi najkrajšie ženy planéty, ale aj k najlepšie zarábajúcim modelkám. 

Dnes má Evangelista 58 rokov a za svojou kariérou dala na istý čas definitívnu bodku. Dôvodom bol nevydarený zákrok, ktorý podstúpila s vidinou udržania si mladistvých kontúr tváre. "Zákrok viedol k opaku toho, čo sľubovali. Zvýšilo sa množstvo mojich tukových buniek a skončila som trvalo zdeformovaná napriek tomu, že som podstúpila dva opravné zákroky. Skončila som tak, ako médiá píšu - k nepoznaniu," priznala niekdajšia topmodelka. "Zákrok mi nielenže zničil živobytie, keďže som prišla o všetky pracovné zákazky, ale zároveň ma dostal do začarovaného kruhu hlbokých depresií, smútku, sebapohŕdania," dodala Evangelista. 

V najťažších chvíľach ale mala po svojom boku syna Augustina, ktorý jej pomohol vrátiť sa do normálu. 

"Moje srdce. Moje svetlo." -  Linda Evangelista o synovi Augustinovi. 

Claudia Schiffer

Jednou zo šiestich najúspešnejších modeliek všetkých čias je tiež Claudia Schiffer. Ocitla sa na viac ako 1000 obálkach magazínov, nehovoriac o jej bohatých skúsenostiach s mólami. Dnes sa okrem statusu "supermodelka" pýši titulmi ako biznismenka, herečka, manželka a trojnásobná mama. 

Po dovŕšení "polstoročnice" prežíva jedno z najkrajších období života. Keď sa stala mamou, netajila sa tým, že materstvo je to, čo ju skutočne napĺňa. Rodinu si založila s filmovým režisérom Matthewom Vaughnom, ktorý je od roku 2002 jej manželom. Všetok svoj čas tak venuje rodine a manželovi.

"Som taká šťastná, že mám 50-tku. Nikdy v živote som sa necítila sebavedomejšia. Nepokúšam sa vyzerať alebo cítiť mladšie, teraz sa prijímam." 

Mohlo by vás zaujímať: Slovenské a české topmodelky z 90. rokov vtedy a dnes: Status femme fatale si držia po celé desaťročia

Naomi Campbell

Ľahko cez päťdesiat má i supermodelka Naomi Campbell, ktorá má za sebou viac než 30-ročnú kariéru v modelingu. V roku 1988 bola dokonca prvou černošskou modelkou, ktorá sa objavila na obálke francúzskeho Vogue, potom britského Elle. O Campbell sa hovorí, že vekom na nemení, čo sa zovňajšku týka. 

Počas svojej kariéry materstvo odkladala, svojej prvé bábätko privítala ako 50-ročná. O tri roky neskôr sa stala dvojnásobnou mamou. Pri oboch deťoch nie je známe, či ich stále aktívnej modelke vynosila náhradná matka.

"Nikdy nie je neskoro stať sa matkou." - Naomi Campbell ženám.

Kate Moss

Rovnako ako predošlé ikonické modelky, ani Kate Moss netreba zvlášť predstavovať. Meno britskej modelky je v modelingovej brandži vyhľadávané dodnes, no v čoraz vôčšej miere sa jej priezvisko spája Lilou Grace Moss-Hack. Tú modelka svetového formátu priviedla na svet pred dvomi dekádami. 

Lila mala 14, keď vošla do vôd modelingu. Podľa kapacít zo sveta módy má v sebe Mossovej dcéra veľký potenciál stať sa supermodelkou. Okrem toho, že je z každého uhlu fotogienická, tak z nej vyžaruje aj silná osobnosť, čo je obrovským plus. Ďalšou jej výhodou je, že môže stavať aj na skúsenostiach odovzdaných slávnou mamou. 

Cindy Crawford

Silnými modelingovými génmi sa môže pochváliť tiež Kaia Gerber - dcéra legendárnej Cindy Crawford, ktorej meno radíme do "The Big Six". Kaia sa pred objektív fotoaparátu postavila už ako desaťročná a prakticky odvtedy ju vidíme či už z prestížnych módnych magazínov alebo na tých najväčších mólach. Prichádza jej jedna ponuka za druhou podobne ako jej mame v časoch, keď bola na pomyselnom výslní. 

A keďže Cindy Crawford tri roky pred 60-tkou vyzerá absolútne úžasne, v svetových médiách sa pravidelne skloňuje jej vzájomná podoba s mladou dcérou. Cindy by jednoducho snáď nikto netipol jej skutočný vek.   

Neprehliadnite: Dcéry z prehliadkových mól: Leni Klum, Kaia Gerber, sestry Hadidové a ďalšie modelky, ktoré kopírujú kariéry svojich mám

Christy Turlington

Veľkú šesticu najväčších topmodeliek všetkých čias uzatvára Christy Turlington. Jej zaujímavé, symetrické črty tváre neušli zvučným kozmetickým značkám, ktoré z nej spravili jednu najznámejších tvárí sveta.

Turlington svoje priam éterickú krásu odovzdala v génoch svojej dcére Grace Burns, ktorá sa po vzore mamy vydala na modelingovú dráhu. Grace má 19 a za sebou už viacero fotení. Fotografia ju však baví aj z pozície autora. Mimo toho v sebe pestuje lásku k písaniu. Len čas ukáže, či ju svet modelingu uchváti v tak veľkej miere, ako Christy Turlington. Turlington po tom, ako zavesila modelingovú kariéru na klinec, svoje známe meno využila na pomoc deťom hladujúcim vo svete.  

- Najčítanejšie -