Presunúť na hlavný obsah

Slovenské a české topmodelky z 90. rokov vtedy a dnes: Status femme fatale si držia po celé desaťročia

Slovenské celebrity

Sú jasným dôkazom toho, že modelingová kariéra ani status femme fatale nemá dátum exspirácie. Pripomeňte si spolu s nami kariérne začiatky najväčších slovenských a českých hviezd modelingu zo zlatej éry 90. rokov.

Bola to éra 80. rokov, kedy sa termíny ako "topmodelka" či "supermodelka" stali pevnou súčasťou nášho slovníka. V tom čase označovali módne ikony, ktorých mená rezonovali naprieč svetom a spájali sa s tými najlukratívnejšími značkami. S uplynutím dekády sa na topmodelky nazeralo už ako na celebrity. Poskytovali rozhovory, všímali si ich médiá, z modelingovej scény prenikali do filmu… 

Status supermodelky už jednoducho nestelesňoval len štíhlu ženu so zaujímavými črtami a sľubnou kariérou, ale i osobnosť s mediálnym vplyvom. Charizma, sexappeal, inteligencia, schopnosť prekvapiť… Tieto všetky atribúty boli u supermodeliek vítané. Dá sa teda, povedať, že práve deväťdesiate roky pripísali topmodelkám status femme fatale.

Spomedzi slovanskej krásy do éry 90. rokov radíme Adrianu Sklenaříkovú, Terezu Maxovú, Danielu Peštovú a prakticky i Lindu Nývltovú. Ako sa rozbiehala ich kariéra a ako sa im darí dnes?

Adriana Sklenaříková 

Ikona prehliadkových mól a múza viacerých návrhárov - Adriana Sklenaříková - si svoju budúcnosť predstavovala inak, než pred objektívmi fotoaparátov. Rodáčka zo Slovenska sa videla ako lekárka, keďže toto povolanie jej bolo po vzore rodičov dôverne známe. Počas tretieho roka štúdia medicíny v Prahe ale nastal moment, ktorý Adrianinu predstavu o budúcnosti prestavil od základov.

Pozornému oku zástupcovi modelingovej agentúry neunikli Sklenaříkovej silné predispozície manekýnky. Cez meter osemdesiat vysoká a prirodzene štíhla blondínka s modrými očami, "nekonečne" dlhými nohami a zaujímavými črtami bola skutočne výnimočná kandidátka. Netrvalo dlho a Sklenaříková cestovala za modelingom do Paríža. Vysokú školu tak vymenila za vysokú módu. Pózovania pre svetoznáme magazíny a predvádzania pre rešpektovaných návrhárov. Na celých päť rokov sa dokonca stala ambasádorkou legendárnej podprsenky Wonderbra.

Sklenaříková ako supermodelka prenikla aj do filmu. Vo svojich 23 rokoch bola súčasťou snímky od francúzskeho režiséra, niesla názov Prêt-à-Porter. Stvárnila v nej hviezdnu modelku, čiže prakticky samú seba. Pred filmovým štábom sa objavila ešte niekoľkokrát, vrátane natáčania vlastného dokumentu. Prostredie filmu však nebolo jediným, kde Sklenaříková uplatnila svoje herecké schopnosti. Skúsenosti má tiež s divadlom.

Modelingu sa Adriana venuje dodnes, ide najmä o fotenia pre známe značky a tituly. Najviac času si však necháva pre svoju malú dcérku. Je pre ňu prioritou číslo jeden. Sklenaříková sa mimo iného vrátila späť k pomoci druhým cez Červený kríž.  

Linda Nývltová

Statusom topmodelky a súčasne herečky sa pýši i ďalšia Slovenka, ktorou je Linda Nývltová. Ešte v 90-tych rokoch vyhrala prestížnu modelingovú súťaž Elite Model Look Slovakia, odkiaľ smerovala na medzinárodné finále do Francúzska. Z neho si odniesla titul "vicemiss". 

Linda sa od týchto dvoch úspechov krásne odrazila. Zhruba sedem rokov žila v mekke módy. Paríž jej k srdcu pritástol natoľko, až sa stal jej druhým domovom. V metropole Francúzska nafotila titulku Vogue, čím spomedzi slovenských modeliek získala prvenstvo. Svoju fotogenickú tvár tiež opakovane prepožičala magazínu ELLE. Mimo magazínov fotila aj kampane pre zvučné kozmetické spoločnosti a ikonické značky. Chanel bol medzi nimi.

"Osudným" v tom najpozitívnejšom zmysle toho slova sa Linde stal život v Los Angeles. Práve v LA totižto našla lásku k joge. Jej umeniu porozumela skutočne hĺbkovo, napokon dnes nesie status učiteľky jogy. Na Linde krásne vidno, že kombinácia dvoch protikladných činností - elitný modeling + sústredený, harmonický pohyb - vedie ku kvalitnejšiemu životu. 

Tereza Maxová

Jedna z najikonickejších českých topmodeliek sa v minulosti chcela vydať na dráhu právničky. Reč nie je o nikom inom, než o Tereze Maxovej. Lákalo ju však i cestovanie naprieč svetom a skúsenosti s tým spojené. A to bol dôvod, prečo sa ako 17-ročná zúčastnila castingu do francúzskej modelingovej agentúry, ktorá hľadala nové tváre v Českej republike. Niet sa čomu čudovať, že Tereza zožala úspech, keďže je nositeľkou hladkých tvárových rysov a takmer meter osemdesiat vysokej, útlej figúry. 

Pred prvým vycestovaním do Paríža za modelingom si zariadila individuálne štúdium na právnickej fakulte, no po dvoch rokoch v brandži sa rozhodla pre jeho ukončenie. Maxová bola tvárou deväťdesiatych rokov, okrem profesionálneho prístupu z nej sršala nesmierna dávka energie a odhodlania. Spolupracovala snáď so všetkými uznávanými fotografmi - od Patrika Demarcheliera, po Maria Testina cez Petra Lindbergha, nehovoriac o významných reklamných kampaniach a prehliadkach pre tie najlukratívnejšie brandy. 

Prečítajte si: Sophia Korčušková ako vyhľadávaná modelka, talentovaná herečka a budúca právnička: Kedy sa začala písať jej kariérna cesta?

Topmodelka sa pomyselnom výslní rozhodla pomáhať prostredníctvom charitatívnej činnosti. Na tento účel založila vlastnú nadáciu nesúcu jej meno. Nadácia Terezy Maxovej do dnešného dňa pomáha opusteným deťom vo viac než 200 detských domovoch, dojčenskyćh ústavoch i detských centrách. Patrí k etablovaným profesionálnym subjektom českého neziskového sektoru.  

Maxová je stále veľmi žiadanou a vyhľadávanou modelkou, ktorá fotí veľké kampane, síce len príležitostne. Na niektorých z nich po jej boku stojí syn - dvadsaťdvaročný Tobias Maxa Fetterlein  - ktorému posunula tie najlepšie modelingové gény. 

Daniela Peštová

Na vysokú školu plánovala nastúpiť aj charizmatická Daniela Peštová. Od štúdijného plánu však upustila, dôvodom bolo víťazstvo v modelingovej súťaži. Akademickú pôdu tak vymenila za Paríž a jeho príležitosti. Danielina kariérna cesta potom pokračovala v New Yorku, kde sa rozbehla skutočne vo veľkom.

Krásna Češka sa objavila na stránkach etablovaných magazínov ako GQ, Marie Claire, Cosmopolitan, Glamour a ELLE, pričom ako jedna z mála česko-slovenských modeliek spolupracovala s Victoria's Secret.

Peštová si v 90. rokoch na modelingovej scéne vybudovala silné meno a rezonuje na nej doteraz. Pre mnohé ženy je nádhernou ukážkou toho, ako starnúť s gráciou. Pôvab, prirodzená krása a nenútená forma prejavu sú Peštovej silnými stránkami, ktoré nemožno neobdivovať.  

Neprehliadnite: Michaela Kocianová a ďalšie topmodelky majú toho veľa precestovaného: Tipy na letné dovolenky, kde sa oplatí zájsť

- Najčítanejšie -