Presunúť na hlavný obsah

Jednoduché zmeny v jedálničku, ktoré zabránia spomaleniu metabolizmu: Toto najmä s pribúdajúcim vekom oceníte

Chudnutie a diéty

S pribúdajúcim vekom má väčšina žien pocit, že priberú aj z vody. Pritom stačí pár nepatrných zmien, ktoré dokážu urobiť naozaj veľa. Pozrite sa, na čo sa zamerať.

Mnohí ľudia, ktorí sa snažia zhodiť sa dostanú do bodu, kedy sa skrátka telo po určitom čase zastaví a už nedokáže pracovať tak ako predtým. Kilá zostávajú a mnohokrát sa dopracujeme jedine k neželanému jojo efektu. Celkovo však vedia rovnako s chudnutím, ale aj udržaním si váhy, pritom pomôcť jednoduché zmeny v jedálničku, ktoré zabránia spomaleniu metabolizmu. No a to je niečo, čo zrejme v určitom veku potrebuje každý z nás. 

1. Začnite deň raňajkami

Najmä v dnešnej dobe je veľkým trendom vynechávanie raňajok. Avšak platí jedno - nezáleží na tom, v akom čase si ich doprajete, kľúčové je ich zloženie. Ak nedáte napríklad dopustiť na fasting, nie je na tom nič zlé a prvé jedlo si môžete dať aj o 12:00, no podstatná je samotná skladba.

Neprehliadnite: Viscelárny tuk v okolí brucha je poriadne nebezpečný: 5 krokov na zníženie rizika ukladania tohto tuku

Vhodné je dopriať si vajíčka, čerstvú zeleninu, kúsok avokáda a krajec celozrnného chleba. Toto je skutočne skvelý model toho, ako telu dodať všetky potrebné makronutrienty, energiu a zároveň ho zasýtiť na dlhší čas. Verte, že medzi ďalším chodom, nebudete mať potrebu snackovať. 

2. Jedzte vyváženú stravu bohatú na živiny 

V praxi by to malo vyzerať tak, že aspoň 80% vašej stravy budú tvoriť nutrične bohaté a zdravé potraviny a zvyšok môže byť čokoľvek, čo máte radi. Dôležité je však si správne rozložiť jednotlivé makroživiny. To sú všetky výživové zložky potravy, ktoré sú potrebné vo veľkých objemoch: patria sem bielkoviny, sacharidy a tuky.

Vrámci skladby jedálnička sa zamerajte na zdravé a čo najmenej priemyselne spracované potraviny, zároveň na rôzne typy potravín od ovocia, zeleniny, cez rastlinné zdroje po mäso. Ako prípravu uprednostnite varenie, dusenie a pečenie pred vyprážaním a fritovaním.

No a keď v tom chcete mať akýsi kalorický prehľad, tak denný energetický príjem, by v lete nemal prekročiť 1500 kalórií. To vám poslúži ako celkom dobré meradlo. 

Ideálny pomer makroživín:

  • Sacharidy – od 40% denného energetického príjmu
  • Bielkoviny – max. 30% denného energetického príjmu
  • Tuky – max. 30% denného energetického príjmu

3. Telo počas dňa pravidelne hydratujte

Hydratácia je nielen pri chudnutí, ale aj pri udržaní organizmu v TOP forme absolútne kľúčová. A potvrdzujú to aj výskumy.

V Obesity Society prišli na to, že pokiaľ denne vypijete menej ako 2,5 litra čistej vody, máte oveľa väčšie tendencie priberať. Preto je práve pitný režim zásadný, keď chcete zabrániť spomaleniu metabolizmu. 

Prečítajte si: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele

Okrem tohto sa odporúča cvičiť aspoň hodinu denne a pokiaľ sa vážite, robte to maximálne raz týždenne. Niekedy nám totiž váha môže pokojne o kilo, či dve kolísať a zbytočne by ste sa tak len stresovali, čo rozhodne nepotrebujete. 

- Najčítanejšie -