Presunúť na hlavný obsah

Ak chcete sexi krivky spoliehajte sa na makronutrienty: Takto zhodíte a nebudete hladovať

Chudnutie a diéty

Makronutrienty zohrávajú v našej strave veľmi významnú úlohu. Ak túžite po sexi krivkách, musíte si ich však vedieť optimálne nastaviť.

Sexi telo bez zbytočného hladovania

Poznáte to, na ceste k sexi krivkám a peknej postave sa mnohokrát utiekame k jednoduchším cestám, pri ktorých dúfame, že nám pomôžu rýchlo vysnívané telo dosiahnuť. Mnoho stravovacích plánov, ktoré sa zameriavajú na zmenu množstva sacharidov, tukov alebo bielkovín v strave ignorujeme, čo je chyba. Zabúdame na to, že manipulácia s nimi, má veľký vplyv na samotný organizmus, to ako vyzeráme a ako sa cítime.

Sacharidy, tuky a bielkoviny, teda makronutrienty sú výživné zložky potravy, ktoré telo potrebuje na energiu, na udržanie štruktúry a systémov tela. Aj keď sa snažíte zhodiť, zdravá strava by nemala vylučovať alebo vážne obmedzovať žiadne makroživiny. To je úplne kľúčové.

Každá makroživina má v samotnom tele špecifické funkcie. Počas trávenia sa rozkladajú na menšie časti. Tieto sa potom používajú na telesné funkcie, ako je produkcia energie, budovanie svalov a poskytovanie štruktúry bunkám. 

Neprehliadnite: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele

Takto potom hravo dokážete telo udržať v dobrej kondícii, predídete prejedaniu a zároveň pri dobrej skladbe denného príjmu daných zložiek viete aj rýchlo spaľovať a zhadzovať.

1. Sacharidy sú hlavným palivom tela. Poskytujú energiu pre svaly a centrálny nervový systém počas pohybu a cvičenia. 45-65% kalórií za deň by malo pochádzať zo sacharidov. Množstvo závisí od individuálnych cieľov. 

Najlepšie zdroje sacharidov: celozrnné výrobky, zelenina, ovocie, fazuľa, hrášok

2. Bielkoviny sú nevyhnutné pre mnohé procesy v tele. Podieľajú sa na metabolických, hormonálnych, enzýmových systémoch a pomáhajú udržiavať acidobázickú rovnováhu v tele. Odporúčaná diétna dávka je 0,8 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti na deň. 

Najlepšie zdroje bielkovín: orechy, quinoa, vajcia, hnedá ryža ryby, biele mäso, tofu, tempeh, sójové mlieko

3. Tuk je pre telo životne dôležitý ako zásoba energie, na izoláciu a ochranu orgánov, na vstrebávanie a transport vitamínov rozpustných v tukoch. Asi 20-35% celkových denných kalórií by malo pochádzať z tukov. 

Najlepšie zdroje tukov: avokádo, tuniak, losos, sardinky, olivový olej, semená

Keď to zhrnieme sacharidy sa nachádzajú predovšetkým v obilninách, ovocí, fazuli a škrobovej zelenine. Potraviny bohaté na bielkoviny zahŕňajú vajcia, mäso, ryby a sójové produkty, zatiaľ čo potraviny s vysokým obsahom tuku zahŕňajú avokádo, orechy, semená, oleje na varenie a mastné ryby.

Ako si naplánovať ideálnu skladbu jedálnička, pokiaľ chceme byť fit a vo forme

Môže byť ťažké predstaviť si odporúčané denné množstvá makroživín v samotnom jedálničku. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť a uistiť sa, že dostanete dobrú rozmanitosť je dodržiavať jednoduché pravidlo.

Čítajte tiež: Potraviny, s ktorými okamžite zmenšíte obvod pása: Tieto majú takmer 0 kalórií a roztopia tuky

Naplňte dve tretiny taniera celozrnnými výrobkami, zeleninou, ovocím, orechmi a semienkami. Do zvyšnej tretiny si dajte chudé bielkoviny ako kuracie mäso,ryby, rastlinné proteíny ako fazuľa, quinoa alebo tofu. Toto je jednoduché meradlo, ktoré vám skvele poslúži. Vďaka tomtuto udržíte svoje chute na uzde a konečne sa vám podarí zhadzovať aj dobre uložené kilá.

- Najčítanejšie -