Presunúť na hlavný obsah

Odhaľte tajomstvo kráľovských šiat: Čo prezrádzajú skryté detaily a komu sa Diana v týchto mini chcela pomstiť?

Zahraničné celebrity

Monarcha alebo nie, vaše oblečenie o vás nesie posolstvo. Aké svetu komunikovali v týchto outfitoch členovia kráľovskej rodiny?

Svadobné šaty kráľovnej Alžbety

Výber perfektných svadobných šiat je za každých okolností výzvou. Koniec koncov, je potrebné zvážiť hneď niekoľko faktorov. Hoci je pravdou, že kráľovská rodina má prístup k tým najlepším dizajnérom a neobmedzenému rozpočtu, každá kráľovská nevesta sa musí vyrovnať s tým, že je videná - a, žiaľ i súdená - miliónmi ľudí. Má tiež za úlohu efektívne a úctivo zastupovať kráľovskú rodinu.

V roku 1947, keď budúca panovníčka kráčala uličkou nemala na sebe len šaty, ktoré boli krásne, ale aj také, ktoré symbolizovali nádej. V tom čase sa národ zotavoval z druhej svetovej vojny, čo znamenalo, že oblečenie bolo stále na prídel. Elizabeth nebola výnimkou. Na nákup materiálu na jej šaty použila pridelené kupóny. Namiesto toho, aby sa ukázala v okázalých šatách, mala na sebe šaty vyšívané jarnými kvetmi, ktoré odovzdali posolstvo o obnovení.

Ikonické LBD princeznej Diany

Princ Charles a princezná Diana sa rozišli v roku 1992, no v plnení svojich kráľovských záväzkov naďalej pokračovali. To je i dôvod, prečo bolo pre mnohých doslova šokujúce, keď v júni 1994 princezná Diana vzdorovala kráľovskému protokolu a na verejnosti sa objavila v obtiahnutých čiernych hodváhnych šatách končiacich nad kolenom  s odvážnym srdiečkovým výstrihom. Netrvalo dlho a pre tieto šaty zľudovelo pomenovanie  "revenge dress”. Prečo?

Kým sa Diana s týmto dokonalým lookom objavila na večierku, ktorý organizovalo Vanity Fair, dokument jej odlúčeného manžela zažíval televízny debut. Dokumentom sa snažil princ Charles napraviť svoj verejný obraz, no nakoniec sa v národnej televízii k afére priznal. Diana pravdepodobne vedela, čo má prísť, a tak svojej stylistke Anne Harvey povedala, že na titulke Vanity Fair chce vyzerať ako „milión dolárov“, preto šaty v znamení pomsty.

Šaty Kate Middleton s potlačou makov

V predvečer 20. výročia úmrtia princeznej Diany, Kate Middleton sprevádzala svojho manžela princa Williama a jeho brata, princa Harryho v Sunken Garden. Na pamiatku nebohej princeznej sa táto časť zmenila na Bielu záhradu - “pokojný a kontemplatívny priestor” plný bielych kvetov.

Kate si na túto príležitosť nemohla vybrať vhodnejší outfit. Mimoriadne dôležitá bola práve potlač červených makov. Vo Veľkej Británii sú červené vlčie maky symbolom spomienky a nádeje, vrátane nádeje na pozitívnu budúcnosť a mier vo svete. Kvetina je najčastejšie nosená na počesť padlých vojakov, ale zdá sa, že Kate si kvetinou uctila pamiatku zosnulej matky jej manžela.

Neprehliadnite: Jeden z najutajovanejších párov Hollywoodu: Charizmatický Jamie Foxx konečne prehovoril o vzťahu s Katie Holmes

Kráľovnine šaty svadobného hosťa

Už od svojho svadobného dňa kráľovná Alžbeta II. pokračuje v tom, že svojou garderóbou zároveň vyjadruje svoj postoj. Dokonca i za voľbou odvážnych farieb stojí praktický dôvod. Kráľovná sa tak snaží vyniknúť, aby mohli prítomní povedať: „Videl som kráľovú!” To platí aj v prípade jej účasti na svadbách. Napriek tomu, že väčšina hostí sa pokúša nevestu nezatieniť. Kráľovná je kráľovnou kdekoľvek a kedykoľvek.

Na svadbe Harryho a Meghan Markle si vybrala farebnú kombináciu spojenú s neslávne slávnym Jokerom: neónovo zelenú doplnila fialovým akcentom. Túto kombináciu si však nemusela vybrať len preto, aby vynikla. Zelená je farbou rastu a znovuzrodenia, býva nosená ako znak úcty a prísľubu budúcnosti. Fialová je farbou hrdosti, ktorá tiež symbolizuje očistu a naznačuje vášeň pre kreativitu.

Svadobný závoj Meghan Markle

Kráľovná Alžbeta nebola jediná, kto počas veľkého dňa Harryeho a Meghan adresoval svetu správu svojim odevom. Sama nevesta mala na sebe niečo veľmi symbolické. „Pani Markle vyjadrila želanie mať so sebou na jej ceste na obrad všetkých 53 krajín spoločenstva," prezradil svojho času Kensingtonský palác na Twitteri. „Pani Waight Keller navrhla závoj predstavujúci výraznú flóru každej krajiny Commonwealthu zjednotenú v jednej veľkolepej kvetinovej kompozícii."

Meghan do dizajnu záveja pridala ešte dva jej obľúbené kvety: Wintersweet, ktorý sa nachádza v blízkosti Kensingtonského paláca a Nottingham Cottage a California Poppy, štátny kvet Kalifornie, z ktorej Meghan pochádza. Na záver, závoj obsahuje i klasy pšenice, ktoré symbolizujú lásku a dobročinnosť.

Svadobné šaty Princeznej Eugenie

Pred svadobným dňom princezná Eugenie naznačila v rozhovore pre ITV This Morning, že by počas svojho svadobného dňa mohla mať svadobné šaty s odhaleným chrbtom. Pri tejto príležitosti využila možnosť, aby tak povzbudila mladých ľudí, ktorí, podobne ako ona, majú jazvy. Vo veku 12 rokov absolvovala operáciu chrbta, po ktorej jej ostala výrazná jazva .

Eugenie  skutočne povedala svoje áno v ohromujúcich šatách s odhaleným chrbtom. Podľa kráľovskej rodiny boli tieto šaty vybrané na špecifickú žiadosť princeznej Eugenie, ktorej zámer sa podaril. Potom, čo videli, ako Eugenie sebavedomo ukázala svoju jazvu, ľudia na sociálnych sieťach chválili kráľovskú rodinu za povzbudenie

Prečítajte si tiež: 

Farebná kombinácia Meghan Markle

Hoci je Meghan Markle zvyčajne fanúšikom neutrálnych farieb, vojvodkyňa zo Sussexu debutovala v celkom inej polohe pri návšteve Birkenhead v januári 2019. Vojvodkyňa mala na sebe fialové šaty Babaton Aritizia a červený kabát Sentaler. Táto farebná kombinácia bola skutočne odvážna.

Nielen, že Meghan vyzerala ohromujúco, no zároveń tak vzdala poctu zosnulej princeznej Diane, ktorá sa pre túto výraznú farebnú kombináciu rozhodla pri viacerých príležitostiach.

Popôrodné šaty Meghan Markle

Meghan Markle doslova žiarila, keď ona a jej manžel princ Harry predstavili svetu svojho syna Archieho. Vojvodkyňa zo Sussexu mala na sebe biele trenčkované šaty britskej módnej návrhárky Grace Wales Bonner. Výber Meghan bol samozrejme krásny, no aj za ním stál dôležitejší dôvod.

Vojvodkyňa Meghan symboliku zvládla priam majstrovsky. Nielen, že si  vybrala model britskej módnej návrhárky, no rovnako ako Meghan a malý Archie aj Grace Wales Bonner je zmiešanej rasy. Dizajnérka, rovnako ako vévodkyňa, je otvorená tomu, aby sa hovorilo o jej zmiešanom pôvode.

Meghan si tiež vybral symbolický doplnok: náhrdelník s tyrkysovými drahokamami. Tyrkys je dokonalým kryštálom pre novú mamu. Hovorí sa, že prinesie požehnanie tým, ktorí ho nosia.

Archieho šatka

Keď hrdí rodičia Harry a Meghan predstavili verejnosti malého Archieho, Meghan nebola jediná, ktorá mala na sebe niečo symbolické. Kráľovský expert Emily Andrewsová na Twitteri odhalila, že Archie bol zahalený do tradičnej šatky z merino vlny, ktorú vyrobil GH Hurt & Son. Šatka, ktorá patrila do kolekcie "Leaves & Flowers” nadviazala na minulé kráľovské debuty.

Spoločnosť prvýkrát vyrobila šatku pre princa Charlesa, keď sa narodil v roku 1948. Charles a Diana tiež obdarovali svojho prvorodeného syna Williama šatkou od tejto značky. V nadväznosti na tradíciu, William a Kate predstavil verejnosti všetky svoje deti, Georga, Charlotte aj Louisa, v šatke GH Hurt & Son. Táto kráľovská tradícia má teda viac ako 70 rokov.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus