Presunúť na hlavný obsah

Tip na víkend: Kontroverzné, tajomné a erotické! Objavte krásu fotografií Helmuta Newtona v Prahe

Zábava

Chcete vyraziť za kultúrou? Tak rozhodne neprehliadnite výstavu jedného z najikonickejších fotografov.

Retrospektívna výstava Helmut Newton in Dialogue. Fashion and Fictions, ktorú múzeum Kampa vytvorilo v spolupráci s galériou Kicken Berlín, predstavuje fotky legendárneho, pôvodom nemeckého fotografa Helmuta Newtona. Naväzuje tak na úspešné výstavy Cecil Beaton: fotograf kráľovien a Manolo Blahnik: The Art of Shoes.

Kto je Helmut Newton?

Rodák z Berlína, ktorého skutočné meno je Helmut Neustädter, sa narodil v roku 1920. Pre svoj židovský pôvod sa po opustení rodného Nemecka usadil až v ďalekej Austrálii, kde mohol naplno rozvíjať svoj talent a vzdelanie. Začínal s fotením pre módne katalógy a práve v tejto krajine spolupracoval po prvýkrát na vydaní legendárneho Vogue časopisu. Jeho talent nezostal bez povšimnutia a v 50. rokoch minulého storočia sa opäť ocitol v Európe, presnejšie v Londýne a Paríži, kde taktiež prispieval do Vogue, no mnoho iných magazínov.
Svoj zásadný kariérny, ale aj tvorivý prelom  zaznamenal po druhom presune do Francúzska, do konca 80. rokov minulého storočia. Jeho provokatívne, erotické fotografie v kombinácii s fetišizmom sa stali veľmi populárne.

Mohlo by vás zaujímať: Nechajte sa očariť moderným a minimalistickým Berlínom: Týchto 5 miest by ste mali navštíviť

Prečítajte si: Instagramový trend zo Slovenska: Gumičky z 90. rokov prebudia vo vás nostalgiu, skrývajú v sebe toto posolstvo

Počas svojej takmer 60 ročnej profesionálnej kariéry dokonalo ovládol estetiku inscenovanej fotografie, ktorá sa vyznačuje precíznosťou, dokonalou kompozíciou, jemnosťou a detailnosťou. Pre austrálsku, londýnsku a parížsku redakciu magazínov Vogue pracoval úctyhodných 23 rokov. Helmut jemne balansoval medzi kontroverziou, tajomnosťou a erotikou. Vyzobrazoval modelky ako silné a sebavedomé ženy modernej spoločnosti. Okrem modeliek však s obľubou fotografoval i slavné osobnosti zo sveta umenia a módy.

Neprehliadnite: Spoznajte mladučkú Alyssu Carson: 18-ročná astronautka je trénovaná na to, aby sa stala prvým človekom na Marse

Výstavu Helmut Newton in Dialogue. Fashion and Fictions v múzeu Kampa v Prahe si môžete pozrieť až do 28.10. 2019.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus