Presunúť na hlavný obsah

Najlepšie rady na organizáciu vášho šatníka od zakladateľky Clos-ette, Melanie Charlton Fowler

Móda a krása

Veľa štúdií vraj ukazuje, že organizovaný život rovná sa šťastnejší život. Ak neviete, kde začať, prečo nezačnete so svojím šatníkom? Inšpirujte sa radami a tipmi zakladateľky Clos-ette na mieru, Melanie Charlton Fowler.

Jedna z popredných holistických organizácií pre organizačný dizajn vo svete 

Pre nezainteresovaných, Clos-ette je jedna z popredných holistických organizácií pre organizačný dizajn vo svete. Vďaka nej dokážete dosiahnuť skvelú funkčnosť v oblastiach ako je kuchyňa, ale aj šatník. Zakladateľka Clos-ette, Melanie Charlton Fowler, ktorá je zároveň aj kreatívnou riaditeľkou firmy hovorí, že vám pomôže štýlovo definovať a maximalizovať váš priestor, teda aj šatník. Toto sú jej najlepšie rady a tipy pre organizovaný šatník, po ktorom, priznajme sa, túžime všetky, len možno nevieme kde a ako začať. O túto inšpiráciu sa podelila pre magazín Harper´s Bazaar. 

Pretrieďte vaše oblečenie

„Buďte nemilosrdní,“ hovorí Fowler. Ak je na niečom škvrna a bolo to trikrát v čistiarni a ani oni si s tým neporadili, vyhoďte to. Zbavte sa oblečenia s nevyhovujúcou veľkosťou. Prestaňte si navrávať, však sa raz do toho ešte oblečiem. Radšej ich rozdajte. Zamyslite sa nad tým, čo vám skutočne pristane a buďte realistickí v tom, čo si oblečiete. Ak ste neistí, poproste najlepšiu priateľkou alebo dcéru, aby vám poradila v tomto smere, ale pravdivo. 

Mohlo by vás zaujímať: Módny botox: Týmto kúskom sa vyhnite, ak nechcete vyzerať o desať rokov staršie

Kategorizujte 

Aj v šatníku by malo platiť, že nemiešame hrušky s jablkami. Topánky majú ísť k topánkam a oblečenie k oblečeniu. Doplnky ako šatky, čiapky, klobúky, čelenky a pod. opäť separátna kategória, ktorá potrebuje svoje miesto. Kabelky ku kabelkám, kabáty ku kabátom atď. 

Trieďte podľa farieb, svetla 

„Rada organizujem svoj šatník od svetla po tmu, zľava doprava - je to merchandizajnový trik, ktorý pomáha oku sledovať oblečenie,“ priznáva Fowler ďalej. 

Nezabudnite na vešiaky

„Používajte rovnaké vešiaky. Mám rada svetlejšie vešiaky, pretože lepšie predvádzajú oblečenie. Alebo aj monotónne- biele, slonovinové, ale aj čierne splnia svoj účel,“ prezrádza zakladateľka Clos-ette. 

Čítajte tiež: Módna S.O.S: Čo si vziať na seba na večeru s polovičkou, na svadbu, či víkend na horách?

Dajte svojim najlepším kúskom vyniknúť 

„Koľké z nás sa hrabú v tých mimoriadne špeciálnych kabelkách alebo topánkach? Prečo ich neukázať tak, že ich umiestnite na viditeľnú policu?“ Pýta sa Fowler. My len dodáme, keď už ste do nich zaiste zainvestovali nemalý obnos peňazí, mali by byť na očiach, nemyslíte? 

Doplnky? Áno, šatník potrebuje aj doplnky 

Zaobstarajte si detail v podobe doplnkov ako organizátory na šperky, stojany na kravaty pre svoju polovičku, vypchávky do kabelky, vložky do zásuviek, čižmičkové stromčeky, aby stáli pekne rovno a ďalšie drobnosti, ktoré ešte viac dajú vášmu šatníku vyniknúť a pridajú na elegantnosti. 

Využite každý priestor naplno

Ak neviete, kde by sa vám do vášho šatníka zmestili vôbec topánky, premýšľajte, pohrajte sa s priestorom. Napr. ak máte málo miesta, ale dosť dlhých poličiek, umiestnite jeden pár topánok špičkami dopredu a druhý pätou dopredu. Ak máte málo miesta, ale hlbší priestor, avšak nie až tak široký, dajte si jednu topánku dopredu a druhú z toho páru vzadu za ňu. Jednoducho treba hľadať spôsoby ako to ide, nie ako to nejde. 

Neprehliadnite: Rozhovor so stylistkou Mirkou Dobiš: Čo nesmie chýbať v šatníku každej ženy?

Naskladajte si svetre

Pôsobí to elegantne a úhľadne. Ak vám však opäť chýba priestor, resp. police, zvážte kúpu závesného kója (malého oddeleného priestoru), aby ste ich mali kde naukladať. Všetko pre to, aby zostali vaše pleteniny bez poškodenia a pekne čisté, čo poviete? 

Nechajte svoje klobúky „plávať“

„Na zobrazenie svojich obľúbených doplnkov ako napr. klobúky použite plávajúcu rímsu alebo vrch police. Klobúky, ktoré si musia zachovať formu, by mali byť umiestnené na stojane na klobúky, zatiaľ čo čiapky, šiltovky môžete skladať na seba...Kategorizujte ich podľa farby a veľkosti, aby boli kompaktné,“ radí na záver Fowler. 

Tak čo, necháte sa inšpirovať?

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe