Presunúť na hlavný obsah

Dokumenty sú vo svete filmu stále populárnejšie: Toto sú tie najlepšie, ktoré uvidíte v roku 2022

Lifestyle

Dokumenty, ktoré prichádzajú na scénu tento rok, si vás získajú, aj keby ste neboli práve fanúšikom tohto filmového žánru. Do karát im, takpovediac, hrá veľké množstvo spoločenských a politických otrasov, ktorými si svet za posledné roky prechádza. Z nich vzišli skutočne pôsobivé príbehy, ktoré sa vám snažia vyrozprávať.

Jeen-yuhs: Trilógia Kanyeho

Jeen-yuhs je dokument vypovedajúci o plodnom rapperovi a producentovi, Kanye Westovi. Mapuje jeho cestu od samého začiatku až po súčasnosť, čo predstavuje 20 rokov. Ide o vnútorný pohľad do jeho osobnosti ako hudobníka, ale aj podnikateľa. Dokument režírujú Coodie Simmons a Chike Ozah, Westovi dlhoroční priatelia a spolupracovníci. Premiéru mal len nedávno 23. januára na Netflixe. Pozrite si aj trailer... 

Mohlo by vás zaujímať: Najlepšie milostné príbehy na Netflixe, ktoré by ste mali vidieť: Tieto vás skutočne dojmú k slzám

Princezná

Vieme, uplynulý rok bol plný princeznej Diany. Dôkazom je dramatická 4. séria populárneho seriálu The Crown, ale aj film s fenomenálnym výkonom Kristen Stewart, Spencer. No rok 2022 začína prekvapivo opäť ňou, konkrétne dokumentom o princeznej ľudu. Dokument sa pozrie nielen na jej kráľovský život, ale aj na okolnosti jej smrti a to ako roky ovplyvňovali verejnú mienku o kráľovskej rodine. Premiéra bola 20. januára na HBO Max. 

Musíme sa porozprávať o Cosbym

Tento dokument od komika a moderátora CNN W. Kamau Bella skúma vzostup a pád Billa Cosbyho. Preto je logicky plný archívnych záberov, kultúrnych a politických fráz. Dokument zobrazuje herca v jeho role doktora Cosbyho, milovanej ikony a hviezdy The Cosby Show až po odsúdenie za sexuálne napadnutie. Premiéru mal dokument včera, 22. januára na filmovom festivale Sundance. 

Čítajte tiež: Netflixové must-see: Dokument o rodine Versace vás vtiahne do zákulisia prestížnej značky a rodiny

The Janes

Dokument vychádza z udalosti z dávnejšej minulosti. Konkrétne z roku 1972, kedy bolo pri razii v byte v meste Chicago zatknutých 7 žien. Tie sa dopustili zločinu, prevádzkovania podzemnej siete na zabezpečenie bezpečných, cenovo dostupných, avšak ilegálnych potratov pre ženy. Hovorili si Jane. Premiéra filmu sa uskutoční zajtra 24. Januára, opä na filmovom festivale Sundance. 

Lucy a Desi

Amy Poehler vo svojom dokumentárnom debute preukazuje poctu profesionálnemu partnerstvu  a manželstvu Lucille Ball a Desi Arnaz. Desi Arnaz bol kubánsko-americký herec, kapelník a filmový a televízny producent. Hral Rickyho Ricarda v americkom televíznom sitkome I Love Lucy, v ktorom si zahral spolu so svojou vtedajšou manželkou Lucille Ball, americkou komediálnou herečkou a televíznou producentkou. Za zmienku nepochybne stojí aj to, že minulý rok bol natočený film Being the Ricardos s Nicol Kidman ako Luci a Chavierom Bardemom ako Desim. Premiéra dokumentu sa konala 21. januára tiež na filmovom festivale Sundance.

Neprehliadnite: Príbeh o žene, ktorá dokázala oklamať celý svet. Dokument o známej podnikateľke vo vás vyvolá mnoho otáznikov

Ktorý z aktuálnych dokumentov tohto roka si nenecháte ujsť?

spolu hlasovalo 50 ľudí


 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe