Presunúť na hlavný obsah

Na vzostupe je telemedicína: Ako funguje tento skvelý doplnok modernej lekárskej praxe?

Zdravie a relax

V skutočnosti nie je telemedicína nová vec. Lekári už desaťročia ponúkajú telefonické konzultácie. Avšak éra pandémie koronavírusu spôsobila, že telemedicína sa dostáva čoraz viac do popredia. Čo by ste o nej mali vedieť?

Telemedicína je jednoduchšia než sa zdá

Podľa portálu health.com, takmer polovica amerických lekárov uvádza, že liečia pacientov prostredníctvom telemedicíny. V skutočnosti však vôbec nejde o takú novinku vo svete zdravotnej starostlivosti. Lekári už desaťročia ponúkajú svoje služby pacientov prostredníctvom telefonických konzultácií. Telemedicína je vlastne jednoduchšia než si myslíte: „V zásade získate konzultáciu alebo stretnutie so svojím lekárom po telefóne alebo prostredníctvom online video platformy, ako je Skype, FaceTime alebo Zoom. Berte to ako „virtuálnu návštevu“ u vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“ prezrádza jeden z lekárov pre spomínaný portál. 

Väčšina lekárov je dnes dosť flexibilná pokiaľ ide o digitálne platformy 

Väčšina lekárov a ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je v súčasnosti dosť flexibilná, pokiaľ ide o digitálne platformy: „Používanie FaceTime je jednoduchá možnosť pre tých, ktorí majú iPhone, a Skype funguje tiež skvele... Mnohí poskytovatelia tiež ponúkajú systém elektronických zdravotných záznamov, ako napríklad Doxy.me, kde sa pacienti môžu prihlásiť online a spojiť sa so svojím lekárom,“ objasňuje lekár ďalej. 

Mohlo by vás zaujímať: Mileniáli sú generáciou terapie: Generácia Z je však témam duševného zdravia otvorená

Jedna vec je pri telemedicíne dôležitá 

Ak ste spokojní s telefonickou konzultáciou, stačí vám telefón. Ak uprednostňujete osobnú konzultáciu, budete potrebovať smartfón, tablet alebo počítač s webovou kamerou. Najdôležitejšou vecou podľa lekára pri telemedicíne je skontrolovať, či vaša WIFI funguje: „Jedným z najväčších problémov je odklonenie alebo zrušenie stretnutia z dôvodu slabého WiFi pripojenia.“

Pri telemedicíne vás lekár nikdy nepožiada o toto

Lekári sa spravidla pýtajú pacientov na otázky týkajúce sa ich anamnézy a súčasných symptómov, aby sa rozhodli pre čo najlepší postup liečby. Dôležité, čo by ste mali vedieť, lekár vás pri tomto virtuálnom stretnutí nikdy nepožiada, aby ste sa vyzliekli, ale môžete poslať fotografiu niektorej časti svojho tela, ak máte sami obavy, čo sa týka nejakej veci, ktorá na vašom tele nemá čo robiť: „Môže nám to pomôcť stanoviť diagnózu a zistiť, či sa to dá liečiť na diaľku alebo či si to vyžaduje osobnú návštevu ordinácie,“ vysvetľuje lekár. 

Čítajte tiež: Dokáže krvná skupina predurčovať našu budúcnosť? Vraj nás ovplyvňuje celý život v značnej miere

Telemedicína nie je riešením pre týchto pacientov  

„Telemedicína môže podporiť mnohé potreby akútnej starostlivosti a choroby, ale za určitých okolností nie je vhodná. Napríklad pacienti nemôžu podstupovať procedúry alebo prijímať zobrazovacie testy na diaľku,“ prezrádza ďalej a dodáva, že telemedicína nikdy nenahrádza osobné stretnutie tým pacientom, ktorí sú extrémne chorí a vyžadujú naliehavú lekársku pomoc, alebo ktorí majú príznaky, ktoré by mohli naznačovať vážny a naliehavý problém.

Telemedicína, skvelý doplnok modernej lekárskej praxe

„Lekári sa môžu spoľahnúť na to, že si pacienti zmerajú teplotu, ale veci ako krvný tlak a laboratórna práca sa spoliehajú na ošetrujúci personál,“ hovorí lekár. Tiež dodáva, že bez možnosti, aby sa lekár dotkol alebo ohmatal pacienta, je niekedy ťažšie určiť, aký je skutočný problém. Takže telemedicína je v tomto smere trocha obmedzená, ale ako dodáva lekár na záver, je to „skvelý doplnok modernej lekárskej praxe“.

Neprehliadnite: Kombinácie doplnkov stravy, ktoré môžu byť nebezpečné: Na ktoré si dávať obzvlášť pozor?

Dobrý rada na záver: Je vhodné sa vopred informovať u svojho lekára, či poskytuje aj tento doplnok lekárskej praxe, rovnako ako aj to, či to hradí vaša poisťovňa.