Presunúť na hlavný obsah

Moja sestra ma celý život nenávidela: Po rokoch som sa dozvedela kvôli komu a dnes sa jej nečudujem

Sex a vzťahy

S mojou sestrou vôbec nevychádzam. Už dávno ma vylúčila zo svojho života a ja som až dnes pochopila, prečo. Po rokoch mi vykričala pravdu do očí a nepočúvalo sa to ľahko. Mala však vo všetkom pravdu.

Katka a Janka, dve sestry, ktoré delili len necelé dva roky, avšak nesprávali sa k sebe ako vlastné sestry, jednoducho tak ako by mali. Mladšia Katka vylúčila staršiu Janku zo svojho života už pred pár rokmi a Janka sa až dnes dozvedela, prečo si za to môže sama. 

Prítomnosť mladšej sestry mi bola na obtiaž

Mladšia Katka videla vo svojej staršej sestre Janke prirodzený vzor odmala. Niekoho, koho mala na začiatku rada, komu sa chcela podobať. Janka však bola staršia sestra, ktorú prítomnosť tej mladšej rozčuľovala: „Pamätám sa, že rodičia ju posielali so mnou úplne všade. Stále bola na mne nalepená. Nemohla som rozprávať ani s kamarátkami o súkromných veciach, pretože by to bola všetko vyrozprávala rodičom. Veľmi často som jej musela robiť aj pestúnku na úkor času, kedy som chcela byť s priateľkami vonku. Bola som však typické dospievajúce decko, ktoré malo iné záujmy ako strážiť svoju mladšiu sestru,“ opisuje nám strašia Janka, ktorá Katku v tom čase pokladala len za príťaž. No až dnes si uvedomuje, že v dôsledku toho, že chcela súkromie, sa k nej nepekne správala a odmietala ju. Dokonca si z nej robila žarty v spoločnosti svojich priateliek, ako spomína ďalej.

Mohlo by vás zaujmať: Sestra mi vždy závidela mužov: Až do tohto momentu, keď sa karta obrátila a ja som pochopila, ako sa cíti

Opakovane som sestru sklamávala 

Katka jej však po rokoch u ich rodičov na jej naliehanie napokon vykričala všetko, čo nazbierala za tie roky v sebe. Tak sa Janke začali vybaviť súvislosti, vďaka ktorým pochopila, že je to predovšetkým jej chyba. „Katka bola odmala samotárka, introvert, ja som bola presný opak. Stále chcela byť so mnou, no ja som ju odmietala. Vraj celé tie roky cítila, akoby znamenali jej priateľky pre ňu viac než jej vlastná sestra a to ju opakovane sklamávalo,“ opisuje vtedajšie podrobnosti. 

Čítajte tiež: Nespokojnosť s vlastným životom doviedla moju sestru až k tomu, že chcela, aby som sa cítila rovnako...

Nakoniec sa prestala snažiť pútať moju pozornosť 

Ubehli roky, potom sa stalo, že Janka odišla na vysokú školu, domov chodila sporadicky, sestre sa neozývala. Keď aj bola doma, čas trávila pomimo domu, s dávnymi priateľkami, známymi. Postupne Katka prešla z ľútosti nad tým, ako to je, na ľahostajnosť. Obe si žili vlastnými životmi a Katka sa po čase vzdala bojovať o pozornosť staršej sestry. „Vraj pochopila, že nemá význam sa snažiť o moju pozornosť, lebo som videla len seba. No potom som urobila niečo, čo som skutočne nemala a pravdu povediac by som si nikdy nepomyslela, že to bude posledný klinec, ako sa hovorí. Pamätám sa, že Katka si našla priateľa, ktorý trávil u nás veľa času. Ja som chodila domov na víkendy a veľmi sa mi páčil. Bola som skutočne hlúpa a správala som sa nerozumne,“ priznáva sa Janka. 

Neprehladnite: Celý život som závidela ajlešej priateľke jej život? Až dnes som pochopila, že som v skutočnosti po takom netúžila...

Vďaka tejto veci ma  však znenávidela

Katka jej vykričala, že ju zraňovala svojím správaním celé roky, ale neznáša ju konkrétne za jednu jedinú najviac. Vraj dobre videla, ako s jej vtedajším priateľom zakaždým okato flirtovala, mala hlúpe narážky, pripomienky. Pre Janku to bola zábava, rozptýlenie. „Ibaže Katka, ako sa priznala, ho mala skutočne rada. Potom jedného dňa z ničoho nič prišiel a vraj sa s ňou rozišiel. Vraj sa mu páči niekto iný, ale viac nepovedal. Je pravda, že po ich rozchode sa mi istý čas neustále ozýval. Toto som pred sestrou zamlčala a radšej som sa zbalila, a chodila zo školy už oveľa menej často. Odvtedy to išlo s nami dolu  z kopca. Dnes vedieme životy na míle vzdialené jedna od druhej, predovšetkým po citovej stránke. Prakticky jedna o druhej nevieme veľa, len cez našich rodičov,“ hovorí Janka, ktorá si dnes plne uvedomuje, že čo urobila, urobiť nemala, že keď mala byť už dávno dospelá, správala sa veľmi nerozumne. V detstve svoju mladšiu sestru odmietala, v čase dospievania aj dospelosti jej uštedrila ďalšie rany, vďaka ktorým sa Katka ako jej sestra nikdy necítila. To ich doviedlo tam, kde sú teraz.