Presunúť na hlavný obsah

Svadba v zahraničí za cenu obradu na Slovensku. Šikovná Simona organizuje sobáše na tých najmagickejších miestach

Kariéra

Šikovná Slovenka Simona sa do Talianska zamilovala. A keďže dobre vie, že nie je jedinou Slovenkou, ktorej táto krajina prirástla k srdcu, rozhodla sa začať netradičný biznis - svojim klientom v romantickej krajine organizuje svadby, oslavy či iné podujatia, ktoré vyzerajú ako z rozprávky.

Svadby v Taliansku – to znie azda ako ten najväčší level romantiky. Ako ste sa k tomuto dostali?

Pri pojme „svadba v zahraničí” sa všetkým rozžiaria oči a už v tom momente si predstaví dovolenku, krásne miesto a sladké nič nerobenie, kde mu všetko pripravia a nemusí sa o nič starať. Toto je dôvod, prečo si stále viac ľudí volí svadbu v zahraničí. A je to skutočne tak. Teda, aspoň moji doterajší klienti hovoria, že si to presne takto predstavovali a bol to najkrajší moment ich života.

Dostala som sa k tomu úplnou náhodou. Mám concierge agentúru, a tak sa stretávam s rôznymi požiadavkami - dovolenky, koncerty, prenájom víl, jachty, vína, či módne vychytávky. Najčastejšie sú to však privátne pobyty a zážitky. Častokrát si moji klienti zmyslia, že tu v Taliansku, chcú oslavu narodenín, alebo práve svadbu. Takže týmto sa to celé začalo.

Prečo ste si vybrali práve Taliansko? Do šablóny romantických lokalít by nepochybne zapadal aj taký Paríž či španielska pláž...

Vždy som bola vášnivý cestovaneľ, milovník umenia a histórie, dobrodruh a estét. Neustále vyhľadávam krásne miesta a inšpiráciu, ktoré mi Taliansko dáva. Našla som tu prekrásne a rôznorodé miesta na svadby a podujatia v každom regióne Talianska. Je to veľmi kreatívna práca. Večierky sú vačšinou tematické, alebo sa viažu na nejaké konkrétne obdobie. 

Organizovanie svadieb a podujatí je len jedna zo služieb, ktorú ponuka moja concierge agentúra SK Travel Privé. Na oslavy, svadby a zážitkové pobyty, na ktoré je špecializovaná, je práve Taliansko úplne ideálne. Je tu toho veľa čo obdivovať, vidieť, zažiť a ochutnať. A to nehovoriac o podnebí a mori, ktoré sú jednou z hlavných motivácií prečo tu bľudia radi trávia leto. Slovenskí klienti majú výhodu, že je aj pomerne blízko. Američania, či Austrálčania musia hodiny presedieť v lietadle, aby sa sem dostali. 

Prečítajte si: Filip varil pre arabského princa: Slováci si často neuvedomujú, aký poklad máme v našich kuchyniach

Mnohým ľuďom zrejme nepôjde do hlavy, prečo by sa mali dvaja ľudia slovenskej národnosti brať v zahraničí...

Svadba za hranicami je pre milovníkov cestovania a dobrodružstva. Kto si zvolí takúto svadbu, ide do toho s tým, že si chce počas svojej svadby oddýchnuť a spojiť si to s dovolenkou. Sobáš a svadobná cesta v jednom, je tak jednou z najväčších výhod svadby v zahraničí. Ďalším plusom je samotný zážitok. Slovenskí klienti a hlavne tí, ktorí sa už berú druhýkrát, mi často hovoria, že sa im už po skúsenostiach nechce „vytancovávať“ 50 hostí na ľudovkách doma a starať sa pred, počas a po oslave o iných. Už to raz absolvovali a nič si z toho neužili. Tu je to presne naopak. O všetko je postarané a hlavnými osobami sú práve mladomanželia. Tí si to predsa majú užiť čo najviac, je to ich deň „D“. Často sa stáva, že pricestuje len dvojica. Zoženiem im svedkov a po obrade im usporiadam tú najromantickejšiu večeru, akú kedy mali.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Svadby v Taliansku (@svadbyvtaliansku_official),

Takže zážitok z jedla dokáže v niektorých prípadoch kompenzovať samotné oslavy?

Áno. Taliansko je totiž známe aj ako krajina gurmánov. Mnohých láka práve ich kuchyňa. Po ceremónii je práve skvelé jedlo a jeho podávanie najväčším potešením pre hostí. 

Ako to je teda s tým talianskym jedlom?

Začíname záhradným aperitívom v sprievode talianskych melódií. Podáva sa prosecco a hostia ochutnávajú tzv. Finger foods z rôznych “coners”, čo sú mäsovo – syrové, rybacie, vegetariánske “stánky”. Sú dokonca aj také, v ktorých vám pred vašimi očami vyrobia mozzarellu, alebo teplú pizzu. Ďalej sa servíruje viac chodová večera už pri stole. Nechýbajú rôzne dezerty ako tiramisu, pannacotta, souflé, pasticceria mignon či torta. Zábava je taktiež skvelá - zabezpečujem skvelé kapely a tanečníkov od výmyslu sveta, napríklad typickú sicílsku kapelu v štýle „Krstný otec“, apúlsku pizzicu či americké, kubánske, latinsko-americké skupiny, ktoré hosťom predvádzajú kroky.  

Neprehliadnite: Slovenka Mária pracuje v Saudskej Arábii: Médiá o živote tu zavádzajú, dohadovanie manželstiev tu však stále funguje

Dobre, dajme tomu, že som sa rozhodla, že chcem mať svadbu v zahraničí. Čo mi treba?

V prvom rade partnera.  :)

Dobre, dajme tomu, že sa moja známa s partnertom rozhodla, že chce mať svadbu v zahraničí. Čo jej treba?

Potom už len občiansky preukaz a rodný list. Všetko ostatné zariadime. Dokonca aj svedkov. Viem, znie to tak jednoducho, ale už po rokoch skúsenostiach to ide naozaj hladko. Keď ma klient kontaktuje, dostane presné inštrukcie. Jediné, čo je dôležité, je dopriať si na organizovanie svojej svadby čas. Nielen na vybavovanie dokumentov, ktoré trvá pár týždňov, ale aj na výber lokality, výzdoby, hudby, programu, jedál, darov a podobne. Aj keď je v Taliansku možné mať svadbu každý deň, dátumy sa obsadzujú - hlavne počas hlavnej sezóny. A ja mám nerada „nasekané“ eventy jeden po druhom. Potom som zbytočne v strese. Čo sa týka dĺžky svadobného pobytu, odporúčam týždeň a viac. Je to aj preto, lebo zahraniční snúbenci sa musia na matrike hlásiť 48 hodín pred sobášom. A potom je predsa dobré dopriať si predĺženú dovolenku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Svadby v Taliansku (@svadbyvtaliansku_official),

Spomínali ste, že už máte roky skúseností. Za ten čas ste si nepochybne vo svadobnom biznise všimli nejaké zmeny. Ako vyzerajú svadby dnes, čo je ''in''?

Aj sektor organizácií eventov podlieha módnym trendom. Preto sa často a rada zúčastňujem kongresov a výstav. Pribúdajú aj noví dodávatelia, ktorí vedia svadbu či oslavu zaujímavo ozvláštniť - napríklad zabezpečiť zábavné kasíno, kde si hostia môžu zahrať poker či ruletu.
Slovenskí svadobní hostia napríklad obľubujú „cooking show“, počas ktorej kuchár predvedie kulinárske zručnosti priamo pred nimi. Inovatívnejšie sú aj lokality - na začiatku sme organizovali svadby v toskánskych agrofarmách, historických vilách, či na plážach, teraz už pribudli miesta ako jachty, Provensálsko, fotografický servis na lietajúcom balóne, či v talianskych automobilových veteránoch...

Zmeny sa týkajú v neposlednom rade aj floristiky. Minulé roky bol „boom“ provensálsky štýl a shabby chic, dnes je trendom maximálne využitie scenérie konania svadby - a teda výzdoba má pôsobiť ako prirodzená súčasť prostredia. Možno už povedať, že sa po korona kríze mení aj filozofia svadieb a eventov. Sme viac ekologickí, viac green. Klienti uprednostňujú prírodu, recyklované materiály, bio produkty a lokálnych výrobcov.

Koronavírus sa momentálne dotýka všetkých svadieb. Ako túto situáciu zvládate vy?

Zatiaľ sa mi ľudia hlásia na sezónu 2021, či už na pobyty, alebo svadby. No situácia je neistá, a tak som si musela zabezpečiť „zadné dvierka“. Známi mi zverili organizáciu promo akcií, degustácií a predvianočnych  večierkov v ich butikoch v Miláne a vo vilách mojich klientov. Keďže nie som jediná ktorej business urpel krízou Covid, dali sme všetci hlavy dokopy a vymýšľame cestičky ako naše podnikanie zachrániť.

Dokonca musím povedať, že mi práve kríza otvorila nové obzory a na kongresoch som sa zoznámila s veľmi zaujímavými ľuďmi, ktorí ocenili naše inovatívne myšlienky. Ide o veľmi zaujímavý produkt. Spojenie luxusu, módy, vína a ekológie. Zaujímavá kombinácia však? Momentálne ho testujeme. Ak všetko dobre dopadne, čoskoro ho rada predstavím aj slovenskému trhu. :)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Svadby v Taliansku (@svadbyvtaliansku_official),

- Najčítanejšie -