Presunúť na hlavný obsah

Zbavte sa starších jaziev. Ako sa dajú nepekné poranenia kože odstrániť?

Krása

Máme ich všetci - či už ako poranenia z detstva alebo výsledkom akné. Jazvy sú často nežiadúcou ozdobou, ktorej sa túžime zbaviť. Dá sa to vôbec?

Správne hojenie 

Najlepším prostriedkom, ako nemať jazvy, je samozrejme prevencia. Nie stále však vieme zraneniam predísť a mať šťastie na to, že našu pokožku hlboko neporaníme. Dôležitým aspektom je však správne hojenie, ktoré zabezpečí, že vám žiadna jazva po rane neostane. 

Naše staré mamy vedeli, že existuje mnoho prírodných vylepšovákov, ktoré sa postarajú o rýchle hojenie bez nežiadúcich následkov. Najvyhľadávanejšou a najobľúbenejšou rastlinkou, ktorá vám dokáže pomôcť, je jednoznačne aloe vera. Gél nechajte zaschnúť a o hodinku na to postup zopakujte - v tomto prípade platí, že čím viac, tým lepšie. Nie nadarmo sa aloe využíva ako hlavná prísada vo viacerých krémoch, ktoré sľubujú obnovenie, hojenie či hydratáciu kože. 

Samozrejmosťou je ranu poriadne vyčistiť - a v prípade, že je hlboká, nechať si ju zašiť. Na mieste vám totiž môže vzniknúť keloidná jazva. Tá je od tej klasickej, ktorá býva často nenápadna, vypuklá a viditeľná na prvý pohľad. 

Prečítajte si: Potí sa nielen naše telo, ale aj tvár. Vyčistite si ju bez toho, aby ste jej na slnku ešte viac ublížili

Pozor na slnko

Jazva je poranenie kože, a tak je potrebné, aby ste sa o miesto, ktoré túto ozdobu nesie, mali starať o čosi viac než o zbytok tela. Natierajte si danú časť ochranným faktorom s vyšším číslom. Slnko totiž dokáže pri hojení narobiť peknú neplechu a tým, že sa jazva spáli, vie byť výraznejšia - čo skutočne nechce nikto.

Ošetrenie laserom 

Faktom je, že žiadna jazva z pokožky len tak nezmizne - a dá sa prekryť len druhou, menšou a často nenápadnejšou jazvou. Ak vás trápia drobné jazvičky na tvári, potešíme vás. V tomto prípade je totiž záchranou laser, ktorý dokáže vyhladiť nepekné dierky po akné. Potrebné je však absolvovať hneď niekoľko sedení, ktoré sa postarajú o ''odstránenie'' starej kože. 

Laser tiež dokáže stimulovať bunkové procesy, ktorých výsledkom je rýchlejšia obnova, ale aj produkcia kolagénu a ATP energie v kožných bunkách. Po ošetrení by ste sa však nemali vystavovať priamému slnku niekoľko dní, a tak sa odporúča podstúpiť túto procedúru až počas zimného obdobia. 

Neprehliadnite: Opaľovacie krémy na tvár: Ak si nechcete zbytočne pridávať roky, nesmiete prehliadnuť tento fakt