Presunúť na hlavný obsah

Robila som 100 drepov denne celý mesiac, no žiadny efekt to neprinieslo: Urobila som jednu zásadnú chybu

Fitness

Určite ste aj vy niekoľkokrát narazili na internete na rôzne mesačné výzvy, ktoré vás mali zaručene dostať do formy. Jednu takú sme si odskúšali na vlastnej koži.

30 dní 100 drepov

Znie to až príliš lákovo, nie? Každý deň si odcvičiť pár drepov a už o mesiac sa tešiť zmenám na figúre. No ale ako isto viete, žiadne zázraky neexistujú, ani v tomo prípade. Jasné, urobiť si denne priestor čo i len na minimum cvičenia je tiež veľký úspech, ale nemôžete si od toho veľa sľubovať. Vaša postava sa rapídne nezmení, keď si počas obednej prestávky 10 minút zadrepujete...

Prečítajte si: Krížový tréning sa stáva novodobým fenoménom v boji s kilami navyše: V čom spočíva jeho výnimočnosť?

Aby to nezostalo len pri teórii, sami sme si to odskúšali na vlastnej koži, teda tela. Každý deň po čas celého mesiaca sme si odcvičili 100 drepov. A to je všetko. Nijak extra sme nezmenili životosprávu, i keď v podstate nezahŕňala žiadne extra množstvo cukrov či tukov, ale skôr je celkom vyvážená. Ale žiadny pohyb navyše, žiadny cvik navyše. Veď aj na čo. Výzvy predsa slubujú, že stačí sa venovať danému cviku a výsledky sa dostavia. Ale nedostavili sa. Na naše vlastné sklamanie. Kde sme teda urobili chybu?

Očami profesionála

I keď tréner Daniel Banacký, ktorého sme oslvili, aby nám prezradil, kde nastala chyba ocenil pravidelnosť, ihneď dodal, že jeden mesiac je málo a teda nedostačujúci. "Keď chce mať človek pekné zdravé zuby, tiež si ich nečistí len 30 dní. I keď je drep komplexný cvik, primárne zameraný na dolné končatiny, zázraky za takú dobu nečakajte," objasňuje nám Daniel. Zároveň dodal veľmi dôležitú vec, ktorú si ale nikto neuvdomuje. "Dôležitá je tiež intenzita. 100 drepov je príliš málo, pri nízkej intenzite sa len zľahka prekrví organizmus, zvýši tep a spáli minimum kalórii. I keď je takáto výzva lepšia, ako nerobiť nič, nie je dostatočná, aby nastala nejaká výrazná zmena. Tých 30 dní môže byť dobrých na rozohriatie sa a začatie aktívneho a pravidelného cvičenia. Ale ak bude niekto robiť 100 drepov počas hodiny s maximálnym spomalením s minimálnym oddychom, tak to môže byť úplne o niečom inom."

Mohlo by vás zaujímať: Vychudnutá postava sa už nenosí: 10-minútový tréning, ako premeniť prevísajúci tuk na krásne ženské krivky

Na drepe záleží

"Nie je drep ako drep. 1 dobre prevedený drep vydá za 10 zlých...," aj na to nás upozornil tento fitness tréner. A tak si treba uvedomiť jedno, viete robiť vôbec drepy? Pretože aj keď ich urobíte 100 denne, ak nebudú kvalitne prevedené, je to zbytočné. Len si odškrtnete svoj zoznam a idete ďalej. A to je jedna z najväčších chýb. Všetci si pamätáme ako sme robili drepy na základnej škole, ale v skutočnosti je za tým veda - správny postoj, ťah, dýchanie... Takže skúste vyhľadať najskôr niekoho, kto vám ukáže vhodnú techniku. Potom (možno) nejaký ten malý zázrak prebehne.

Záver: Ak nemáte čas na nič iné, nie sú ani tieto výzvy na zahodenie. Ale ak chcete skutočne urobiť zmeny na svojej postave, musíte obetovať viac času a zmeniť celkový prístup. Všetko ide ruka v ruke a očakávaný efekt uvidíte, ako to podporíte so všetkým, čo k tomu patrí. 

Neprehliadnnite: VIDEO: Účinné cviky spevnia brucho a predĺžia vám nohy: Dotiahnite vašu postavu k dokonalosti

- Najčítanejšie -