Presunúť na hlavný obsah

Hairstylistka Monika si splnila sen a otvorila vlastný salón: Inšpirovala ju Kalifornia, kúsok z nej priniesla na Slovensko

Kariéra

Jedna z najvybookovanejších hairstylistiek Monika Kalická sa osem rokov najskôr čerpala skúsenosti, dnes je hrdou majiteľkou vlastného kaderníckeho salónu. Inšpirovala ju Kalifornia a kúsok z nej priniesla aj ku nám na Slovensko. Aká bola jej cesta za splnením si sna?

Patríš medzi špičku najlepších hairastylistiek na Slovensku. Je to niečo, čo si chcela robiť odmalička alebo...? Bol to vždy tvoj sen, alebo ako si sa k tomuto povolaniu vôbec dostala?

Nemôžem povedať, že by som si toto povolanie vybrala už v detstve. Študovala som rok odbor podnikanie v Brezne. No na záver prvého ročníka som usúdila, že to nie je úplne pre mňa. Mala som pocit, že by som sa mala v živote venovať niečomu kreatívnemu, a tak som sa prihlásila na kadernícku školu v Banskej Bystrici, vybrala som si prácu – hobby, ktoré milujem a som šťastná, že som tak urobila :).

Hovorí sa, že na to, aby si človek mohol niečo vlastné založiť, je dôležité najskôr sa učiť od tých najlepších... Ako dlho si sa ty vzdelávala, než si si založila vlastný salón STRUCTURE a čím všetkým si si musela prejsť? Lebo predsa len, je to veľa o vytrvalosti a nie o „wow efekte“. 

Práci v salóne sa aktuálne venujem ôsmy rok. Prešla som si dokopy piatimi salónmi v Bratislave. Každý jeden ma veľmi veľa naučil po odbornej stránke, ale aj tej osobnostnej. Svoj vlastný salón som otvorila minulý rok v auguste. Mohla som sa do toho pustiť oveľa skôr, no čakala som na pocit: I AM READY, ktorý prišiel minulý rok po našom krásnom tripe v Kalifornii. Samozrejme, moje pracovné skúsenosti, ktorým som sa venovala po dobu 8 rokov ma naučili veľa, ako sa pohybovať v biznise a čo vôbec očakávam od  môjho DREAM salónu. Každý, kto u mňa bol vie, že je to tak trochu iný koncept. Myslím si, že úspešné podnikanie záleží od teamu v salóne, preto za obrovskú skúsenosť považujem pôsobenie na MBPFW – Mercedes Benz Prague Fashion Weeku – kde som sa naučila tímovej práci, pracovala som dlhšie aj ako školiteľka pre česko-slovenskú pôdu pre KEVIN.MURPHY. Pracovala som na rôznych zaujímavých projektoch, ako sú fotenia pre módne a lifestylové magazíny (FEMINITY, GRIS MAGAZINE, SOLSTICE MAG ...) či rôzne zaujímavé projekty (NESPRESSO.SK, TATRA BANKA Manifest ...). Každá oblasť mi dala veľmi veľa a som za všetky príležitosti vďačná. Vďaka tomu, že som si vždy išla za svojimi snami, vznikol salón STRUCTURE.

Inšpirujte sa: Talentovaná Slovenka Zuzana pracovala pre Alexandra McQueena: Keď pochopila jednu vec, ťahalo ju to ešte ďalej

Akú kvalitu vlasov majú vo všeobecnosti Slovenky? Dá sa to vôbec nejak takto všeobecne skonštatovať?

Vo všeobecnosti majú jemné vlasy bez objemu. V rámci stylingu zároveň milujeme veľké vlny s objemom. Stretávam sa čím ďalej, tým viac s tým, že chcú klientky naturálny vzhľad farieb ci stylingu – čo ma veľmi teší.

Mnohé ženy sú v domnienke, že majú zdravé vlasy, ale po dôkladnej analýze odborníka sa zistí, že to tak nie je. Ako teda vyzerajú zdravé vlasy?

Zdravé vlasy sú výsledkom spolupráce kaderníka a klienta. Viackrát som sa stretla s tým, že keď som začala hovoriť klientkám o tom, ako by sa mali/mohli starať o vlasy doma, všimla som si prekvapenie. Veľakrát je to nevedomosť po návšteve u kaderníka. Nechcem nikomu krivdiť, avšak klient by mal naozaj hlavne vedieť, ako na vlasy doma, lebo to, že príde do kaderníctva 4/6/8-krát do roka na dvojhodinovku neznamená, že to stačí. Je nutné nastoliť domáce vlasové rutiny.

Čo považuješ za základné body v starostlivosti o vlasy?

Medzi základné body starostlivosti určite patrí pravidelná návšteva kaderníka. Dôležité je taktiež používať kvalitnú vlasovú kozmetiku (ideálna je tá, ktorá neobsahuje škodlivé zložky ako sú sulfáty, silikóny, parabény), a to najmä preto, aby vlasy mali kvalitnú výživu, ale aj pre naše telo, keďže cez vlasovú pokožku môžu preniknúť tieto toxíny. Používanie kvalitných hrebeňov či náčinia, s ktorým si klientky tepelne vlasy upravujú doma. A ako som už spomínala, dohodnúť si s kaderníkom tzv. HAIR ROUTINs. 

Akú najčastejšiu chybu robia ženy v starostlivosti o vlasy, s ktorou sa stretávaš naozaj pravidelne?

DRDOL! :D Klientky, nové klientky, ale aj stále klientky majú rady pohodlnosť – čo im neberiem, no naozaj prízvukujem, že drdol, kde si polámu konce neprospieva vlasom celkovo. Tento drdol bežne nosia aj dva dni, a konce vlasov naozaj trpia. Následne potom prídu a čudujú sa, že majú odlomené konce a vlasy nerastú. Preto vždy odporúčam zameniť tento štýl účesu za LOW PONYTAIL a rozpustené vlasy. Špeciálne pre klientky, ktoré majú odfarbené, zničené, jemné, suché vlasy. Stretávam sa veľakrát aj s tým, že klientky nepoužívajú ochranu pred tepelnou úpravou a používajú neoverené produkty kaderníkom. „Nechajte si poradiť od profesionálov :).“

Teraz, v čase karantény všetky ženy museli prejsť ťažkou skúškou, s ktorou nikto nerátal. Ako si to zvládala ty – radila si im na diaľku, čo majú robiť alebo praktizovala si aj ty niečo také, ako miešanie farby a doručovanie svojim klientkam?

Nie. Miešanie farby som nerobila. Tým, že ku klientkám mám individuálny prístup, zároveň sa snažím, aby tie vlasy vyzerali dobre po celú dobu medzi termínmi a nielen, keď vyjdú klientky odo mňa zo salónu, nebolo to potrebné. Mám veľmi lojálnu klientelu, ktorá si na termín počkala, a za to si ich veľmi vážim. Mala som jednu, ktorá sa pýtala na farbu z drogérie, ale to som jej vyslovene neodporučila. Jedno zlé farbenie doma môže vlasy poškodiť alebo zničiť to, čo sme budovali niekoľko mesiacov alebo rokov, a môžme začať odznova. Takže, akonáhle som začala pracovať, robím 12-13 hodín denne, aby som to dobehla :).

V beauty priemysle sa neustále vyvíjajú nové efektívnejšie a šetrnejšie technológie, rovnako tak produkty. O tebe je známe, že sa neustále vzdelávaš. Čo momentálne rezonuje vo svete, o čom si vnútorne presvedčená, že je to naozaj progres?

Teším sa, že čím ďalej, tým viac sa nosia NATURAL HAIR, či už nefarbené vlasy alebo jemné presvetlenia – šetrné presvetlenia. Aktuálne obľubujeme s klientkami techniku BALAYAGE. V rámci strihov teraz vládne rovný strih s objemom v koncoch alebo MESSY HAIRCUTs. Všetky tieto vlasové úpravy vyžadujú odbornú konzultáciu – koľko má klientka doma času na úpravu, údržbu, ako často chodiť do kaderníctva, atď. Rovný strih je prakticky no messy cut je už náročnejší na úpravu na doma. Milujem trend SCRUNCHIES  je to veľmi pekný, pohodlný doplnok. Hair accessories vedia krásne účes vyzdvihnúť. Sponky, pukačky taktiež. U nás v salóne STRUCTURE si viete zakúpiť slovenskú značku SCRUNQI a českú značku STILL LIFE. Snažíme sa spolupracovať s lokálnymi, kvalitnými značkami.

Okrem salónu sa venuješ aj umeleckejšej stránke tejto profesie. Čo máš radšej z pohľadu tvojej profesionálnej stránky – prehliadky alebo fotenia do magazínov?

Baví ma oboje! Milujem na svojej práci to, že je rôznorodá, môžem sa vzdelávať, posúvať, koľko len potrebujem. Bavia ma PHOTOSHOOTs pre magazíny. Zvykneme robiť rôzne zaujímavé projekty, či už beauty shoot alebo fashion story. Veľakrát pri foteniach experimentujem a môžem svoju kreativitu posunúť znova na iný level, beriem to, ako spôsob relaxu. Mám za sebou aj veľa fashion weekov ci už v Prahe (MBPFW) alebo Copenhagen (CPHFW). Vnímam to ako veľkú skúsenosť! Milujem tiež cestovanie! Čiže, akonáhle sa vždy naskytne nejaká zaujímavá ponuka v zahraničí, pravdepodobne sa tam vyberiem – pokiaľ mi to situácia dovoľuje. 

Na ktorý svoj doterajší úspech si najviac hrdá?

Mám pred sebou ešte dlhú kariérnu cestu, veľa veľa snov, za ktorými si idem. Som hrdá na všetky magazíny, fashion weeky, ktoré sme česali, som hrdá na všetky školenia, ktoré sa uskutočnili po minulé roky so super kaderníkmi z celého Česko-Slovenska, som hrdá v neposlednom rade na svoj SALON STRUCTURE, team, ktorý aktuálne rastie. Čoskoro privítame v salóne Sofiu, ktorá sa aktuálne školí 6-ty mesiac – teším sa :). Som hrdá na seba (v normálnom slova zmysle), za to, aký posun po mentálnej stránke robím. Naozaj som pochopila, že všetko je tak, ako si zariadiš a ako sa nastavíš, plus všetko je len v hlave, čiže pokiaľ vieš ovládať do určitej miery svoju hlavu – všetko je jednoduchšie a krajšie.

Nedá mi nespomenúť aj tvoj zmysel a cit pre estetiku ako takú. Tvoj salón Structure je dizajnovo a lokalitou prispôsobený veľmi profesionálne, čo bolo pri koncepcii dôležité? Mne osobne to pripomína newyorský štýl v Soho, najviac vychytenej dizajnérskej a umeleckej časti New Yorku. Ovplyvnilo ťa toto miesto nejak?

Ďakujem, som veľmi rada, že to na teba takto pôsobí. Každý, kto ma pozná vie, že som tak trochu zahraničný „týpek“ :). Milujem cestovanie, som kreatívec a rada sa inšpirujem v zahraničí. Salón vznikol po našom tripe v Kalifornii. Inšpirovala som sa teda v Amerike. Páči sa mi ich štýl práce, životný štýl, zmysel pre estetiku v salónoch, minimalizmus, palmy. Čiže všetko toto som chcela priniesť do Bratislavy, takú oázu pokoja, zelene, zahraničia :). Samozrejme, salóny v SOHO tiež ovplyvnili STRUCTURE.

Máš nejaké miesto alebo krajinu, kam by si chcela za skúsenosťami ešte vycestovať ihneď, keď sa to bude dať? 

Kalifornia bola zatiaľ najkrajšie miesto, ktoré som navštívila. Boli sme síce len v Palm Springs s kamoškami na Coachella festivale, no energia z toho miesta mi bola veľmi blízka. Plánujeme tam s priateľom dovolenku budúci rok. Mám tam aj pár konkrétnych miest, salónov, ktoré by som rada navštívila, tak uvidíme. 

Máš obľúbené inspo profily na Instagrame, ktoré v rámci profesionálneho záujmu rada sleduješ? Ktoré konkrétne ťa inšpirujú a čím presne?

Medzi moje obľúbené patria JEN ATKIN – je to moja veľká vlasová inšpirácia, ale aj životným štýlom. Veľmi ma baví to, aká je profesionálna po vlasovej stránke, ale pokojná v jej súkromnom živote. Zároveň sledujem viac hairstylistov zo zahraničia, zahraničné cestovateľské profily – keďže som kreatívec, cestovanie je veľká súčasť mojej inšpirácie. Milujem módu, ale aj dizajn. V mojich following by ste našli veľa zaujímavých profilov. No nemôžem nespomenúť môjho priateľa Kevina, ktorý je moja najväčšia inšpirácia.︎

Neprehliadnite: Mysli lokálne, konaj globálne: Tvrdí žena, ktorá na jednom mieste sústreďuje úsilie česko-slovenských módnych návrhárov

Aké sú tvoje vízie do budúcna? Vo svojom veku si stihla skutočne veľký progres, ktorý si priniesla aj na Slovensko. Je niečo, v čom by si sa chcela ďalej posúvať?

Vždy sa je čo učiť, vždy sa je v čom posúvať. Rada by som absolvovala workshopy v zahraničí s inšpiratívnymi kaderníkmi. Samozrejme, neustále pracujeme na novinkách v salóne a mám veľké plány aj v tejto sfére, no nebudem prezrádzať. Môžem len povedať, že sa máte na čo tešiť! 
Moje životné motto je „You have to have a dream in your heart and go for it, no matter what.“

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe