Presunúť na hlavný obsah

Táto jedna vec je pre dobre a dlho fungujúce manželstvo zásadná: Spĺňa ju váš vzťah?

Sex a vzťahy

Spýtali sme sa a dostali odpoveď. No takmer žiadna nebola tá, ktorú sme očakávali, no všetky k nej v podstate speli. Nerozumiete? Čítajte a dozviete sa...

Toto prekoná akýkoľvek stereotyp v manželstve 

Pýtali sme sa: „Čo pokladáte pre dlho a dobre fungujúce manželstvo za zásadné?“ Dostali sme viacero odpovedí:Láska, večná zamilovanosť, vzájomný obdiv a úcta, porozumenie, rešpekt, tolerancia, istá miera slobody a ďalšie.“ Nepochybne, všetky sú aj z nášho pohľadu správne a boli by aj ďalšie. No väčšina opýtaných ľudí nepomyslela na to, že základom, aby manželstvo prežilo aj dlhé roky a istý druh stereotypu, ktorý si takýto zväzok rokmi vyžaduje a vytvorí, je, aby boli manželia predovšetkým priateľmi. Je to práve priateľstvo, z ktorého sa budujú aj ďalšie dôležité vlastnosti manželstva, ako tie, ktoré sme spomenuli vyššie. 

Mohlo by vás zaujímať: Základný ničiteľ dnešných vzťahov: Čo všetko nám doba sociálnych sietí vzala?

Ako byť priateľmi v manželstve? 

Dá sa to vôbec? Samozrejme, že dá. Pomyslite na to, koľko manželov bolo predtým než si k sebe našli cestu lásky, najskôr priateľmi. Určite poznáte aj medzi svojimi známymi takýto príbeh. Na dobrého priateľa sa môžete predsa vždy spoľahnúť. Nemal by vás nikdy brať ako samozrejmosť, v jeho spoločnosti sa cítite vždy dobre, preto sa s radosťou stretávate tak často ako je to možné. Je tu pre to, aby vás podržal v dobrých aj zlých časoch, aby vás pochválil, ale aj prehovoril do duše, keď je treba. A vy sa preto na neho nenahneváte, ale ste radi, že vám z času na čas nastaví zrkadlo sebareflexie, nemáme pravdu? Práve preto je vziať si za manžela, manželku niekoho, kto je zároveň aj vaším priateľom a spĺňa tieto vlastnosti, jeden z veľmi dobrých nápadov. 

Čítajte tiež: Žili sme vo vlastnej bubline, ktorej sme sami uverili: Po 10 rokoch manželstva sa konečne cítim bez neho slobodná

Od priateľstva sa odvíjajú ďalšie veci 

Ak budujete manželstvo na kráse, len obdive k fyzickej stránke partnera, partnerky, prípadne na chémii a pobláznených hormónoch, či nebodaj na peniazoch, vedzte, že je to prchavé a vás vzťah sa rozplynie s prvými prekážkami, ktoré sa v ňom objavia. Pretože, ak nie je manžel, manželka zároveň priateľom, priateľkou, ťažko si udržíte vo vzťahu úctu, rešpekt, vzájomný obdiv, či dokonca schopnosť prijať kritiku, ak je to nutné. Na dlho a dobre fungujúce manželstvo to skutočne nestačí. 

Neprehliadnite: Veci, ktoré sú pre mužov vo vzťahu klúčové: Čo považujú za nevyhnutnosť?

Aký je váš názor? Mal by byť manžel/manželka zároveň aj priateľom/priateľkou?

spolu hlasovalo 360 ľudí

Áno
351
Nie
9

- Najčítanejšie -