Presunúť na hlavný obsah

Umývanie vlasov každý deň alebo každý druhý je bežné: Čo sa ale stane, keď si ich neumyjete podľa dermatológov týždeň?

Móda a krása

Pokiaľ ide o umývanie vlasov, neexistujú žiadne prísne pravidlá. Všetko závisí od toho, čo vám vyhovuje. Väčšina ľudí však skutočne uvádza, že si umýva vlasy každý alebo každý druhý deň. No nájdu sa aj takí, ktorým to postačí raz za tri či štyri dni dokonca týždeň. K čomu sa prikláňa dermatológ?

Najlepšie je počúvať svoje vlasy a pokožku hlavy 

Ako informuje portál bestlifeonline.com, kozmetický lekár a zástupca Americkej kozmetickej asociácie prezrádza, že vynechanie umývania vlasov na týždeň môže mať výhody aj dôsledky, v závislosti od typu vlasov a pokožky hlavy: „Vo všeobecnosti je najlepšie počúvať svoje vlasy a pokožku hlavy a umývať si vlasy podľa potreby. Pre niektorých ľudí to môže byť každý deň a pre iných to môže byť raz týždenne.“  Čo sa však stane, ak si týždeň neumyjete vlasy? Zvážte, či to stojí za vyskúšanie.

Mohlo by vás zaujímať: Použitie olejov pred umývaním vlasov áno alebo nie? Dokážu podporiť zdravé vlasy a predísť ich lámavosti?

Šanca ako sa pokožka hlavy hydratuje sama 

Podľa dermatológa, ak si týždeň neumyjete hlavu, všimnete si výrazné zvýšenie množstva olejov vo vlasoch: „Keď si neumývate vlasy každý deň, vaša pokožka hlavy má šancu produkovať svoje prirodzené oleje. Tieto oleje ako je kožný maz, môžu hydratovať a vyživovať vlasy, vďaka čomu vyzerajú zdravšie a lesklejšie,“ prezrádza pre spomínaný portál. 

Zmena štruktúry vlasov 

Ďalšou vecou, ktorú si môžete všimnúť, ak si nebudete týždeň umývať vlasy, je aj ich nová štruktúra: „Tým, ktorí majú kučeravé alebo vlnité vlasy, môže neumývanie vlasov tak často pomôcť zlepšiť ich prirodzenú štruktúru. Prírodné oleje môžu pomôcť definovať a skrotiť krepovatenie, čo vedie k výraznejšiemu a pružnému vzhľadu,“ popisuje ďalej. Avšak poznamenáva, že ak máte mastnú pokožku hlavy, neumývanie vlasov môže spôsobiť nahromadenie mastnoty, čo môže spôsobiť, že vaše vlasy budú mastné a nečisté ešte viac. 

Čítajte tiež: TOP šampóny, ktoré vrátia vaše vlasy späť do života: Krásna hriva z vás urobí úplne inú ženu

Vaše pramene môžu byť silnejšie

Naše vlasy, najmä u žien, sa vedia lámať z mnohých dôvodov.. teplo, styling, strava, stres a ďalšie. Verte alebo nie, ale časté umývanie vlasov šampónom je ďalším bežným vinníkom poškodenia a lámania vlasov: „Príliš časté umývanie vlasov ich môže zbaviť ich prirodzených olejov, takže budú suché a náchylné na lámanie. Menej častým umývaním vlasov umožníte vlasom zachovať si viac ich prirodzených olejov, čo môže pomôcť znížiť lámavosť,“ podotýka. 

Môžete vidieť nahromadenie produktu

Menej časté umývanie vlasov môže fungovať vo váš prospech, ak zvyčajne nepoužívate stylingové produkty: „Ak však používate vlasové produkty ako gél, penu alebo sprej, neumývanie vlasov týždeň môže viesť k nahromadeniu produktu na pokožke hlavy a vlasoch. To môže zaťažiť vaše vlasy, takže budú vyzerať nudné a bez života,“ vysvetľuje dermatológ.  

Neprehliadnite: TOP vlasové strihy a účesy na rok 2023: Zistite, či sa vám podľa odborníkov hodí ofina alebo niečo iné

Vaša pokožka hlavy môže byť podráždená

Podľa dermatológa, neumývanie vlasov môže spôsobiť nahromadenie mastnoty, nečistôt a odumretých kožných buniek na pokožke hlavy. To môže viesť k svrbiacej, šupinatej a podráždenej pokožke hlavy, čo môže byť nepríjemné a nevzhľadné. Dodáva, že u mnohých ľudí dochádza k premnoženiu kvasiniek a baktérií, pretože odumreté kožné bunky zachytávajú vlhkosť a teplo na pokožke hlavy: „To môže mať za následok infekcie pokožky hlavy, nepríjemný zápach a dokonca aj vypadávanie vlasov,“ varuje na záver. 

Patríte aj vy do skupiny ľudí, ktorí si umývajú vlasy každý alebo každý druhý deň?

spolu hlasovalo 820 ľudí

Áno
160
Nie
660