Zmätené ženy súčasnosti: Opúšťajú manželov aj rodiny, aby sa k nim zase vrátili
Miesto ženy v minulosti bolo pevne zakotvené. Našou prvoradou úlohou bolo priviesť na svet deti a následne ich výchova. Hoci aj vtedy niektoré ženy cítili, že by chceli niečo viac, doba neposkytovala riešenia ako dnes. Otázkou však ostáva či vieme, čo v dôsledku týchto riešení obetujeme?
Dve ženy, rovnaký scenár, spoločný menovateľ, rozdielne vyvrcholenie
Nedávno som si vypočula náhodou dva príbehy, ktoré mali rovnaký scenár, spoločného menovateľa, ale iné vyvrcholenie. V každom z nich hrala hlavnú rolu súčasná mladá žena do tridsať rokov, ktorá bola už manželkou aj matkou. Hoci sa na prvý pohľad zdalo, že obe vedú usporiadaný rodinný život, ktorý ich napĺňa, opak bol pravdou. Zrazu sa rozbehli do náručia mladšieho muža a doma zanechali nielen manželov, ale aj deti. Ubehol nejaký čas, dotyčným ženám sa to celé rozležalo v hlave a vrátili sa späť domov. Zatiaľ čo jeden príbeh mal šťastný „happyend“ a manžel manželke odchod a neveru odpustil, v druhom príbehu nielen manžel, ale aj deti zabuchli pred zblúdilou ovečkou, manželkou a matkou dvere svojho domova aj srdca.
Stať sa to môže ktorejkoľvek z nás
Na dno ženskej duše nedovidí niekedy ani sama žena. Zatiaľ čo jedna z nás si povie, ja by som to nikdy neurobila, druhej sa môže takýto príbeh zdať povedomý z vlastnej skúsenosti. Stať sa to však môže ktorejkoľvek z nás. Čo však mladú ženu, ktorá má na pohľad dokonalú rodinnú idylku, vedie k tomu, že sa jej vzdá či od nej na čas utečie? Odborníčka, klinická psychologička a psychoterapeutka, Mgr. Lenka Šajtlavová, objasňuje príčiny jej rozhodnutia: „Vzájomné nenapĺňanie si potrieb medzi partnermi vedie k pocitom frustrácie. U žien takéto pocity môžu prameniť z ich potreby realizovania sa, ktorá nemusí byť vždy dostatočne naplnená, z nenaplnenej potreby aktivizácie, získania ocenenia, intimity, blízkosti, náklonnosti zo strany partnera alebo celkovo rodiny. Pokiaľ nie sú potreby dlhodobo uspokojované, môže dochádzať k spomínaným pocitom frustrácie, nespokojnosti až rezignácie.“
Mohlo by vás zaujímať: Ženy, ktoré často v slabých chvíľkach vypisujú mužom: Zbystrite pozornosť, signalizuje to vo vzťahu dôležitú vec
Byť len manželkou a matkou dnešným ženám nemusí stačiť
Možno mala dotyčná naozaj krásny rodinný život a možno, keď to dosiahla, tak si uvedomila, že jej v živote chýba ešte niečo. Pretože tak to už v živote chodí. Dosiahneme jedno, zameriame sa na druhé, ktoré ešte nemáme a tak ďalej. Vždy budeme chcieť viac, pretože to je akosi dané v ľudskej podstate. To ma privádza k myšlienke, či súčasná mladá žena, ktorá si aj založí rodinu v skorom veku, dokáže nájsť uspokojenie svojich životných nárokov len v manželstve a rodičovstve. „Určite dokáže žena nájsť naplnenie v rodinnom živote so všetkým, čo k tomu patrí, najmä pokiaľ na vzťahu s partnerom sústavne pracuje, spoločne ho rozvíjajú a reflektujú potreby a pocity toho druhého. Ženu motivuje najmä, ak vidí výsledky svojich snáh. Ide o to, nakoľko okolie, rodina, manžel, partner reflektujú manželku, matku a do akej miery jej ponúkajú spätnú väzbu, aby zase ona mohla následne prežívať pocit naplnenia a vlastnej hodnoty. Na druhej strane ženy chcú niečo dosiahnuť, sú cieľavedomé, aktívne, chcú sa realizovať v rôznych oblastiach a výlučne priestor rodinného života nemusí vždy tieto možnosti ponúkať,“ vysvetľuje Šajtlavová.
Fungovať len na jednom brehu nám ženám dnes tak celkom nesedí
Ženská emancipácia urobila z niektorých žien cieľavedomých a ambicióznych mužov v sukni a na sexi vražedných podpätkoch. S tým sa však nie každý muž dokáže vyrovnať. A niekedy to nedokáže ani sama žena. Zrazu sa ocitá medzi dvomi mlynskými kolami, čo v nej vyvoláva pocit frustrácie z nenaplnenia svojich potrieb a zlyhania z dovtedy plnených potrieb svojej rodiny. Na margo toho Šajtlavová prezrádza: „Tak ako žena nemusí nájsť uspokojenie vo svojej práci, rovnako ho nemusí nájsť v samotnom rodinnom živote. Fungovať len na jednom brehu nám úplne nesedí, žena má potrebu rozvíjať sa a realizovať. Aj súčasná doba nás tlačí do nadlimitných výkonov, do prekonávania vlastných hraníc, čo nie je vždy možné realizovať len v rámci rodiny. Môžeme povedať, že žena ide s dobou a prispôsobuje sa jej nárokom, a v takom prípade môže rodina a rodinný život zaostávať práve svojím niekedy stereotypným fungovaním a nemusí tak byť pre ženu dostatočne atraktívnou výzvou.“
Čítajte tiež: Skutočne žijete s mužom, s ktorým budete šťastná v manželstve? Vďaka tejto jednej veci to zistíte
S mladším partnerom sa napokon ocitneme tam, kde sme začali
Bol spoločný menovateľ v podobe mladšieho partnera len náhodou alebo to má svoje vysvetlenie? Snažili sa samy sebe tie ženy dokázať, že môžu zaujať mladšieho muža alebo to bol len akýsi únik predstavujúci prísľub opätovného vrátenia sa v čase, do čias svojej mladosti, možnosť urobiť niečo inak, rozhodnúť sa inak? Šajtlavová hovorí: „Partner mladšieho veku naozaj môže v istom ponímaní predstavovať slobodu, bezstarostnosť, spontánnosť, ktorá na rozdiel od starostlivosti o deti, manžela, splácanie hypotéky, písanie domácich úloh, varenia jedál môže pôsobiť omnoho príťažlivejšie... ale pravdepodobne len na chvíľu. Pretože aj ten mladší partner ‚dospeje‛ a bude mať svoje očakávania a potreby, ktoré sa nakoniec môžu začať podobať tým potrebám, od ktorých žena pôvodne utekala.“ Takže či chceme alebo nie, nakoniec sa pravdepodobne ocitneme tam, kde sme začali, pretože nový partner nemusí bezprostredne znamenať aj niečo lepšie, ale len to novšie, atraktívnejšie, ako hovorí aj Šajtlavová, a dopĺňa: „Nový vzťah môže priniesť zmeny, ktoré potrebujeme, ale niekedy len s dočasným efektom. Z dlhodobého hľadiska je omnoho efektívnejšie rozvíjať a pracovať na vzťahu, ktorý žijeme, i keď sa nám v daný moment môže zdať ako beznádejný.“
Našim matkám aj otcom stačilo menej, prečo nám nie?
Dnešná doba kladie na mladé ženy vyššie nároky, s ktorými sa každá vyrovnáva po svojom. Hoci, ako upozorňuje Šajtlavová, aj v minulosti sa možno cítili ženy nedocenené, citovo zmätené či frustrované v manželstve, v ktorom sa nemohli či báli realizovať sa, ale vtedajšia doba neposkytovala také riešenia aké dnes: „V súčasnosti má žena viacej možností, ako riešiť svoje pocity, schopnosť sebareflexie narastá a celkovej starostlivosti o svoje duševné zdravie venujeme viacej pozornosti.“ Nehovoriac o možnosti riešenia v podobe nevery s mladším partnerom, ktorá je dnes oveľa akceptovanejšia než v minulosti. Šajtlavová však dopĺňa a hovorí, že tento model sa môže vyskytnúť aj v prípade muža: „Žijeme omnoho komplikovanejší, ale i rozmanitejší život ako dakedy, nie len v profesijnej oblasti, ale i vzťahovej. Prirodzene chceme viacej a najlepšie, keby to bolo hneď, hľadáme spokojnosť, niekedy možno až ideál, nechce sa nám vždy pracovať na tom, čo máme, ale unikáme k novšiemu. V minulosti ženy nemali toľko možností ako dnes a ich rola bola jasne definovaná. Tu si môžeme položiť aj otázku, prečo našim otcom stačilo menej, prečo deťom stačilo menej atď.“
Neprehliadnite: Veta, ktorú potrebuje počuť každá zaneprázdnená žena od partnera: Ak si myslíte, že je to ľúbim ťa, mýlite sa
Vždy si dobre premyslime, či to, čo obetujeme, za to aj skutočne stojí
V minulosti sme boli vedené predovšetkým k tomu, aby sme boli dobrými matkami a manželkami, a keď budeme zvládať to, potom môžeme chcieť aj niečo viac. No doba sa zmenila, ženy sa v myslení posunuli, ich nároky narástli a ich jediným životným cieľom nie je len rodenie detí a následne ich výchova. Ktovie, či to bolo lepšie kedysi alebo dnes. Avšak aj Šajtlavová pripúšťa, že sa nedá vylúčiť, že keby žili naše mamy či staré mamy v dnešných podmienkach a mali naše možnosti, že by sa nesprávali podobne. Preto platí osvedčené... Vždy si dobre premyslieť, čo obetujeme a či to stojí za to, aby sa nestalo, že sa budeme raz hanbiť sami pred sebou, manželom, ale aj deťmi. „Pokiaľ žena váha a prehodnocuje svoj život, svoj vzťah, nech si skúsi najmä dať čas a zhodnotiť, či naozaj jej ťažkosti pramenia z aktuálnej situácie alebo ide o niečo hlbšie, čo si nesie so sebou v podstate už dlhšie, akurát, že sa to až teraz aktivizovalo. Zvážiť si, čo očakáva od zmeny, čo jej v živote chýba, čo ju napĺňa, čo chce hľadať v náručí iného partnera, prípadne v novom živote,“ radí na záver Šajtlavová.
Upútavku na viac zaujímavých článkov nájdete v aktuálnom čísle magazínu FEMINITY ZIMA 2018 online tu