Presunúť na hlavný obsah

Minulosť mi bránila v nadväzovaní vzťahov s mužmi: Nakoniec som pochopila, čo musím urobiť, ak chcem byť šťastná

Sex a vzťahy

Valentína mala detstvo, ktoré by jej nezávidel nikto. Jej otec mal byť jej vzorom a ochrancom, no v skutočnosti sa jej postaral o zážitky, ktoré ju oberali o budúcnosť po boku muža. Jej nevysporiadaná minulosť bola prekážkou na jej ceste k plnohodnotnému vzťahu a ona sa s tým rozhodla niečo robiť.

Nedokázala som vo vzťahu urobiť záväzný krok

Naša známa Valentína mala niekoľko známostí, no všetky boli krátkodobého charakteru.  Hoci muži, s ktorými chodila, mali záujem pokračovať a pretaviť ich vzťah do niečoho hlbšieho, nakoniec to vždy stroskotalo z jej strany: „Keď mi jeden navrhol spoločné bývanie, bola som doslova vydesená. Predstava, že je to môj priestor, ktorý som si tak horko ťažko vybudovala, zariadila, a ja mám do neho pustiť niekoho, kto by mi ho narušil... presne takto som o tom premýšľala. Neodkázala som si predstaviť, že by som mala urobiť takýto záväzný krok. Spočiatku to nebol problém, no neskôr...“ opisuje naša známa.

Mohlo by vás zaujímať: Po prvom manželstve som mužov odmietala: Jeden to však zmenil gestom, ktoré by si mali osvojiť všetci dobrí chlapi

Cítila som zúfalstvo, že mu neviem dať, čo potrebuje

Neskôr sa stalo to, že pri jednom mužovi sa jej srdce rozbúchalo viac než pri predchádzajúcich partneroch a ona aj chcela viac, ale strach ju nepustil. Vedela odkiaľ pramení, no nevedela, čo si s ním počať: „Bolo to nad moje sily. Na jednej strane som cítila zúfalstvo, že Marekovi neviem dať to, čo potrebuje, čo by som aj ja sama potrebovala, ale minulosť sa vo mne zasekla a ja som nebola schopná prelomiť ten bludný kruh,“ opisuje svoje citové rozpoloženie ďalej.

Uvedomila som si, že potrebujem pomoc

Až keď obaja nevedeli ako a jej partner Marek navrhol odstup, pretože chcel viac, povedala si, že ho nemôže len tak nechať ísť. Tak sa odhodlala ku kroku, ktorý bol pre ňu ťažký, vyhľadať odbornú pomoc, psychológa: „Nikdy som nebola zástancom toho, aby sa ľudia so svojimi súkromnými záležitosťami zdôverovali cudzej osobe, ale nemala som na výber, sama by som si s tou situáciou neporadila a dúfala som, že to pomôže,“ hovorí Valentína, pre ktorú boli prvé sedenia skutočne bolestnou cestou, na ktorej znova musela prežívať všetky tie zlé zážitky z minulosti, o ktoré sa je postaral otec.

Čítajte tiež: Museli mi stroskotať tri vzťahy, aby som prišla na to, čo sa za tým skrýva: Dnes som už konečne sama sebou

Jeden nepekný zážitok mi utkvel v pamäti už navždy

Spomínala, ako chodil otec domov opitý, ako hrával hazardné hry, ako k nim raz neskoro v noci prišli akýsi cudzí muži s jej dobitým otcom a dožadovali sa, aby im jej mama zaplatila jeho dlhy. Boli to momenty hrôzy, roky smútku, strachu, bezmocnosti, že nemohla mame pomôcť. No jeden zážitok jej nedal spávať po nociach do dnešného dňa a to bol kameň úrazu: „Raz sa tí cudzí chlapi znova objavili u nás doma, ale otca nebolo. Vraj spal niekde v krčme opäť spitý pod obraz. No tentokrát im mama nemala ako zaplatiť, tak sa rozhodli, že si platbu vyberú inak. Chceli ju znásilniť pred mojimi očami, no pri tom všetkom kriku a domáhaní, sme museli pobudiť aj susedov a tí zavolali políciu. Našťastie to mamu zachránilo, ale som si istá, že keby nám nikto nepríde na pomoc, boli by chceli znásilniť aj mňa... od tejto chvíle som bola akoby zaseknutá. Vedela som, že ja si žiadneho muža nikdy nepripustím takto k telu, aby s mojím životom urobil to, čo otec s tým maminým a mojím,“ rozpráva nám smutné okolnosti z detstva, ktoré jej spôsobili takú traumu, že nedokázala s mužmi fungovať v plnohodnotných vzťahoch.

Neprehliadnite: Spomienky a minulosť môžu niekedy zničiť veľa: S bývalým partnerom som to prestrelila

Postupom času jej však sedenia skutočne veľmi pomáhali vyrovnať sa s minulosťou a Marek ocenil jej snahu. Dnes spolu už bývajú a hoci pri niektorých veciach sa cíti Valentína ešte stále akoby zaseknutá, postupne sa osmeľuje a rieši svoje problémy. Aj podľa svojej psychologičky, je na dobrej ceste a lieči rany z minulosti.