Presunúť na hlavný obsah

Multipotenciál môžete byť a vy: Ovládate viac než jednu schopnosť tak, že sú iní ochotní vám za ňu slušne zaplatiť?

Lifestyle

Potom ste možno aj multipotenciál, ktorý to však nemusí mať pracovne na ružiach ustlané. Zamestnávateľom aj rodinou často škatuľkovaný ako človek, ktorý robí všetko a dokopy nevie nič, no v skutočnosti možno len nepochopený. Ako svoje schopnosti predať?

Náš známy Roman je typický príklad multipotenciálneho človeka, ktorý možno ani netuší, že ním je. Dokáže robiť webové stránky na profesionálnej úrovni, rád a celkom slušne fotí, ak chcete poradiť s tým, aký typ auta si kúpiť a prečo, ste u neho na správnej adrese, pretože vo voľnom čase sa venuje aj opravovaniu áut a má to jednoducho v oku. Okrem iného dostáva ponuky robiť fotomodela, pretože čo sa týka fyzického vzhľadu, na to má tiež. Napriek tomu, keď sa rozhodol zamestnať na trvalý pracovný pomer a absolvoval viac pracovných pohovorov, pripadal si podľa vlastných slov ako nikto, ktorý sa dlho nevie ohriať na jednej stoličke. Ako človeka, ktorý sa živí viacerými prácami a nebol na trvalý pracovný pomer zamestnaný ani v jednej firme aspoň tri roky, sa cíti zo strany zamestnávateľov škatuľkovaný: „Mám pocit, že napriek tomu, že sú ľudia ochotní zaplatiť mi za tieto práce a ja sa ich snažím robiť poctivo a dokonca ich robím s radosťou, pretože sú to moje koníčky, na pracovných pohovoroch som pre zamestnávateľov nikto. Pripadám si ako klamár, ktorý podľa profesionálneho CV robí veľa vecí, ale v ich očiach to vyzerá, akoby som sa chválil, že viem robiť všetko a pritom nič poriadne. Ak ma však ľudia vyhľadávajú sami od seba a sú s mojou prácou spokojní, nemyslím si, že som ten typ človeka ‚robí všetko a dokopy nevie nič‛,“ obhajuje sa. 

Mohlo by vás zaujmať: Cesta na vrchol vášho kariérneho rebríčka stojí na tejto veci: Čo dokážete pomocou spôsobu reči a gest dosiahnuť?

Nie je multipotenciál ako multipotenciál, hranica je tenká, ak vôbec existuje 

V rámci môjho pátrania po internete som našla aj definíciu typu, že multipotenciálom je označený človek, ktorý ovláda viac než len jednu činnosť na 100 % a  druhí ho pre jaho schopnosti aj vyhľadávajú. Dá sa povedať, že sa svojou prácou reprezentuje na takej úrovni, že sú druhí ochotní mu za to zaplatiť slušné peniaze. Poviete si, že takéhoto multipotenciála musia tieto činnosti aj napĺňať. Presne o tom to je. Ako teda odlíšiť multipotencinála od človeka, ktorého „len“ baví veľa vecí? Nuž, pravdou je, že tá hranica medzi týmito charakteristikami je len veľmi tenká. Podľa niektorých dokonca ani neexistuje. Rovnaký názor zastáva aj Ing. Jozefína Plevová, senior konzultant z personálnej agentúry TRIGON Consulting: „Myslím si, že je len veľmi tenká hranica medzi týmito dvoma pojmami, ak vôbec je nejaká. Multipotenciál je pre mňa človek, ktorý dokáže robiť viacero vecí, je v nich dobrý, ale ešte presne nevie, čo by bolo to, čo by ho bavilo, prípadne ho nevydrží baviť jedna aktivita dlho. Nevedia, v čom sa chcú špecializovať, pretože sa radi učia nové veci a rozširujú svoje schopnosti. Samozrejme, sem môžu spadať aj ľudia, ktorí robia veľa vecí, lebo ich ‚len‛ bavia, no tých skôr vnímam ako ľudí, ktorí vedia, čo chcú, v rámci svojej práce sa špecializujú a vo voľnom čase sa venujú ostatným aktivitám, ktoré sú pre nich zaujímavé a ktoré ich bavia.“

Táto skupina multipotenciálov je pre zamestnávateľov výkričníkom

Hoci by sa mohlo zdať, že multipotenciáli, či už takí alebo onakí, vo všeobecnosti  nemôžu mať problém zamestnať sa a zamestnávatelia ich vítajú s otvorenou náručou, aj prípad nášho známeho z príbehu v úvode hovorí sám za seba. Na atraktivite mu nepridáva práve fakt, že na profesionálnej úrovni sa nevenuje ani jednej z týchto činností, ale že si privyrába všetkými a hoci je v nich dobrý, chtiac-nechtiac sa stáva pre firmy rizikovým, pretože reálne nevydržal v žiadnom zamestnaní ani rok. Ako to vidí Plevová? „Ľudia, ktorí dlhodobo nevydržia na pracovnej pozícii ani rok, dajme tomu v 4 zamestnaniach po sebe už predstavujú obrovský výkričník bez ohľadu na to, či sa dotyčný venuje viacerým činnostiam alebo nie. Fluktuácia je pre zamestnávateľov obrovským výkričníkom, pretože firmy nemajú záujem o niekoho na pol roka či rok, ale na dlhodobejšiu spoluprácu. Samozrejme, dôvody zmeny zamestnania môžu byť rôzne, vždy sa na CV treba pozerať individuálne od kandidáta ku kandidátovi a pokiaľ sa objavia nejaké pochybnosti, radšej si ich overím.“

Mnohí multipotenciáli sú skutočne šikovní, ale ešte sa hľadajú

Na druhej strane Plevová uznáva, že aj multipotenciál má „pod prísnym okom“ personalistu  šancu, aby sa jeho CV dostalo na stôl k potenciálnemu budúcemu zamestnávateľovi. V akom prípade? „Pokiaľ je to mladý človek, ktorý vystriedal viacero zamestnaní z rôznych oblastí a venuje sa viacerým činnostiam, poviem si, že je šikovný a pravdepodobne sa ešte hľadá. Je prirodzené, že človek nevie hneď, čo chce v živote robiť a hľadá pre seba ‚to pravé‛. Je to veľmi individuálne. Pokiaľ je to človek, ktorý už je na pracovnom trhu nejaký ten čas, povedzme 10 rokov, tam už vidím problém.“ 

Čítajte tiež: Vlastnosť, ktorá vám pomôže získať prácu snov: Vďaka tejto maličkosti budete mať od ostatných navrch

Zaškatuľkovaní skôr, než prídu na pracovný pohovor 

Čo myslíte, ako vníma multipotenciála priamo zamestnávateľ, ktorý sa možno na vec nepozrie ako odborník personalista? Dokáže takýto človek u neho uspieť, dostať šancu? Podľa slov Plevovej môže dôjsť presne k tomu, že ho zamestnávateľ zaškatuľkuje skôr, než vôbec príde na pracovný pohovor: „Z vlastnej skúsenosti viem, že ľudia majú tendenciu škatuľkovať ešte pred tým, než si overia informácie, prípadne zistia doplňujúce informácie. Pri multipotenciáloch sa skutočne môže stať, že si firmy povedia, že robí všetko, ale nič poriadne, ale takisto si môžu povedať, že človek je prekvalifikovaný a vo firme nevydrží dlho.“

Pre malé firmy môže byť práve multipotenciál tým správnym kandidátom

No, aby sme neboli len pesimistickí, všetko závisí od človeka. A kde sa jednému nepozdávate, druhý zamestnávateľ vašu multifunkčnosť ocení. Neodradí ho ani to, že ste reálne nepracovali na žiadnej pracovnej pozícii dlhšie než rok, prípadne pár mesiacov, nevidí vás hneď v negatívnom svetle a ako prekážku či problém, ale práve naopak.To napokon potvrdzujú aj ďalšie slová personalistky: „Takisto si môžu zamestnávatelia povedať, že toto je typ človeka, ktorého potrebujú, ktorý sa nebojí nových vecí. Určite by som multipotenciála nevnímala len negatívne, ale práve naopak. Špeciálne menšie firmy, kde záber na zamestnanca je vo väčšine prípadov podstatne širší než vo väčších firmách či korporátoch, môžu takéhoto človeka oceniť a zároveň multipotenciál môže oceniť prostredie a príležitosť dostať sa k viacerým veciam a naučiť sa množstvo nového.“

Niektoré veci teda nedokážete ovplyvniť. Veľa závisí od firmy a od pozície, na ktorú sa hlásite. Ak chce firma profesionála, špecialistu na konkrétnu oblasť a len tú so žiadnymi vedľajšími záujmami, ktoré by ho možno zbytočne rozptyľovali, tam si multipotencionál viac-menej neškrtne. Tu sa väčšie korporáty rozhodnú skôr pre skúsenosti, prax a roky odrobené na podobnej pozícii v konkrétnej oblasti, ktorú potrebujú obsadiť. „Pokiaľ však firma hľadá formovateľného človeka s potenciálom naučiť sa široké spektrum činností, siahnu radšej po multipotenciálovi,“ dodáva. 

Podpora zo strany rodiny je nevyhnutná, treba však poznať správnu mieru

Čo je horšie, je fakt, že multipotenciál nemusí byť negatívne hodnotený len cudzím okom personalistu či zamestnávateľa, ale aj vlastnou rodinou. Práve tá jeho záľubu vo viacerých veciach a žiadne trvalé a perspektívne zamestnanie vníma negatívne. Predovšetkým možno tí konzervatívnejší rodičia, ktorí mali kariéru svojho dieťaťa nalinajkovanú už od jeho narodenia a zrazu vidia, že jeho dospelé dieťa sa venuje všetkému možnému a poriadne ničomu. Takíto rodičia zaručene nemajú ani šajnu o tom, že v súčasnosti môže existovať aj nejaký multipotenciál a neustále ho len kritizujú. To môže byť pre neho frustrujúce a o dôvod viac, prečo si nevie nájsť stále pracovné miesto, keďže sa cíti pravdepodobne pod tlakom a nedocenený. Na jednej strane chce robiť, čo ho baví, ako asi dnes každý mladý človek, na strane druhej možno nechce klesnúť v očiach rodičov alebo ich sklamať. Možno začne sám seba podceňovať a pre nedostatočnú podporu tých najbližších sa tak nikdy nedokáže presadiť. Svoj pohľad nám ponúka opäť aj Plevová: „Sú rodiny, ktoré podporujú, a rodiny, ktoré kritizujú. Podpora je určite dobrá a nevyhnutá, ale opäť treba vedieť odkiaľ pokiaľ. Ak sa človek hľadá príliš dlho, nie je to dobré pre budúcu pracovnú kariéru kandidáta, pretože kredibilita a spoľahlivosť kandidáta môže klesať bez ohľadu na to, ako dobrý je vo svojom obore alebo vo viacerých oboroch. Tu by som teda bola extra opatrná, pretože sa môže stať, že výborný kandidát sa nebude vedieť zamestnať.“

Čo robiť, aby vás nevnímali ako nulu, ale multipotenciála? 

Ako by mal teda multipotenciál naplno vedieť využiť svoje talenty, predať ich zamestnávateľovi či docieliť podporu zo strany rodiny, aby vás nikto nevnímal ako nulu, ako sa označil aj náš známy? Máme pre vás tip: „Človek, ktorý je multipotenciál, zaujme zamestnávateľa svojím výkonom, záujmom o ďalšie oblasti. Dôležité je dobre si premyslieť, čo vyskúšať a do čoho ísť. Ako som spomínala, človek sa môže hľadať, ale treba si dať pozor na to, aby to nebola dlhodobá východisková situácia. Možno si nájsť prácu, ktorá spája viacero činností a kde vie využiť viac talentov, ktorými disponuje,“ odporúča Plevová. 

Neprehliadnite: Work life balance ako náboženstvo novej doby. Ako sa neprepracovať a milovať svoju prácu?

Či už tento článok čítajú personalisti, zamestnávatelia hľadajúci práve toho správneho kandidáta alebo len laici, jedno by mali mať na pamäti všetci... Najdôležitejšie je dať človeku šancu presadiť sa. Neškatuľkovať, pozrieť sa na veci z rôznych uhlov. Nie ste si istí? Preverte si človeka. Dajte mi úlohu. Uvidíte, ako a či vôbec obstojí. Ak áno, máte to čierne na bielom... Máte dočinenia s multipotenciálom, ktorý len čaká na svoju príležitosť.