Presunúť na hlavný obsah

Vitamíny sú v procese chudnutia nenahraditeľné: Budete prekvapení, aký majú význam

Chudnutie a diéty

Nie, nejdeme vám tvrdiť, že vďaka tej správnej kombinácii vitamínov schudnete a len to vám stačí k vysnívanej postave. Ale rozhodne môžu byť na vašej ceste chudnutia vitamíny veľmi užitočné. Ako a ktoré konkrétne?

Vitamíny ako regulátory

Ako informuje portál lifehack.org, samotné vitamíny nedokážu robiť v chudnutí zázraky. Avšak ich kombinácia so správnymi zdravotnými postupmi môže mať neoceniteľný význam v boji proti kilám naviac. Ako? V našom tele sa odohráva denne nespočetné množstvo chemických reakcií a procesov, na ktoré využíva práve vitamíny ako regulátory. Bez tých kľúčových vitamínov budú niektoré z týchto chemických reakcií trpieť a telo tým pádom prestane pracovať efektívne. Potom sú aj ďalšie kroky, ktoré v chudnutí podniknete, viac menej zbytočné. 

Ak telu teda dodáte tie správne vitamíny či už prirodzene alebo vo forme doplnkov, umožníte im pracovať na najvyššej úrovni a v prospech tela. O ktorých vitamínoch je teda reč? 

Mohlo by vás zaujímať: Mnohým chýba jeden z top vitamínov: Zachráňte svoje zdravie pred zníženou imunitou

Vitamín D

Ako portál informuje ďalej, americká štúdia vykonaná na univerzite v Minnesote zistila, že ľudia s nadváhou a s väčším obsahom vitamínu D schudli viac než tí, ktorí ho mali nedostatok. Našťastie je vitamín D jeden z najlacnejších vitamínov, ktorý je aj ľahko získať. Samotné telo dokáže vyprodukovať dostatok vitamínu D napríklad len teraz v lete pobytom na slnku. Našťastie pre tých, ktorí sa z nejakého dôvodu nemôžu alebo nechcú na slnku toľko vyhrievať, na trhu existuje aj veľké množstvo výživových doplnkov, ktoré pomáhajú tento deficit vyrovnať. Čo sa týka potravín, nájdete ho v tuniakovi, hovädzej pečeni, syroch, vaječných žĺtkoch, cereáliách či mlieku. Napríklad veľké percento Američanov má skutočne neoptimálnu hladinu vitamínu D, čo súvisí aj s ich prírastkom hmotnosti.  

Vitamín C

Výskum tiež preukázal, že vitamín C v tele pomáha významne so zvýšením absorpcie železa v tele. Najviac ho nájdeme v ovocí ako kivi, melón, ananás, grepfruit, papája, maliny, čučoriedky,brusnice, jahody. Keďže ide o ovocie a prirodzené cukry, nie rafinované, urýchľujú proces trávenia. Dobré trávenie je základom správneho chudnutia

Čítajte tiež: Najčastejšia príčina priberania je sedavé zamestnanie: Zmenou týchto návykov sa na vás nebudú lepiť tuky

Vitamín B12

Vitamín B12, ktorý je tiež známy ako kobalamín, je veľmi dôležitý vitamín pre udržanie množstva telesných funkcií. Napríklad ide o udržanie správneho množstva červených krviniek, nervových buniek a aj DNA. B12 je dôležitý aj pri regulácii spôsobu, akým naše telo spracováva určité živiny. Ak je ho v tele nedostatok, rozhodne sa telo tieto živiny premieňať na tuk namiesto toho, aby ch spaľovalo na energiu. Dôležitá je tiež informácia pre vegánov, že tento vitamín sa nenachádza v rastlinných potravinách. Nájdete ho v sardinkách, hovädzom mäse, mlieku, rybách, hydiny a vajciach. 

Neprehliadnite: Viete, prečo sa vám stále nedarí schudnúť? Možno robíte tieto chyby aj vy

Vitamín B1

Vitamín B1, tiež známy ako tiamín, súvisí s vitamínom B12, a je súčasťou komplexnej zbierky vitamínov radu B. Práve tento vitamín hrá dôležitú rolu v regulácii chuti do jedla, ktorá je pre niektorých ľudí v procese chudnutia problémom. Okrem toho je tiež B1 dôležitý pri spracovaní prijímaných sacharidov na energiu. Jeho nedostatok by mohol znamenať, že náš metabolizmus nie je celkom v poriadku a telo si tieto sacharidy ukladá ako tuk. Nájdete ho v potravinách ako mlieko, vajcia, obilniny, ale aj pomaranče, bravčové mäso, orechy, cestoviny, chlieb, ryža. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe