Presunúť na hlavný obsah

Cestujú po svete karavanom spoločne s deťmi: Neobyčajná rodinka, ktorá miluje život

Cestovanie

Jedného dňa sa zbalili a vyrazili na cesty po celom svete. Netradičná štvorčlenná rodinka, ktorá si život a šťastie užíva každý deň.

Tanja a Chris sa rozhodli neplytvať časom, ktorí majú. Rozhodli sa žiť naplno. Už šesť mesiacov spoločne so svojimi rozkošnými deťmi, Victorom a Jonathanom, objavujú tie najodľahlejšie kúty planéty. Pracujú na cestách, plánujú minimálne a nikdy neboli šťastnejší. Pretože život máme len jeden a deti milujú dobrodružstvo. Pretože už včera bolo neskoro.

Ako vôbec vznikla myšlienka cestovať po svete spoločne s dvoma deťmi?

Už dlhšie sme snívali o tom, že precestujeme celý svet. Svoju firmu Nectar&Pulse, v ktorej vytvárame na mieru šité turistické príručky do všetkých svetových destinácií, som založila v roku 2010. Vždy ma fascinovala myšlienka objavovať svet a vôbec fakt, že je také niečo možné spoločne s našimi deťmi, beriem ako privilégium.

Ale aby som bola presná, s manželom sme sa spoznali v roku 2011, pričom sme obaja dovtedy veľa cestovali a po narodení detí nám táto záľuba neuveriteľne chýbala. Keď sme sa v roku 2017 presťahovali z Mníchova do Berlína, manžel skončil s prácou inžiniera, obaja sme sa začali venovať mojej firme, a tak nejak sme si uvedomili, že nastal ten najlepší čas na to, aby sme spoločne začali cestovať. O pol roka neskôr sme nasadli na lietadlo nadšení z toho, že nás čaká 6 mesiacov neustáleho cestovania. Hongkong, Bali, Indonézia, Austrália, Nový Zéland, Havaj, New York a naspäť domov. Naše ďalšie kroky budú smerovať do Afriky a Južnej Ameriky.

Čo bolo pre vás najväčšou motiváciou pre výber takéhoto spôsobu života a čo vás neustále núti cestovať ďalej a objavovať nové miesta?

Vždy prespávame v bytoch, domoch, našom stane a karavane. Práve stan a karavan sú tými najlepšími spôsobmi, ako spoznať cudzie krajiny najviac autentickou formou, ako je vôbec možné. Ste v spojení s prírodou a ľuďmi oveľa viac ako v prípade, keď si prenajmete apartmán alebo zarezervujete hotel. Chcete byť predsa v prírodnom prostredí a byť voľný a flexibilný v tom, kam sa najbližšie rozhodnete ísť. Nehovoriac o tom, že sme chceli stráviť čo najviac času v súkromí a je to aj najlepšia cesta, ako sa držať v medziach svojho rozpočtu.

Nenechajte si ujsť: Anna Tásler cestuje po svete a o svoje zážitky sa delí: Neprehliadnite jej tipy, ktoré rozhodne stoja za poznanie

S manželom sme skutočne vášniví cestovatelia a nikdy by sme na nejakom mieste neostali len preto, že sa nám tam zdá byť fajn. Vždy sa rozhodneme zájsť ešte ďalej, pýtame sa ľudí na zaujímavé miesta, obľúbenú reštauráciu a podobne. Jednoducho milujeme oblasti, ktoré majú dušu, sú niečím zaujímavé a nesú si so sebou svoj príbeh. Zbožňujeme cestovanie, pretože si myslíme, že to je jeden z najefektívnejších spôsobov, ako sa učiť, rásť a meniť sa. Je to viac o samotnej ceste ako o tom, kde nakoniec skončíme. Neustále sa týmto spôsobom vyvíjame, a to nielen po osobnej stránke, ale aj ako manželia a teraz už aj ako rodičia.

Som si istá, že ste počas svojich ciest zažili veľa neuveriteľne náročných, ale aj zaujímavých momentov. Spomínate si na niektoré konkrétne?

Samozrejme, keď sme cestovali niekoľko hodín denne a nevedeli sme nájsť miesto na prespanie alebo lialo ako z krhly. Vonku bola obrovská búrka, potom nikdy nekončiaci dážď, my sme boli hladní a plán, ako z tejto situácie von, bol v nedohľadne. Alebo vtedy, keď sme sa snažili postaviť stan po 24-hodinovom lete a zistili sme, že nemáme žiadnu pumpu na nafúkanie postele, došli nám všetky plienky, je oveľa chladnejšie, ako sa spočiatku zdalo, a, samozrejme, že so sebou nemáme spacie vaky. Nakoniec však všetko dopadlo celkom dobre a ako rodinu nás to neuveriteľne posilnilo.

Nenechajte si ujsť: Skrášľujúci zázrak podľa Márie Čírovej: Túto luxusnú ozdravovaciu kúru by dopriala každej jednej žene!

Výchova detí je náročná aj pre rodiny, ktoré nežijú taký dobrodružný život ako vy. Kde neustále beriete energiu na to, aby ste sa dokázali popasovať s každou neočakávanou situáciou?

Možno je zvláštne, čo teraz poviem, ale s deťmi je to počas cestovania oveľa jednoduchšie ako za normálnych okolností. Dvadsaťštyri hodín denne sme v prírode a práve to im zabezpečuje neuveriteľnú rovnováhu. Môžu sa vybehať, zbierať lístie, sledovať vtáky, hrať sa s vodou či pieskom a pritom sa neuveriteľne zašpiniť. Neexistuje žiaden presne stanovený čas, kedy musia byť v škôlke alebo my v práci, a práve preto je všetko oveľa jednoduchšie. Máme na obe deti oveľa viac času. Milujú cestovanie a spoznávanie nových miest, dávajú tomuto nášmu životnému štýlu takpovediac zelenú.

Na druhej strane robí cestovanie šťastnými aj mňa a manžela, a keďže veríme porekadlu „Šťastný rodič, šťastné dieťa“, niet v tomto prípade čo dodať (smiech). Veríme, že naše deti tento spôsob života obohacuje a ich prítomnosť nás v ničom neobmedzuje. Stali sme sa vďaka nim lepšími ľuďmi a myslím, že to cítia. Aj preto s nami milujú žiť tento, možno trochu iný, no o to zaujímavejší život.

Podľa čoho si vyberáte miesta, ktoré navštívite?

Jednoducho sa tak nejak riadime intuíciou a občas dáme aj na rady ostatných. Takisto si vyberáme miesta, ktoré sa nám hodia do nášho biznis plánu. Miesta, o ktorých by sme pre návštevníkov našej stránky Nectar&Pulse alebo pre čitateľov našich ďalších článkov a publikácií chceli napísať. Rovnako si vyberáme miesta, ktoré sme ešte nikdy nenavštívili a ktoré sú pri cestovaní s deťmi ľahko dostupné.

Existujú miesta, ktoré ste spoločne navštívili a ktoré vám svojou krásou alebo nezvyčajnosťou vyrazili dych natoľko, že si ich budete pamätať navždy?

Samozrejme, aj z nášho posledného cestovania, ktoré sme práve dokončili, by sa niekoľko takých našlo. Napríklad Cave Beach, Depot Beach, Byron Bay a Wategos Beach v Austrálii alebo Spirits Bay, Abel Tasman a Raglan na Novom Zélande, Aling Aling na Bali či napríklad pláž s červeným pieskom na Havaji.

Inšpirujte sa: Krásna Barbora Rakovská miluje cestovanie: Pozrite sa, na ktoré miesta nedá so svojou Amiou dopustiť

Čo bola pre vás vec súvisiaca s cestovaním, na ktorú ste si nevedeli zvyknúť?

Asi to, že sme naozaj neustále spolu. Je dôležité, aby mal každý chvíľu pre seba a venoval sa niečomu, čo ho baví, či už je to surfovanie, behanie alebo joga. A potom tu je ešte fakt, že sme s manželom iní, hlavne čo sa týka vnímania neporiadku (smiech). On je inžinier a všetko má rád skutočne upratané. Ja som skôr umelec a niekedy sa pre podobné maličkosti pohádame.

Druhá vec je, že sa počas cestovania občas vyskytnú situácie, s ktorými sme nerátali, ako napríklad zlé internetové pripojenie alebo skutočne žiaden signál či samotné stanovanie, alebo nájdenie toho správneho miesta pre náš karavan. Celkovo cestovať každý deň nie je vždy najľahšie. Na druhej strane však milujeme život plný kontrastov, dobrodružstiev a nových vecí, ktoré sa dajú prebádať.

Čo hovoria vaše deti na cestovanie ako také? Myslíte si, že si niečo podobné vedia predstaviť aj ako súčasť svojej budúcnosti?

Samozrejme, Jonathan miluje cestovanie, učenie sa nových vecí a spoznávanie nových ľudí, kultúr a krajín. Takisto však ako Rak potrebuje určitý pocit domova a zázemia, kdekoľvek sa nachádza. Viktor, ten menší, je naozajstný dobrodruh. Spoločne s manželom Chrisom tak trochu veríme, že si deti svojich rodičov vyberajú, preto aj tie naše už tak nejak rátali s tým, do čoho idú (smiech).

Prečítajte si aj: Dlhý let vás už neprekvapí: Tieto maličkosti si so sebou určite vezmite na palubu lietadla

Spoločne s manželom tento rok publikujeme niekoľko knižných cestovateľských sprievodcov európskymi destináciami pre veľké nemecké vydavateľstvo a  veríme, že sa nám Nectar&Pulse podarí zveľaďovať až dovtedy, kým ho jeden z nich, Jonathan alebo Viktor, neprevezmú. Najdôležitejší je však pre nás stále fakt, že ich cestovanie robí šťastnými. Vždy som chcela, aby moje deti boli otvorené a tolerantné voči iným spôsobom života a cítili sa vítané kdekoľvek na planéte.

Ako dlho zostávate na jednom mieste? Naplánujete si dĺžku pobytu dopredu alebo to závisí od konkrétnej situácie?

Vždy si tak trochu plánujeme, ako dlho by sme na jednotlivých miestach chceli ostať, máme však radi flexibilitu. Aj preto si väčšinou nerezervujeme všetko hneď na začiatku, ale postupne. Milujeme počúvať svoj inštinkt a ísť tam, kam nás zavedie.

Som si istá, že ste na cestách stretli veľa inšpiratívnych ľudí. Vedeli by ste si na niektorých spomenúť?

Áno, zbožňujeme stretávať nových ľudí. V pamäti mi utkvela napríklad rodina na severe Bali, ktorá pestuje mangá. Žijú zo dňa na deň a ako darček nám venovali tašku plnú máng. Alebo taktiež  majiteľ apartmánu v Aling Aling na Bali, ktorý z ničoho nič našiel krásne miestečko v prírode a usporiadal nášmu Viktorovi tajnú narodeninovú oslavu. Či matka s dieťaťom, ktorá nám venovala čerstvú rybu, pretože bola naším životným štýlom neuveriteľne inšpirovaná. Maori, ktorý nám vysvetlil pradávny príbeh o živote po smrti. A mnoho ďalších. V skutočnosti to naozaj je o ľuďoch, ktorých stretnete. Zo správ sa neustále dozvedáme, že je na svete veľké množstvo zlých ľudí. Keď sa však rozhodnete cestovať, to množstvo láskavých a srdečných ľudí s dobrými úmyslami vás doslova pohltí. Ak ste dostatočne otvorení a pripravení im dôverovať.

Nenechajte si ujsť: Slovenka Michaela má na cestovanie skvelý čuch: Ktorú časť v Chorvátsku by ste podľa nej toto leto nemali vynechať?

Existuje miesto, ktoré pokladáte za domov alebo zaň považujete každú jednu destináciu, v ktorej sa práve nachádzate?

Pokiaľ sme všetci spolu, sme doma. Nezáleží na tom kde. Ten pocit, že ste rodina, vás robí silnými a dáva vám pocit bezpečia, kdekoľvek ste. Takisto máme zopár vecí, ktoré so sebou berieme všade, kam sa pohneme, a ktoré v nás vytvárajú pocit domova.

Čo je podľa vás najdôležitejšie uvedomiť si ešte predtým, než sa niekto rozhodne pre takýto spôsob života?

Kľúčom k plnohodnotnému životu, hlavne ak sa niekto rozhodne pre niečo podobné, je silné partnerské puto. Pretože ako tím dokážete skutočne hocičo. Takisto si treba uvedomiť, aký krátky je život. Môžeme ho celý venovať práci, no deti už nikdy nebudú malé a my nikdy nebudeme mať druhú šancu na niečo podobné.

Inšpirujte sa: Kristína Kormúthová vám poradí, ako sa obliecť na cestu lietadlom: Tieto maličkosti si nikdy nesmie zabudnúť

Aj keď sa občas pozrieme do minulosti na momenty, keď to bolo naozaj ťažké, nezarobili sme rovnako veľa peňazí ako v Berlíne, stále to stálo za to. A to hlavne preto, že skúsenosti a zážitky, ktoré sme takto získali, sú také hodnotné a unikátne, že sú vlastne zhmotnením toho, o čom život v skutočnosti je. Obaja moji rodičia zomreli v podstate mladí. Mama na leukémiu, keď som mala sedemnásť, a otec spáchal samovraždu v roku 2010. Aj preto som sama sebe sľúbila, že budem svoj život žiť naozaj naplno. A presne tento sľub si cestovaním plním. Nič mi nerobí väčšiu radosť, ako žiť na sto percent a učiť podobnému zmýšľaniu aj svoje deti.

Čo najdôležitejšie o rodičovstve ste si uvedomili len vďaka cestovaniu s deťmi?

Deti vždy nasledujú svojich rodičov. Reflektujú to, ako sa cítime, a akí sme, a to na sto percent. Keď sa ja a Chris necítime pohodlne, ani ony sa nevyspia, keď sme nahnevaní, naše deti sú nervózne a vyčerpané. Ak nám nechutí jedlo, nebudú ho jesť ani ony. Ak sa my dvaja navzájom nerešpektujeme, ani ony nebudú robiť to, čo im kážeme. A rovnako to platí aj naopak. Ak tancujeme, smejeme sa, prejavujeme lásku a skúmame nové miesta, robia to isté. Buďme vzorom pre naše deti. To je naše krédo.

Viac zaujímavých rozhovorov nájdete v aktuálnom magazíne FEMINITY LETO 2018, ktorý je práve v predaji

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe