Presunúť na hlavný obsah

Máte dostatok slnečného vitamínu D? Toto je 7 efektívnych spôsobov, ako si udržiavať jeho správnu hladinu

Zdravie

Vitamín D je prospešný pre naše zdravie. Kým sú niektorí ľudia schopní získať dostatok vitamínu D zo slnečného svetla, iní musia zabrať o čosi viac. Napríklad aj takto.

Vitamín D je základnou živinou, ktorú naše telo potrebuje na to, aby správne fungovalo, podieľa sa totiž na mnohých životne dôležitých procesoch. Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý primárne podporuje vstrebávanie vápnika, podporuje rast a mineralizáciu kostí. Je tiež zapojený do rôznych funkcií imunitného, ​​tráviaceho, obehového a nervového systému. Jeho úloha je v našom tele nenaharaditeľná, o to vážnejší je fakt, že zdroje uvádzajú, že nedostatkom vitamínu D trpí až 13% svetovej populácie. 

Neprehliadnite: 10 superjedál, vďaka ktorým vás bude starnutie obchádzať: Okrem prirodzenej mladosti získate aj tieto benefity

1. Trávte viac času na slnku

Vitamín D sa často označuje ako „slnečný“, pretože slnko je jedným z najlepších zdrojov tejto živiny. Naša pokožka obsahuje typ cholesterolu, ktorý funguje ako predchodca, či tzv. prekurzor vitamínu D, ktorý sa pod vplyvom slnka stáva vitamínom D. Avšak množstvo vitamínu D, ktoré naše telo dokáže takýmto spôsobom “vyrobiť” závisí od viacerých faktorov.

  • Farba pleti. Ľudia s tmavšou pokožkou potrebujú pre produkciu vitamínu D dlhší pobyt na slnku než ľudia so svetlou pleťou.
  • Vek. Produkcia vitamínu D v koži stúpajúcim vekom klesá.
  • Geografická poloha. Čím bližšie k rovníku žijete, tým viac vitamínu D si pre svoje telo “vyrobíte”.
  • Ochrana. Produkciu vitamínu D blokujú i niektoré typy oblečenia či opaľovacích krémov.

2. Konzumujte viac mastných rýb a morských plodov

Mastné ryby a morské plody patria medzi potraviny s vysokým obsahom vitamínu D, hoci presný obsah vitamínov sa môže líšiť v závislosti od typu a zdroja danej potraviny. Najbohatšie na vitamín D sú:

  • losos
  • tuniak
  • makrela
  • ustrice
  • garnát
  • sardinky
  • ančovičky

3. Jedzte viac húb

Huby sú jediným úplne rastlinným zdrojom vitamínu D. Podobne ako ľudia i huby si vytvárajú svoj vlastný vitamín D. Ľudia produkujú formu vitamínu D známu ako D3, zatiaľ čo huby produkujú D2. Voľne rastúce huby alebo komerčne pestované huby ošetrené UV svetlom majú najvyššie hladiny vitamínu D, vyberajte si práve tie.

4. Zahrňte do vašej stravy vaječné žĺtky

Vaječné žĺtky sú ďalším zdrojom vitamínu D, ktorý môžete ľahko pridať do nášho jedálnička. Rovnako ako mnohé iné prírodné zdroje potravy, aj tie majú variabilný obsah vitamínu D. Vajcia od nosníc žijúcich vo voľnom výbehu sú lepším zdrojom vitamínu D. Tie totiž majú prístup k slnečnému žiareniu a vo svojich vajciach produkujú viac vitamínu D ako vajcia od nosníc, ktoré zostávajú v interiéri.

Prečítajte si tiež: Cítite sa unavení? Možno vám chýba magnézium, do jedálnička skúste zaradiť tieto potraviny

5. Jedzte potraviny obohatené o vitamín D

Keďže len obmedzené množstvo potravín obsahuje prirodzene vysoké hladiny vitamínu D, táto živina je často pridávaná do základných výrobkov. Ich dostupnosť je samozrejme rôzna, no najčastejšie ich nájdeme v segmentoch: 

  • kravské mlieko
  • sójové a mandľové mlieko
  • pomarančové džúsy
  • cereálie
  • jogurty
  • tofu

6. Doprajte si výživový doplnok

Pre mnohých ľudí je napriek pobytu na slnku či strave bohatej na vitamín D je najlepším spôsobom a zároveň poslednou možnosťou pre zabezpečenie adekvárneho príjmu slnečného vitamínu, ktorého nedostatok je nebezpečný a môže spôsobiť viaceré poruchy práve výživový doplnok vitamínu D. Pri nich je potrebné dbať na kvalitu a samozrejme aj na správne dávkovanie. Množstvo, ktoré potrebujeme totiž závisí aj od našej súčasnej hladiny vitamínu D. Z tohto dôvodu je ideálne, ak máte hladiny vitamínu D testované lekárom, aby ste sa uistili, že užívate najvhodnejšiu dávku. Deficit je totiž rovnako nebezpečný ako “predávkovanie” vitamínom D.

7. Vyskúšajte UV lampu

Zvýšiť hladinu vitamínu D môžu tiež svietidlá, ktoré vyžarujú UV-B žiarenie. Ako sme už spomínali vyššie, keď je naša pokožka vystavená UV-B žiareniu zo slnka, je schopná produkovať vlastný vitamín D. UV lampy tento benefit činnosti slnka simulujú a môžu nám ho nahrádzať v čase, keď je ho nedostatok.