Presunúť na hlavný obsah

Vitamín D môže mať vplyv na to, že nechudnete: Čím viac ho v sebe máme, tým viac nám pomáha odbúravať telesný tuk

Zdravie a relax

Bojujete dlhodobo s chudnutím, snažíte sa, dbáte si aj na stravu aj na pohyb, ale prebytočné kilá nie a nie ísť smerom dolu? Skúste si skontrolovať hladinu vitamínu D vo vašom tele. Boli by ste možno prekvapení, ale vitamín D hrá dosť dôležitú úlohu v metabolických procesoch.

Čím viac vitamínu D v sebe máme, tým viac nám pomáha odbúravať telesný tuk 

Je jedna vec, o ktorej sa podľa odborníčky oslovenej pre portál mindbodygreen.com, až tak nehovorí. A síce, že zloženie tela má hlboký vplyv na schopnosť nášho tela cirkulovať vitamín D. Je to preto, že je rozpustný v tukoch, čo znamená, že sa v skutočnosti ukladá v telesnom tuku. Čím menej vitamínu D v tele máme, tým viac telesného tuku sa nám ukladá. No menej vitamínu D znamená a toto: „Menej sérového vitamínu D cirkulujúceho v našej krvi znamená, že máme menej vitamínu D dostupného pre obličky a iné cieľové tkanivá, na konverziu na aktívnu hormonálnu formu pre jej pleiotropné pôsobenie v našom tele,“ prezrádza na úvod odborníčka. Tiež dodáva že toto je však len jeden spôsob ako môže nadmerné hromadenie tuku v našom tele ohroziť stav vitamínu D a jeho schopnosť vykonávať svoju rozšírenú prácu v našich kostiach, svaloch, imunitných bunkách, mozgu, pečeni  a ďalších orgánoch. 

Mohlo by vás zaujímať: Padanie vlasov, priberanie, depresie: Toto všetko spôsobuje nedostatok vitamínu D

Hladiny vitamínu D zohrávajú úlohu od chudnutia až po reguláciu hormónov hladu 

Tým ďalším spôsobom ako ohrozuje nadmerné hromadenie tuku v našom tele stav vitamínu D je rozdielnosť hlavných dráh vitamínu D: „Výskum ukazuje, že u jedincov s väčším množstvom tukového tkaniva (merané percentom tuku, obvodom pása a BMI) môže existovať aj faktor riadenia a dokonca aj metabolické rozdiely pre hlavné dráhy vitamínu D. Bez ohľadu na presné mechanizmy, veda ukazuje jasný inverzný vzťah medzi tukovým tkanivom a stavom vitamínu D,“ uvádza odborníčka ďalej. V skutočnosti sa zistilo, že hladiny vitamínu D zohrávajú úlohu v metabolických zdravotných faktoroch, od chudnutia a stavby tela až po rovnováhu krvného cukru a reguláciu hormónov hladu

Čítajte tiež: Prečo najviac priberáme v zime? Odborník upozorňuje na mýty, ktorým stále slepo veríme a to nás brzdí

Vitamín D skutočne podporuje aj zloženia nášho tela

Výskumy tento fakt potvrdzujú. Napríklad odborníčka spomína štúdiu z roku 2012 v časopise Journal of Women's Health, kde sa hovorí, že zdravé ženy nad 65 rokov s dostatočným množstvom vitamínu D pribrali v priebehu 4,5 roka menej ako ženy s nedostatkom vitamínu D. A takýchto štúdií sa nájde aj viac. Vitamín D má teda množstvo vedecky podložených výhod, ktoré podporujú rôzne metabolické zdravotné faktory, vrátane zdravého zloženia tela.

Neprehliadnite: 7 potravín na spaľovanie tukov, ktoré vám pomôžu zlepšiť samotné formovanie tela: Látky v nich sú pre organizmus dokonalé

Ako dosiahnuť a udržať dostatok vitamínu D?

Na podporu vášho metabolizmu a zdravia celého tela je dosiahnutie a udržanie zdravého stavu vitamínu D kľúčové. Najjednoduchší spôsob, ako sa k tomu dopracovať? Strava a doplnky stravy, pravdepodobne aj kombinácia oboch, lebo ako vieme, vitamínu D sa nám v zimnejších, chladnejších mesiacoch dostáva ťažšie. 

Dbáte si na dostatočný príjem vitamínu D predovšetkým v chladnejších mesiacoch?

spolu hlasovalo 200 ľudí

Áno
174
Nie
26

 

- Najčítanejšie -